Jak zkontrolovat, kdy vaše sestavení Windows 10 končí

Sestavení Insider Preview systému Windows 10 mají vestavěnou „časovanou bombu“. Každý přichází s datem vypršení platnosti a systém Windows nakonec po tomto datu zcela odmítne zavést systém. Zde je návod, jak zkontrolovat, kdy k tomu dojde.

Co se stane, když vyprší platnost sestavení Windows 10?

To platí pouze pro nestabilní verze Insider Preview Windows 10. Stabilní verze Windows 10 nikdy „nevyprší“ a nepřestanou fungovat, ani když je Microsoft přestane aktualizovat pomocí bezpečnostních záplat.

Když skončí platnost sestavení Windows 10, Microsoft říká zobrazí se upozornění, že používáte sestavení, jehož platnost vypršela. Varování se znovu objeví jednou denně a uvidíte také varování UAC (User Access Control). Předchozí zprávy uváděly, že Windows 10 se restartuje každé tři hodiny po vypršení platnosti, takže Microsoft možná učinil proces vypršení platnosti méně otravným.

  Jak upgradovat z Windows 7 na Linux

V minulosti měl Microsoft řekl že sestavení s vypršenou platností se již dva týdny po datu vypršení nespouštějí. Budete muset znovu nainstalovat novější sestavení systému Windows – nebo starší stabilní sestavení, které nevyprší – abyste mohli počítač znovu používat.

Microsoft vyprší platnost těchto sestavení, aby lidem zabránil zůstávat u starých, nestabilních verzí Windows 10. Tato sestavení Windows 10 jsou k dispozici pro testování a nemá smysl testovat staré sestavení, které má spoustu již opravených chyb.

Jak zkontrolovat datum vypršení platnosti

Datum vypršení platnosti můžete zkontrolovat z aplikace winver. Chcete-li jej otevřít, stiskněte klávesu Windows, do nabídky Start napište „winver“ a stiskněte Enter. Můžete také stisknout Windows+R pro otevření dialogového okna Spustit, napsat do něj „winver“ a stisknout Enter.

  Jak přichytit Windows pomocí klávesových zkratek ve Windows 10

Toto dialogové okno zobrazuje přesné datum a čas vypršení platnosti vašeho sestavení Windows 10. Před datem vypršení platnosti byste měli aktualizovat na novější verzi Insider Windows 10 (nebo se vrátit k předchozí stabilní verzi).

Dialogové okno winver také zobrazuje přesné sestavení systému Windows 10, které používáte. Tyto informace lze také nalézt v aplikaci Nastavení.