etechblog

Jak začít s REAPER: Průvodce pro začátečníky

REAPER je DAW používaný mnoha nováčky i profesionály v hudebním průmyslu. Ať už s hudbou začínáte jako kariéru nebo jen jako koníček, tento průvodce vás provede všemi základy REAPER.

Na konci tohoto tutoriálu budete vědět, jak vytvářet a nahrávat stopy, přidávat nástroje a efekty a procházet rozhraním.

Jak stáhnout a nainstalovat REAPER

REAPER je k dispozici pro počítače se systémem Windows, Mac a Linux. Nabízí bezplatné 60denní zkušební období, než budete vyzváni ke koupi licence za 60 USD (osobní použití) nebo 225 USD (komerční použití).

Chcete-li stáhnout a nainstalovat REAPER, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

 • Vydejte se na oficiální stránka ke stažení REAPER.
 • Vyberte svůj operační systém pro stažení instalačního programu.
 • Vyberte cílovou cestu pro instalaci REAPER a stiskněte Další.
 • Samotný program je velmi lehký, takže na vašem počítači nezabere příliš mnoho místa. Pro uživatele Windows je k dispozici také přenosná možnost instalace, takže si REAPER můžete vzít s sebou na externí disk nebo paměťovou kartu.

  Jak nastavit audio vstupy a výstupy

  Jakmile máte nainstalovaný REAPER, je čas zajistit, aby byly rozpoznány vaše audio vstupy a výstupy. Při nastavení zvukových zařízení postupujte podle následujících kroků:

 • Přejděte na Možnosti > Předvolby​​​​​.
 • V okně Předvolby přejděte na Zvuk > Zařízení.
 • Z rozevíracích nabídek Vstupní zařízení a Výstupní zařízení vyberte zvuková zařízení, která používáte.
 •   8 tipů pro návrh webových stránek elektronického obchodu

  Pokud používáte zvukové rozhraní, ujistěte se, že je v rozevírací nabídce Zvukový systém vybráno ASIO.

  Pochopení rozložení REAPER

  Než začnete dělat hudbu, je důležité vědět, kde se nacházejí klíčové funkce REAPER. Díky uživatelsky přívětivému rozhraní je orientace v REAPERu jednoduchá. Podívejme se na základní rozložení:

  • Master Track: Používá se pro mastering a přidávání efektů do celé vaší stopy. Hlavní stopu můžete kdykoli skrýt nebo zobrazit stisknutím Ctrl + Alt + M (Windows) nebo Opt + Cmd + M (Mac).
  • Seznam stop: Ze seznamu stop můžete přidat více stop a aktivovat je pro nahrávání.
  • Nástroje přehrávání: Zde máte přístup ke klíčovým funkcím přehrávání, jako je Přehrát, Pozastavit a Opakovat.
  • Edit Cursor: Editační kurzor vám umožní okamžitě přejít na různé části vaší skladby.
  • Tempo a Key Signature: Zde můžete změnit tempo projektu a Key Signature.

  Jak přidat stopy a záznam

  Nyní, když máte základní znalosti o rozhraní REAPER, můžete začít přidávat stopy a nahrávat. Chcete-li přidat stopu, použijte klávesovou zkratku Ctrl + T (Cmd + T na Macu.) Barvu stopy můžete změnit kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti Barva stopy. Chcete-li skladbu přejmenovat, poklepejte na název skladby.

  Záznam na stopu vyžaduje několik dalších kroků:

 • Stisknutím červeného tlačítka nalevo od názvu stopy spustíte nahrávání.
 • Vyberte rozbalovací nabídku a vyberte své vstupní zařízení.
 • Pro mikrofony vyberte Stereo. U zařízení MIDI vyberte možnost MIDI.
 • Stisknutím Ctrl + R zahájíte nahrávání na stopu.
 • Pokud nevlastníte MIDI zařízení, REAPER nabízí virtuální klávesnici. Tato užitečná funkce umožňuje zadávat poznámky pomocí klávesnice počítače. Ze seznamu vstupních zařízení vyberte Vstup: MIDI > Virtuální MIDI klávesnice a poté vyberte Všechny kanály.

