Jak zjistit, zda má váš iPhone virus

Apple je dobře známý svými zásadami ochrany soukromí a zabezpečení. V současnosti jsou lídrem na trhu ve výrobě některých nejbezpečnějších produktů. Je velmi vzácné, aby jejich produkty měly nějaké bezpečnostní chyby, protože navrhují hardware a software, takže na rozdíl od Windows a Androidu nezbývá místo pro žádné velké společnosti třetích stran. Jsou si tak jisti bezpečností, že dokonce provozují program Security Bounty, který nabízí tisíce dolarů každému, kdo může prolomit nebo zaútočit na jakékoli z jejich zařízení. Hlavní otázkou tedy je, jak zjistit, zda má váš iPhone virus. Opravdu má? Ano, v minulosti to existovalo, ale šance jsou menší než 1 %. Pokud tedy hledáte tipy na to samé, přinášíme vám užitečného průvodce, který vás naučí, jak zkontrolovat iPhone na viry a malware a jaký je nejlepší antivirus pro iPhone. Také se dozvíte, jak zjistit, zda byly iPhony hacknuty z webových stránek.

Jak zjistit, zda má váš iPhone virus

Pro kontrolu pokračujte ve čtení tohoto článku iPhone pro viry a malware podrobně a odstraňte malware, pokud existuje.

Můžete skenovat svůj telefon na viry?

Ano, existuje několik způsobů, jak můžete zkontrolovat, zda iPhone neobsahuje viry a malware

Jak poznáte, že je na vašem iPhone virus?

Jak zjistit, zda má váš iPhone virus? Existuje několik příznaků, se kterými ji můžete najít. Některé z nich jsou uvedeny níže:

  • Mnoho aplikací padá
  • Vyskakovací okna při procházení webu
  • Neznámé změny
  • Náhlý pokles výkonu
  • Jakýkoli pochybný nebo podezřelý stažený soubor
  • Nerozpoznatelný software
  • Přehřívání telefonu
  • Náhlý nárůst využití mobilních dat

Jak zkontrolovat, zda iPhone neobsahuje viry a malware?

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda váš iPhone obsahuje virus:

Metoda 1: Zkontrolujte spotřebu dat aplikací

Toto je další způsob, jak zkontrolovat, zda iPhone neobsahuje viry a malware. Pokud aplikace spotřebovává mnoho dat na pozadí a nějakou dobu jste ji nepoužívali, měli byste odinstalovat nebo vypnout data pro tuto aplikaci.

  Jak přidat widgety světového času a časového pásma do vašeho iPhone

Metoda 2: Zkontrolujte využití baterie

Kontrola využití baterie je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda má váš iPhone na pozadí nainstalované nebo spuštěné nějaké viry nebo škodlivý software. Pokud objevíte známou nebo neznámou aplikaci, která spotřebovává značné množství baterie a neodpovídá vašemu skutečnému používání, okamžitě ji odeberte. Proveďte následující kroky:

1. Otevřete Nastavení iPhonu.

2. Klepněte na Nastavení baterie.

3. Zde analyzujte využití baterie.

Metoda 3: Kontrola výkonu aplikací

Kvůli malwaru se aplikace často zpožďují a padají. Pokud jedna nebo několik aplikací většinu času selhává, musí to být způsobeno škodlivým malwarem. Téměř každý malware je navržen tak, aby poškodil systémové soubory, změnil nastavení a získal autorizovaný přístup. Když si stáhnete aplikaci z neautorizovaného webu nebo cracknuté aplikace, obvykle obsahuje skrytý malware, který se může rozšířit do dalších aplikací. Dobrá věc na iOS je, že žádné aplikace nejsou vzájemně propojeny, takže viry se nemohou šířit z jedné aplikace do druhé.

