Windows

Jak zkontrolovat, kdy vaše sestavení Windows 10 končí

Sestavení Insider Preview systému Windows 10 mají vestavěnou „časovanou bombu“. Každý přichází s datem vypršení platnosti a systém Windows nakonec po tomto datu zcela odmítne zavést systém. Zde je návod, jak zkontrolovat, kdy k tomu dojde.

Co se stane, když vyprší platnost sestavení Windows 10?

To platí pouze pro nestabilní verze Insider Preview Windows 10. Stabilní verze Windows 10 nikdy „nevyprší“ a nepřestanou fungovat, ani když je Microsoft přestane aktualizovat pomocí bezpečnostních záplat.

  Jak upgradovat z Windows 7 na Linux

Když skončí platnost sestavení Windows 10, Microsoft říká zobrazí se upozornění, že používáte sestavení, jehož platnost vypršela. Varování se znovu objeví jednou denně a uvidíte také varování UAC (User Access Control). Předchozí zprávy uváděly, že Windows 10 se restartuje každé tři hodiny po vypršení platnosti, takže Microsoft možná učinil proces vypršení platnosti méně otravným.

V minulosti měl Microsoft řekl že sestavení s vypršenou platností se již dva týdny po datu vypršení nespouštějí. Budete muset znovu nainstalovat novější sestavení systému Windows – nebo starší stabilní sestavení, které nevyprší – abyste mohli počítač znovu používat.

Microsoft vyprší platnost těchto sestavení, aby lidem zabránil zůstávat u starých, nestabilních verzí Windows 10. Tato sestavení Windows 10 jsou k dispozici pro testování a nemá smysl testovat staré sestavení, které má spoustu již opravených chyb.

  Jak přichytit Windows pomocí klávesových zkratek ve Windows 10

Jak zkontrolovat datum vypršení platnosti

Datum vypršení platnosti můžete zkontrolovat z aplikace winver. Chcete-li jej otevřít, stiskněte klávesu Windows, do nabídky Start napište „winver“ a stiskněte Enter. Můžete také stisknout Windows+R pro otevření dialogového okna Spustit, napsat do něj „winver“ a stisknout Enter.

Toto dialogové okno zobrazuje přesné datum a čas vypršení platnosti vašeho sestavení Windows 10. Před datem vypršení platnosti byste měli aktualizovat na novější verzi Insider Windows 10 (nebo se vrátit k předchozí stabilní verzi).

Dialogové okno winver také zobrazuje přesné sestavení systému Windows 10, které používáte. Tyto informace lze také nalézt v aplikaci Nastavení.

  Bude systém Windows 10 aktualizován, pokud je počítač v režimu spánku?
x