Jak zaznamenat plochu Linuxu ve Waylandu

Wayland je nový desktopový protokol pro linuxové desktopy. Vyvíjí se poměrně dlouho a je moderní alternativou k nejpoužívanějšímu desktopovému protokolu na Linuxu: X11 Server.

Wayland má spoustu vynikajících moderních funkcí, ale mnoho aplikací stále spoléhá na staré způsoby X11. V důsledku toho mohou být uživatelé používající Wayland frustrovaní ve snaze dělat věci, které jsou na desktopech X11 snadné.

Jedna taková věc, kterou je snadné udělat na X11, ale těžko dosáhnout na Wayland, je nahrávání obrazovky. Naštěstí existuje Blue Recorder a dělá nahrávání desktopů Wayland trochu jednodušší.

V této příručce vám ukážeme, jak nainstalovat Blue Recorder na plochu Linuxu se systémem Wayland a jak jej použít k nahrávání plochy Linuxu.

Instalace Blue Recorder na Linux

Existují tři způsoby, jak zprovoznit Blue Recorder na ploše Linuxu. Můžete jej sestavit ze zdroje, nainstalovat pomocí balíčku Snap nebo nainstalovat přes Flatpak. Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu.

  Máš v PC Bluetooth

Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Když je otevřené okno terminálu, postupujte podle pokynů k instalaci uvedených níže, které odpovídají operačnímu systému Linux, který aktuálně používáte.

Snap balíček

Chcete-li nainstalovat aplikaci Blue Recorder do počítače se systémem Linux, budete muset používat běhové prostředí Snapd. Chcete-li nastavit běhové prostředí, postupujte podle našeho podrobného průvodce na toto téma.

Poznámka: Uživatelé Ubuntu nemusí nastavovat Snap, protože je předkonfigurován po vybalení.

Jakmile je běhové prostředí Snapd nakonfigurováno a spuštěno ve vašem systému, můžete pomocí níže uvedeného příkazu snap install nainstalovat nejnovější verzi Blue Recorder.

sudo snap install blue-recorder

Flatpak

Blue Recorder je k dispozici jako balíček Flatpak. Pokud jej chcete nainstalovat do svého systému, začněte povolením běhového prostředí Flatpak na vašem počítači. Pokud ještě nemáte na svém systému nakonfigurováno běhové prostředí Flatpak.

Chcete-li nastavit běhové prostředí Flatpak na vašem počítači, budete muset nainstalovat balíček „flatpak“. Pokud nemůžete přijít na to, jak nastavit běhové prostředí, postupujte podle našeho podrobného průvodce na toto téma.

  Jak vypálit soubor ISO na USB disk v Linuxu

Po nastavení běhového prostředí Flatpak budete moci nainstalovat aplikaci Blue Recorder do počítače pomocí dvou níže uvedených příkazů.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub sa.sy.bluerecorder

Zdrojový kód

I když to nedoporučujeme, je možné sestavit program ze zdroje. Chcete-li nainstalovat Blue Recorder ze zdrojového kódu, klikněte na toto odkaz.

Nahrávání plochy pomocí Blue Recorder

Chcete-li začít nahrávat plochu Wayland Linux, spusťte aplikaci Blue Recorder z nabídky aplikace pro Linux. Jakmile je aplikace otevřena, vyhledejte textové pole „Výchozí název souboru“ a klikněte na něj myší.

Po kliknutí na textové pole zadejte název souboru videa. Mějte na paměti, že se jedná o „výchozí“, což znamená, že každá nahrávka, kterou použijete, bude začínat tímto výchozím textem a přidá se za ním (datum, čas atd.)

Jakmile nastavíte výchozí název souboru, je čas se rozhodnout, jaký typ souboru použít. Ve výchozím nastavení používá Blue Recorder formát MKV. Tento formát je slušný, ale pokud dáváte přednost něčemu jinému, klikněte na rozbalovací nabídku a vyberte si jiný.

  Jak přidat widgety světového času a časového pásma do vašeho iPhone

Nyní, když jste si vybrali formát videa, přejděte na „Vybrat okno“ a „Vybrat oblast“. Poté pomocí některého z tlačítek vyberte, co chcete nahrát. Pokud nevyberete žádnou z těchto možností, Blue Recorder zaznamená celou obrazovku.

Po výběru pozice obrazovky pro záznam budete muset vybrat funkce nahrávání, které chcete použít. Mezi funkce nahrávání patří „Záznam videa“, „Záznam zvuku“, „Zobrazit myš“, „Následovat myš“, „Snímky“ a „Zpoždění“.

Když jste vybrali funkce, které chcete použít pro nahrávání, je čas vybrat zdroj zvuku. Chcete-li to provést, vyhledejte nabídku „Zdroj zvukového vstupu“ a klikněte na ni myší.

Když jste vybrali nabídku „Zdroj zvukového vstupu“, vyberte možnost zvukového vstupu. Pokud si nejste jisti, jakou možnost použít, můžete ji nechat na „Výchozí zdroj vstupu PulseAudio“.

Nakonec, když nakonfigurujete všechny možnosti v „Blue Recorder“, bude čas na nahrávání. Chcete-li zaznamenat plochu Wayland, najděte tlačítko „Nahrát“ a klikněte na něj myší.

Když kliknete na tlačítko „Nahrát“, Blue Recorder zahájí nahrávání. Chcete-li nahrávání ukončit, klikněte na tlačítko „Zastavit nahrávání“.