Metoda 4: Zkontrolujte útěk z vězení

Funkce útěk z vězení umožňuje uživatelům iPhone provádět vlastní úpravy, které jsou běžně zakázané, a poskytují další funkce. Je to však extrémně nebezpečné, protože vystavuje vaše zařízení virům a hrozbám malwaru. Pokud jste si zakoupili použitý nebo repasovaný iPhone, měli byste zkontrolovat stav útěku z vězení.

1. Přejděte na domovskou obrazovku.

2. Přejetím dolů kdekoli na obrazovce otevřete vyhledávání reflektorů.

3. Vyhledejte Cydia. Pokud se v seznamu objeví aplikace s názvem Cydia, znamená to, že váš iPhone je jailbreaknutý.

Má Apple antivirovou kontrolu?

Ne, žádný nemá a není vyžadováno, aby ho měl. Windows a Android mají vestavěné skenery virů a hrozeb, protože vědí, že viry existují pro jejich operační systémy a jejich zařízení jsou méně bezpečná kvůli jejich dostupnosti na více zařízeních, což má za následek menší kontrolu. Na druhou stranu má Apple úplnou kontrolu nad svým hardwarem a softwarem, což mu umožňuje maximálně zabezpečit zařízení a zároveň neponechávat žádný prostor pro jakoukoli společnost třetí strany, aby zasahovala nebo vytvořila mezeru.

Jak odstraníte virus z vašeho iPhone?

Poté, co se naučíte, jak zjistit, zda váš iPhone obsahuje virus, níže jsou kroky k odstranění viru z vašeho iPhone.

Metoda 1: Restartujte iPhone

Toto je nejjednodušší způsob, jak z vašeho iPhone odstranit jakoukoli virovou nebo malwarovou infekci. Restartování automaticky opraví všechny druhy chyb a obnoví základní nastavení. Kroky pro restartování iPhone:

1. Podržte tlačítko napájení a zvýšení hlasitosti na několik sekund, dokud se nezobrazí možnost vypnutí.

  Proč byste měli přetaktovat RAM (je to snadné!)

2. Posunutím posuvníku na pravou stranu vypněte iPhone.

3. Po několika minutách znovu stiskněte a podržte tlačítko napájení, dokud neuvidíte logo Apple.

Metoda 2: Aktualizujte iOS

Nová aktualizace také přichází s novou aktualizací zabezpečení, která z vašeho iPhone automaticky odstraní všechny druhy malwaru a virů. Vždy je vhodné používat nejnovější verzi iOS pro nejlepší výkon, aktualizované a nové funkce, kompatibilitu s jinými aplikacemi a lepší zabezpečení. Při aktualizaci iOS postupujte takto:

1. Přejděte do Nastavení iPhonu.

2. Klepněte na Obecné.

3. Poté klepněte na Aktualizace softwaru.

4. Klepněte na Automatické aktualizace.

5. Zapněte přepínače Stáhnout aktualizace iOS a Instalovat aktualizace iOS.

Metoda 3: Vymažte historii a data webových stránek

Tím se vymažou veškerá data malwaru, která se mohla dostat do vašeho telefonu po návštěvě jakékoli nezabezpečené webové stránky nebo náhodném klepnutí na vyskakovací okno nebo reklamní pole. Postupujte podle následujících kroků:

1. Spusťte Nastavení na vašem zařízení.

2. Přejeďte dolů a klepněte na Safari.

3. Přejeďte dolů a klepněte na Vymazat historii a data webových stránek.

4. Potvrďte to klepnutím na Vymazat historii a data.

Metoda 4: Resetujte iPhone

Před použitím této metody musíte zálohovat všechny své soubory a data aplikací, protože to smaže vše na vašem iPhone, včetně virů a malwaru. Pokud jste zkusili všechno ostatní a stále to nemůžete vyřešit, pak byste měli tuto metodu vyzkoušet pouze vy.

1. Přejděte na Nastavení > Obecné > Obnovit.

2. Klepněte na Vymazat veškerý obsah a nastavení.

Potřebujeme antivirus pro iPhone?

