Jak zabránit Microsoft Edge v předběžném načítání ve Windows 10

V aktualizaci Windows 10 z října 2018 obdržel Edge zvýšení výkonu, které mu umožňuje předběžně spustit procesy a přednačíst karty Start a Nové karty během spouštění Windows. Pokud však nepoužíváte Edge, tyto optimalizace plýtvají zdroji a zpomalují spouštění. Pomocí rychlého hacknutí registru nebo nastavení zásad skupiny jej můžete zakázat.

Všichni uživatelé Windows 10: Zabraňte předběžnému spuštění a předběžnému načtení úpravou registru

Pokud máte Windows Home edition, budete muset k provedení těchto změn použít Editor registru. Můžete to také udělat tímto způsobem, pokud máte Windows Pro nebo Enterprise, ale cítíte se pohodlněji při práci v registru. (Pokud však máte verzi Pro nebo Enterprise, doporučujeme použít jednodušší Editor místních zásad skupiny, jak je popsáno dále v článku.)

Standardní varování: Editor registru je mocný nástroj a jeho nesprávné použití může způsobit nestabilitu nebo dokonce nefunkčnost vašeho systému. Jedná se o docela jednoduchý hack, a pokud se budete držet pokynů, neměli byste mít žádné problémy. To znamená, že pokud jste s ním nikdy předtím nepracovali, zvažte, jak používat Editor registru, než začnete. A před provedením změn rozhodně zálohujte registr (a svůj počítač!).

  Jak zobrazit rozměry obrázku v Průzkumníku souborů v systému Windows 10

Chcete-li to provést, budete muset provést dvě samostatné úpravy v registru: jednu, abyste zabránili předběžnému spuštění procesů, a druhou, abyste zabránili předběžnému načtení úvodní a nové stránky záložek. Vezmeme je po jednom.

Zabraňte předběžnému spuštění procesů Microsoft Edge

Chcete-li začít, otevřete Editor registru stisknutím tlačítka Start a zadáním „regedit“. Stisknutím klávesy Enter otevřete Editor registru a povolte mu provádět změny v počítači.

V Editoru registru přejděte pomocí levého postranního panelu na následující klíč (nebo jej zkopírujte a vložte do adresního řádku Editoru registru):

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftMicrosoftEdgeMain

Nyní klikněte pravým tlačítkem na hlavní klíč a vyberte Nový > Hodnota DWORD (32bitová). Novou hodnotu pojmenujte AllowPrelaunch.

Nyní tuto hodnotu změníte. Dvakrát klikněte na novou hodnotu AllowPrelaunch, v poli „Value data“ nastavte hodnotu na 0 a klikněte na „OK“.

Zpět na výchozí chování se můžete později vrátit tak, že se vrátíte a změníte hodnotu AllowPrelaunch na 1.

Zabránit předběžnému načítání karet Start a New

V Editoru registru přejděte pomocí levého postranního panelu na následující klíč (nebo jej zkopírujte a vložte do adresního řádku Editoru registru):

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftMicrosoftEdge

Klepněte pravým tlačítkem na složku MicrosoftEdge a zvolte Nový > Klíč. Pojmenujte nový klíč TabPreloader.

Nyní klikněte pravým tlačítkem na klávesu TabPreloader a vyberte Nový > Hodnota DWORD (32bitová). Novou hodnotu pojmenujte AllowTabPreloading.

  Jak získat denní fotografie Bing jako tapetu ve Windows 10

Nyní tuto hodnotu změníte. Dvakrát klikněte na novou hodnotu AllowTabPreloading, v poli „Value data“ nastavte hodnotu na 0 a klikněte na „OK“.

Nyní můžete ukončit Editor registru. Aby se změny projevily, budete muset restartovat počítač. Chcete-li věci změnit zpět na výchozí chování, můžete se vrátit a nastavit hodnotu AllowTabPreloading na 1.

Stáhněte si náš hack registru jedním kliknutím

Pokud se nechcete ponořit do registru sami, vytvořili jsme několik hacků registru, které můžete použít. Stačí stáhnout a rozbalit následující soubor ZIP:

PreventPreloadingAndPre-LaunchingOfMicrosoftEdge

Uvnitř najdete soubory REG pro zakázání předběžného spuštění a předběžného načítání. Po rozbalení dvakrát klikněte na požadovaný soubor a přijměte výzvy s dotazem, zda opravdu chcete provést změny v registru. Najdete zde také soubory pro opětovné povolení obou funkcí.

Tyto hacky fungují přidáním hodnot AllowPrelaunch a AllowTabPreloading do klíče MicrosoftEdge, o kterém jsme mluvili v předchozí části. Vytvořili jsme je tak, že jsme provedli změny v našem vlastním registru a poté exportovali pouze tyto změny do souboru REG. Spuštěním hacků se změní hodnoty ve vašem registru. A pokud si rádi pohráváte s registrem, vyplatí se věnovat čas tomu, abyste se naučili, jak vytvořit vlastní hacky registru.

Pro a podnikoví uživatelé: Zabraňte předběžnému spuštění a předběžnému načtení pomocí zásad skupiny

Pokud používáte Windows Pro nebo Enterprise, nejjednodušší způsob, jak deaktivovat Edge před spuštěním a předběžné načítání stránek Start a Nová karta, je pomocí Editoru místních zásad skupiny. Je to docela mocný nástroj, takže pokud jste jej ještě nikdy nepoužili, stojí za to věnovat nějaký čas tomu, abyste se naučili, co dokáže. Také, pokud jste ve firemní síti, udělejte všem laskavost a nejprve se poraďte se svým administrátorem. Pokud je váš pracovní počítač součástí domény, je také pravděpodobné, že je součástí zásad skupiny domény, která každopádně nahradí zásady místní skupiny.

  Jak povolit a zakázat informační karty v Cortaně ve Windows 10

Poznámka: Chcete-li provést tyto změny v Editoru místních zásad skupiny, musíte používat Windows 10 Pro (nebo Enterprise) verze 1809 nebo novější pro předběžné spuštění procesů Microsoft Edge a verze 1803 nebo novější pro předběžné načítání stránky Start a Nová karta.

Ve Windows Pro nebo Enterprise spusťte Editor místních zásad skupiny stisknutím tlačítka Start, zadáním „gpedit.msc“ do vyhledávacího pole a stisknutím klávesy Enter.

V levém podokně okna Editor místních zásad skupiny přejděte na položku Zásady místního počítače > Konfigurace počítače > Šablony pro správu > Součásti systému Windows > Microsoft Edge. Vpravo vyhledejte „Povolit Microsoft Edge před spuštěním při spuštění Windows, když je systém nečinný a pokaždé, když je Microsoft Edge zavřen“ a „Povolit Microsoft Edge spustit a načíst stránku Start a Nová karta při spuštění Windows a pokaždé, když je Microsoft Edge uzavřen“. Postupně na každou z nich dvakrát kliknete a v každé provedete stejnou změnu.

Když otevřete kterékoli nastavení, vyberte možnost „Zakázáno“ a poté klikněte na „OK“.

Po zakázání obou možností můžete ukončit Editor místních zásad skupiny. Aby se změny projevily, budete muset restartovat počítač. Pokud chcete některou funkci znovu povolit, pomocí editoru nastavte položky zpět na „Nenakonfigurováno“.