Jak zamknout ikony na ploše ve Windows

Už vás nebaví lidi přesouvat ikony na ploše Windows? Přilepte je na místo pomocí tohoto návodu.

Pokud rádi udržujete na svém počítači se systémem Windows čistou a uklizenou plochu, může být frustrující, když někdo přijde a přesouvá ikony. Koneckonců, může být časově náročné vrátit vše zpět, jak se vám líbí.

Ukážeme vám tedy, jak zamknout ikony na ploše, aby zůstaly na svém místě.

Nejjednodušší způsob, jak zabránit lidem v přesouvání položek na ploše, je udělat to tak, aby je mohl uspořádat pouze Windows. Chcete-li to provést, klikněte pravým tlačítkem na prázdnou část plochy a vyberte Zobrazit > Automaticky uspořádat ikony ve Windows 11 nebo Zobrazit > Automaticky uspořádat ikony ve Windows 10.

  Jak opravit vypínání systému Windows 10 místo spánku

Tím uzamknete položky plochy na místě a nikdo je nebude moci přesunout. Pokud chcete ikony odemknout, zrušte zaškrtnutí výše uvedené možnosti.

Jak zamknout ikony na ploše pomocí DeskLock

Dalším způsobem, jak uzamknout položky na ploše, je použití přenosné aplikace vytvořené pro tento konkrétní účel. Dobrým příkladem je DeskLock a zde je návod, jak jej můžete použít:

 • Stažení DeskLock a extrahujte soubor ZIP v počítači se systémem Windows do složky podle vašeho výběru.
 • Otevřete extrahovanou složku a poklepejte na soubor DeskLock.exe.
 • Klikněte na Zobrazit skryté ikony na systémové liště.
 • Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu DeskLock a vyberte možnost Enabled. Nabídka se zavře, ale pokud ji znovu otevřete, uvidíte, že na pravé straně možnosti Povoleno je zaškrtnutí.
 •   Jak exportovat a importovat své systémy Linux na Windows 10

  Pokud se nyní pokusíte přesunout ikony na ploše, zjistíte, že to nefunguje. Můžete se naučit, jak zamknout hlavní panel ve Windows, pokud nechcete, aby tam lidé přesouvali položky.

  Chcete-li DeskLock deaktivovat, stačí znovu kliknout pravým tlačítkem na ikonu aplikace na hlavním panelu a vybrat možnost Povoleno (zaškrtnutí zmizí a ukáže, že jste ji deaktivovali).

  Udělejte si ikony na ploše nepohyblivými

  Když lidé přesouvají vaše ikony na ploše, může to zkazit vaše dokonalé uspořádání. Naštěstí je můžete zamknout pomocí kontextové nabídky nebo aplikace jako DeskLock. Nyní se nemusíte bát, že se přesunou z místa, kde jste je umístili.

    Jak vytvořit neviditelnou složku na ploše Windows 10