Jak zajistit, aby vaše rodina milovala váš chytrý dům

Možná si myslíte, že chytrý dům zní skvěle. Ale co vaše rodina? I oni budou muset žít s gadgety. A je mnohem snazší nastavit si chytrý dům, pokud všichni milují technologii stejně jako vy.

Změřte pocity své rodiny

Pokud jste si chytrý dům ještě nezařídili, nebo máte, ale uvažujete o přidání dalších technologií, měli byste začít tím, že se ohlásíte u své rodiny. Možná jste hloupí, ale pokud je vaše rodina ostražitá nebo vystrašená, zvažte pozastavení svých plánů a zjistěte proč. Mohou mít oprávněné obavy, o kterých jste neuvažovali a budou chtít řešit. Pamatujte, že pokud chcete, aby vaše rodina brala vaše plány smarthome vážně, musíte stejně vážně brát i jejich obavy a pracovat na jejich řešení.

Když už máte rodinu za uši, je čas začít mluvit o tom, jaký typ chytrých zařízení zvažujete přidat do domácnosti. Vysvětlete, co jsou různé gadgety, k čemu slouží a jaké jsou potenciální výhody. Změřte jejich zájem o každé zařízení, abyste se mohli rozhodnout, kde začít.

A pamatujte, že nejlepší výhody nejsou vždy ty nejzřetelnější, takže si je projděte. Chytré žárovky nemusí znít tak zajímavě, dokud nepoukážete na to, „co dalšího“ mohou dělat, než je snadné zapínání a vypínání.

To dělá ten rozdíl. Zde na How-To Geek jeden z nás přesvědčil člena rodiny, aby miloval technologii smarthome tím, že jim ukázal, že chytrá žárovka v koupelně může v noci automaticky přepnout na 15% jas a červenou barvu. Myšlenka nebýt oslepen pozdě v noci by měla být přitažlivá téměř pro každého.

O výhodách smarthome gadgetů jsem přesvědčil i svou tchyni tím, že jsem před jakékoli jiné zařízení přidal chytrý zámek. Chytrý zámek znamenal, že jsme jí mohli dát snadno zapamatovatelný kód (což ji udělalo šťastnou), ale jeden, který jsme mohli sledovat, nebo dokonce zablokovat (což nás potěšilo). Je snazší odvolat digitální kód než fyzický klíč. A co je nejdůležitější, odstartoval proces normalizace domácnosti poháněné chytrými gadgety.

Pokud konkrétní slib smarthome člena rodiny vzrušuje, přidejte jej do užšího seznamu gadgetů, které je třeba implementovat jako první.

Začněte s nenápadnými zařízeními

To, že můžete nainstalovat vše, co zde vidíte, neznamená, že byste měli hned.

Domníváme se, že videozvonky jsou jedním z nejlepších zařízení pro chytré domácnosti, které můžete vlastnit, a dlouze jsme o tom diskutovali různé Wi-Fi kamery můžete posypat celý dům. Ale to, že je gadget pro chytrý dům skvělý, nemusí nutně znamenat, že je to první věc, kterou byste měli nainstalovat. Kamery mohou být přinejmenším nepříjemné, stejně jako senzory přítomnosti a další nástroje pro automatizaci.

Vaším cílem je usnadnit vaší rodině vstup do chytrého domu, takže byste měli začít se zařízeními, která se rozhodnou používat a ovládat. Chytré zámky, chytré zástrčky, chytrá světla, a dobře umístěný hlasový asistent jsou skvělým místem pro začátek.

Zatímco hlasoví asistenti neustále naslouchají, můžete se vyhnout některým „strašidelným faktorům“ tím, že začnete pouze s jedním Echo nebo Google Home a umístíte ho do sdílené místnosti, jako je obývací pokoj. Vyhněte se místům, která působí soukromě, jako jsou ložnice. I když jsou hlasoví asistenti trochu vtíravější, jsou nezbytní pro zpřístupnění vašeho smarthome, takže je stále doporučujeme.

Usnadněte si použití

Poslední věc, kterou chcete udělat, je říct své rodině, aby si nainstalovala 14 aplikací pro chytré domácnosti.

Smarthome fungují nejlépe, když je snadno používá každý, včetně rodiny. Bohužel bez plánování se mohou rychle zkomplikovat a frustrovat. I když máte jen chytré žárovky, pokud je těžké si zapamatovat, jakou aplikaci použít nebo jaký příkaz říct, nikdo je nepoužije.

Do této míry byste se měli pokusit nastavit svůj chytrý dům pro ovládání pomocí jediné aplikace. Spuštěním všech příkazů prostřednictvím jedné aplikace můžete do telefonů své rodiny nainstalovat pouze tuto aplikaci a nebudou muset hádat, co použít.

Hlasové příkazy prostřednictvím Alexa nebo Google Assistant jsou neuvěřitelně užitečné, protože vůbec nemusí používat aplikaci. To je užitečné zejména pro mladší členy rodiny, kteří nemusí mít chytrý telefon nebo tablet.

Než je ale žádat, aby si zapamatovali, jak se mají světla v konkrétní místnosti nazývat, nezapomeňte svá zařízení pojmenovat a seskupit je pro snadné ovládání hlasem. Se skupinami si vaše rodina možná ani nebude muset pamatovat jména, alespoň v některých místnostech bude moci říct „vypněte světla“, a to bude fungovat.

Omezte to, co si musí pamatovat, a vaše rodina bude s větší pravděpodobností používat vaše vychytávky pro chytré domácnosti.

Naučte je, jak to používat

Nyní, když máte za sebou náročnou práci s přesvědčováním své rodiny a vytvořením snadno použitelného smarthome, je čas na poslední krok – naučit vaši rodinu, jak smarthome používat.

Opět zvažte začátek v jedné místnosti a předveďte funkce. Začněte s nejjednoduššími aspekty, jako je zhasnutí světel hlasem. Nové koncepty zavádějte pomalu, abyste se vyhnuli zahlcení příliš velkým množstvím informací.

A zvažte vytvoření plakátů typu „cheat sheet“ a jejich pověšení v každé místnosti, která má zařízení pro chytré domácnosti. Uveďte několik hlasových příkazů, které mohou být užitečné. Přichází k vám člen širší rodiny, který trvá na vaření? Ukažte jim, jak fungují časovače na vašem hlasovém asistentovi, a zveřejněte cedulku s příkazy časovače. Cílem je, aby používání technologie smarthome vypadalo normálně.

Posilte lekce používáním smarthome ve svých každodenních činnostech. Čím více vaše rodina uvidí, že ovládáte domácnost hlasem nebo aplikací, tím více si bude pamatovat, že je to možnost.

Udržujte svou rodinu šťastnou

Poté, co je vše v provozu, sledujte, co nefunguje. Pokud vaše rodina nikdy nekomunikuje s gadgetem pro chytrý dům, zjistěte proč. Zkuste zjistit, zda zařízení nerozumí nebo se jim nelíbí. Vzdělávejte se tam, kde je to potřeba, ale když člen rodiny rozumí výhodám a nevýhodám funkce smarthome a přesto ji nepoužívá, snažte se pochopit proč. Možná budete muset přehodnotit implementaci, aby byl váš chytrý dům užitečnější pro vaši rodinu.

Vytvořit chytrý dům, který si zamiluje celá rodina, je hodně práce, ale nakonec je to faktor přijetí rodiny, který určuje, zda váš chytrý dům vydrží. Bez toho se vám může stát, že nebudete schopni ospravedlnit dodatečné náklady na ovládání smarthome, které používáte pouze vy.