Jak zakázat vyhlazování pohybu na televizoru LG

Pokud máte nový televizor LG, možná jste si všimli, že obraz je děsivě hladký. Tento efekt, který LG nazývá „TruMotion“, se snaží, aby byl obraz vašeho televizoru hladší, ale často nakonec vypadá divně.

Co je vlastně „TruMotion“?

TruMotion je implementace vyhlazování pohybu od společnosti LG. Vyhlazování pohybu funguje tak, že zvyšuje snímkovou frekvenci (rychlost, jakou váš televizor zobrazuje nový obrázek) videa vložením dalších „falešných“ snímků mezi každý skutečný snímek. Většina filmů a televizních pořadů se natáčí rychlostí 24 snímků za sekundu (FPS) a odhadnutím, jak by mezi snímky vypadaly, může váš televizor zvýšit snímkovou frekvenci až na 48 nebo 60 snímků za sekundu. To může způsobit, že určitý obsah s rychlým tempem (jako sport) vypadá mnohem lépe, ale pro některé lidi to ničí filmovou kvalitu filmů a televizních pořadů.

Zatímco video s vysokou obnovovací frekvencí vypadá samo o sobě dost divně, dalším problémem s vyhlazováním pohybu je to, že se jedná o falešný efekt a často způsobuje, že „falešné“ snímky vypadají velmi rozmazaně. Vzhledem k tomu, že musí hádat, skončí to často trochu mimo, takže to může vypadat ještě hůř.

Jak vypnout TruMotion

Funkci TruMotion můžete zakázat v nastavení televizoru. Nastavení LG je však trochu neobvyklé. Jejich technologie TruMotion také zvládá synchronizované skenování podsvícení, které synchronizuje obnovovací frekvenci s podsvícením. Říká se, že to nemůžete vypnout na žádné televizi, ale můžete upravit pohybovou interpolaci, což je věc, díky které vypadá TruMotion divně.

LG skryje možnost v nabídce Obraz > Nastavení režimu obrazu > Možnosti obrazu. Odtud můžete nastavit různé úrovně pro TruMotion:

Vypnuto: pravděpodobně to, co chcete
Hladký: používá rozostření pohybu
Clear: nepoužívá motion blur
Clear Plus: kromě interpolace využívá skenování podsvícení

Pokud máte problém najít možnost, může být v jiné sekci, takže je nejlepší nahlédnout do návodu k vašemu televizoru, který můžete najít online. Stačí zadat číslo modelu vašeho televizoru a když se stránka načte, použijte Ctrl+F (nebo Command+F na Macu) k vyhledání „TruMotion“.

Je možné, že některé starší televizory dokonce ani nemají možnost jej vypnout. V takovém případě si budete muset koupit nový televizor, pokud jej chcete deaktivovat.

Fotografický kredit: Shutterstock