    Jak zabránit Gmailu ve vytváření nechtěných událostí Kalendáře Google

  Jak přidat efekty stopy

  Přidání efektů stopy je zásadní pro zlepšení zvuku. Některé z nejběžnějších efektů zahrnují reverb, delay a chorus. Dalším efektem, který je pro začátečníky nezbytný, je naučit se používat EQ.

  Chcete-li ke stopě přidat efekty, otevřete okno efektů stisknutím tlačítka FX. To se může na první pohled zdát ohromující, ale výsledky můžete filtrovat pomocí levého postranního panelu. Vyhledávání můžete zúžit výběrem různých nástrojů, efektů nebo jména vývojáře.

  Pro přidávání nástrojů nabízí REAPER svůj vlastní základní syntezátor: ReaSynth. Online můžete také najít spoustu bezplatných nástrojů VST. Pro efekty stopy jsou ReaVerbate a ReaEQ dvě možnosti pro začátečníky pro přidání základního reverbu a EQ. Pokud hledáte inspiraci, zkuste použít ChatGPT k vytvoření zvuků.

  Při produkci hudby budete často muset přehrávat různé segmenty nebo poslouchat skladby jednotlivě. Díky intuitivním nástrojům REAPER pro přehrávání můžete mít plnou kontrolu nad tím, co posloucháte.

  Přetažením modrého editačního kurzoru můžete změnit, kde se stopa začne přehrávat. Kliknutím kamkoli na stopu se kurzor pro úpravy automaticky přesune na myš. Můžete také vytvořit výběr času pro přehrání segmentu vaší stopy. Kliknutím a tažením na časové ose (nad stopami) vyberte čas. Chcete-li opakovat výběr času znovu a znovu, stiskněte klávesu R.

  Vedle každé stopy je žluté tlačítko S pro Solo. Tato možnost je užitečná pro poslech stop v izolaci. Nad tlačítkem Solo je možnost Mute (M). Ztlumení stop vám pomůže slyšet, jak zní váš zvuk bez těchto stop.

    Jak najít přátele v telegramu

  Jak přidat automatizaci do tratí

  Hudba na jedné úrovni hlasitosti pravděpodobně nebude znít zajímavě. Automatizace stop je užitečný nástroj, který vám umožňuje měnit hlasitost různých stop v průběhu času. Můžete také použít automatizaci ke změně parametrů, jako je tempo, úrovně sucha/mokra a panorámování.

  Chcete-li stopě přidat automatizaci, stiskněte tlačítko označené trim na ovládacím panelu stopy. Zobrazí se seznam obálek včetně Volume, Pan a Width. Klepnutím na zaškrtávací políčko vedle atributu jej přidáte do stopy.

  Podívejme se na objemovou obálku. Nejprve bude celá stopa nastavena na jednu hlasitost, ale můžete to změnit přidáním bodů obálky. Chcete-li přidat nový bod, podržte Shift a klikněte kamkoli na stopu. Nyní můžete změnit hlasitost stopy tažením bodů nahoru a dolů.

  Obálka pánve funguje podobně. Ve výchozím nastavení je posouvání nastaveno na střed. Zvuk můžete posunout na pravou nebo levou stranu sluchátek přidáním bodů obálky a jejich posunutím nahoru nebo dolů. Body obálky se přichytávají k mřížce REAPERu, můžete však přichytávání zakázat pomocí zkratky Alt + S.

  Vytvářejte vysoce kvalitní zvuk v REAPER

  REAPER je víceúčelový DAW, který je užitečný pro nahrávání vokálů, vytváření zvuků nebo skládání hudby. Pokud hledáte software pro produkci vysoce kvalitního zvuku a vytváření detailních zvuků, REAPER je nejlepší DAW, který je třeba zvážit. Začněte v REAPER pomocí tohoto jednoduchého průvodce.

  x