V App Store je k dispozici několik antivirových a skenovacích aplikací, ale nepoužíváte je, pokud se váš iPhone nechová podivně nebo zaostává. Si můžete vyzkoušet Norton 360 (Zaplaceno) a McAfee (Freemium), dva nejpopulárnější a nejznámější antiviry pro iPhone. Pomocí antivirové aplikace můžete najít své iPhony hacknuté z webových stránek nebo ne.

Mohou iPhony získat viry z webových stránek?

Ano. Načtení nezabezpečené webové stránky nebo stažení jakékoli neautorizované aplikace nebo souboru z kompromitovaného webu může umožnit virům a malwaru proniknout do vašeho iPhone. Je to extrémně vzácné, protože Apple má uzavřený a bezpečný ekosystém. Útočníci však nadále nacházejí mezery v systému a vaše zařízení se může infikovat dříve, než společnost nebo vývojáři chybu přiznají. Vyhněte se návštěvě podezřelých nebo nezabezpečených webových stránek, abyste zabránili virové infekci a úniku dat.

Mohou iPhony získat viry ze Safari?

Ano. Safari je webový prohlížeč, který neobsahuje žádné viry ani malware. Když v Safari otevřete jakýkoli podvodný web, riskujete infikování vašeho zařízení škodlivým malwarem. Ujistěte se, že adresy URL navštívených webů začínají protokolem HTTP nebo HTTPS, který je bezpečnější a šifruje data.

  Jak spárovat dva reproduktory Amazon Echo Alexa pro stereo zvuk

Může být iPhone hacknut?

Ano, téměř každé digitální zařízení připojené k internetu lze hacknout. Laicky řečeno, hackování zahrnuje hádání vašich hesel, krádeže, manipulaci, přístup k soukromým datům vašeho zařízení a sledování vašeho okolí přes kameru a mikrofon vašeho zařízení. Před udělením přístupu aplikaci vždy znovu zkontrolujte a přečtěte si vyskakovací oprávnění/zprávu o ochraně soukromí. Vždy je dobré zakázat zbytečná oprávnění k ochraně osobních údajů, jako je poloha, kamera, mikrofon a tak dále.

Mohou být telefony iPhone hacknuty z webových stránek?

Odpověď je ano. V minulosti byly telefony iPhone hacknuty z webových stránek a malware zůstal nezjištěn nejméně dva roky. Od uvedení iPhonu byly v ekosystému iOS objeveny stovky zranitelností. Nemůžete si tedy být 100% jisti bezpečností Apple a nemůžete se na ni zcela spolehnout. Vyhněte se návštěvě webových stránek, které nejsou chráněny; jednodušeji řečeno, pokud vedle adresy URL webové stránky není žádný zámek nebo ochranný znak, tyto stránky nenavštěvujte. A hlavně nikdy nenakládejte žádné nechráněné do veřejné sítě, což útočníkům umožní snadný přístup k vašemu zařízení a datům. Nikdy neklepejte na žádnou podezřelou reklamu nebo odkaz zaslaný neznámým odesílatelem.

Co když jste na svém iPhonu omylem klikli na podezřelý odkaz?

V první řadě obdržíte upozornění na podvodný web, který vám Apple doporučuje nenavštěvovat. Poté kartu zavřete, aniž byste klepali na vyskakovací okna a reklamy, které mohou obsahovat malware. Pro další nastavení webu otevřete Nastavení > Safari. Zapněte přepínače pro všechny možnosti v části SOUKROMÍ A ZABEZPEČENÍ.

***

Doufáme, že vám tato příručka byla užitečná a dozvěděli jste se něco nového o tom, jak zjistit, zda váš iPhone obsahuje virus. Neváhejte se na nás obrátit se svými dotazy a návrhy prostřednictvím sekce komentářů níže. Dejte nám vědět, jaké téma se chcete dozvědět v našem dalším článku.

x