Jak vždy získat fotografii, kterou chcete

Je jen málo věcí, které jsou otravnější než dostat se domů po dlouhém dni fotografování, importovat své fotografie a pak vidět, že jste nedostali fotografii, kterou jste chtěli. Možná jste to přeexponovali nebo špatně zaostřili nebo jste nevychytali kompozici. Zde je návod, jak zajistit, aby se to už neopakovalo.

V tomto článku použiji krajinářskou fotografii jako příklad, protože vše se děje pěkně a pomalu; nebo alespoň většinu času dělá. Kroky jsou stejné pro jiné druhy fotografování, i když možná budete muset přeskočit testovací snímky – rozdíl je v tom, že musíte dělat všechno mnohem rychleji.

Vizualizujte obraz

Prvním krokem k získání požadované fotografie je rozhodnout se, jakou fotografii chcete pořídit. To může znít trochu jako pravda, ale realita je taková, že většina fotografů netráví dost času přemýšlením. Je snadné dorazit na krásné místo, začít se fotit a předpokládat, že máte dobrou fotku, protože všechno je hezké. Až se vrátíš domů, budeš zklamaný. S obrázkem na obrazovce počítače si všimnete telefonních drátů a turistů, které jste neviděli, když jste tam byli.

Místo toho zpomalte, rozhlédněte se a začněte přemýšlet o tom, jakou fotografii chcete pořídit. Chcete zachytit vlny narážející na pláž nebo pěkný skalní útvar? Obecně bude v nabídce několik různých záběrů. Fotil jsem například toto:

A tato fotka:

Asi 20 minut od sebe. Když bylo slunce pod obzorem, viděl jsem, že mám příležitost zachytit zenový, jemný černobílý snímek. Jakmile bylo slunce dostatečně vysoko, chtěl jsem všechny barvy. Obě fotografie byly záměrným výběrem na základě toho, co bylo v té době k dispozici.

Teď neříkám, že musíte trávit hodiny přemýšlením o každém možném záběru. Musíte jen zpomalit a na pár minut přemýšlet o tom, co chcete. Je to jeden z mála jistých způsobů, jak pořídit lepší snímky.

Přemýšlejte o tom, co musíte udělat

Jakmile si ve své hlavě představíte požadovaný obrázek, je čas ho přeměnit ve skutečnost. Musíte přijít na to, jak dostat to, co si představujete, na paměťovou kartu vašeho fotoaparátu.

Prvním krokem je posouzení, zda vůbec můžete získat požadovaný záběr. Pokud nemáte teleobjektiv, nebudete moci vyfotit zblízka některé mořské ptáky. Pokud nemáte své neutrální filtry nebo stativ, je nepravděpodobné, že budete schopni vyhladit vodu pomocí dlouhé expozice.

Za předpokladu, že máte vše, co potřebujete, je dalším krokem pohrát si se svou kompozicí. Projděte se, občas se podívejte skrz fotoaparát a zkoušejte různé ohniskové vzdálenosti, dokud nenajdete silný snímek. Nezapomeňte zkusit zahrnout prvky popředí i pozadí. Pokud používáte stativ, nyní je čas jej nastavit a vše uzamknout.

Po seřazení kompozice je dalším krokem rozhodnutí, jakou kombinaci nastavení expozice použít. Máme pro vás návody, jak vybrat správnou rychlost závěrky, vybrat vhodnou clonu a jak se rozhodnout, jaké ISO použít, takže si je prohlédněte, pokud se zaseknete.

Konečně je skoro čas zmáčknout spoušť. Posledním krokem je zaostření na váš objekt, abyste získali pěkně ostrý snímek. Vaše dvě možnosti jsou buď pracovat s automatickým ostřením fotoaparátu, nebo, pokud je scéna trochu komplikovaná, ručně zaostřit objektiv.

Udělejte několik zkušebních snímků

Když je vše nastaveno, je čas začít fotit. Nedělejte si starosti s tím, že vše dostanete hned; měli byste vidět svých prvních několik fotografií jako zkušební snímky. Na displeji na zadní straně fotoaparátu si často všimnete věcí, které jste neviděli přes hledáček. Vaše nastavení expozice nebo ostření může také vyžadovat určité úpravy.

Jakmile pořídíte snímek nebo dva, prohlédněte si je na zadní straně fotoaparátu. Použijte funkci zoom, abyste se ujistili, že oblasti, které chcete mít ostré a zaostřené, jsou. Pokud nejsou, musíte buď upravit zaostření, nebo clonu.

Podívejte se také na histogram, abyste se ujistili, že nerozdrtíte žádné stíny nebo nevyfouknete žádná světla. Histogram – a mrknutí – vám poskytnou mnohem přesnější představu než pouhé prohlížení fotografie. Pokud ztrácíte detaily ve světlech nebo stínech, musíte buď upravit nastavení expozice, nebo vyfotografovat několik snímků s posunem, které můžete použít pro složený snímek HDR.

Pořiďte konečný obrázek

Nyní, když jste si docela jisti, že je vše vytočeno, je čas pořídit konečný obrázek. Stiskněte spoušť – nebo ještě lépe použijte dálkovou spoušť – a prohlédněte si fotografii. Pokud vše vypadá, jak chcete, skvělé!

Osobně, i když jsem dostal ránu, kterou si myslím, že chci, udělám několik bezpečnostních snímků. Vyfotím několik záměrně podexponovaných a přeexponovaných snímků pro případ, že bych chtěl další detaily. Také natáčím pár alternativních skladeb jen proto, že můžu. Většinu času jdu se svou hlavní fotografií, ale někdy, když si vše prohlížím na větší obrazovce, si uvědomím, že jedna z mých alternativ byla lepší.

A tady to máte.

Abych to shrnul: zpomalte, přemýšlejte a přehodnoťte. Udělejte to, když fotíte, a téměř zaručeně se vrátíte domů se snímky, které chcete. Jak se budete ve fotografování zdokonalovat, každý krok se stane druhou přirozeností a vše budete moci dělat téměř okamžitě.