Windows

Jak zkontrolovat model základní desky v systému Windows 10

Důvodů, proč jste byli natolik zvědaví, abyste znali podrobnosti o své základní desce, může být několik. Od výměny pevných disků až po splnění vaší zvědavosti. Při upgradu systému je také nezbytné znát model základní desky. Pokud hledáte odpovědi na to, jak zkontrolovat model základní desky ve Windows 7, 10 a 11, zde je návod, a i když chcete vědět, jak zkontrolovat model základní desky fyzicky, máme pro vás odpovědi v této příručce . Také jsme ukázali, jak zkontrolovat model základní desky z cmd.

Jak zkontrolovat model základní desky v systému Windows 10

V dnešní době již nemusíte fyzicky hledat číslo modelu napsané na základní desce, stačí provést několik kroků, abyste věděli o svém systému a jeho hardwaru každý detail.

Metoda 1: Použití příkazového řádku

Zde je návod, jak zkontrolovat model základní desky pomocí cmd.

1. Stiskněte klávesu Windows, zadejte příkazový řádek a klikněte na Otevřít.

2. Do příkazového řádku zadejte následující příkaz

wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber

Metoda 2: Použití informací o systému Windows

Další metodou, kterou můžete použít, je použití systému Windows Systémové informace zkontrolujte model základní desky, jak je znázorněno níže.

1. Otevřete dialogové okno Spustit současným stisknutím kláves Windows + R.

  Jak aktualizovat Windows 11 (5 metod)

2. Napište msinfo32 a stisknutím klávesy Enter otevřete okno Systémové informace.

Nyní by vaše obrazovka měla být vyplněna specifikací vašeho systému. Informace, které hledáte, budou uvedeny vedle Verze základní desky, Výrobce základní desky a Produkt základní desky

Poznámka: Tato metoda je trefou do černého. Funguje, pokud máte kompatibilní základní desku.

Další metoda: Použijte aplikace třetích stran

Pro lidi, kteří neznají příkazový řádek nebo prostředí Windows PowerShell, si mohou stáhnout aplikace třetích stran a zkontrolovat model základní desky. poradce Belarc je bezplatná aplikace, která vám zdarma ukáže model základní desky. Spusťte a spusťte Belarc Advisor, spustí se několik skenů, některé z nich můžete přeskočit a po dokončení skenování budete přesměrováni na stránku prohlížeče s výsledky a pro kontrolu čísla modelu základní desky klikněte na hlavní desku s obvody a pod že najdete všechny informace. Existují další aplikace, které mají prémiový plán, aby znaly podrobnosti o hardwaru vašeho systému.

Jak zkontrolovat model základní desky v systému Windows 7

Výše uvedenou metodu můžete použít k nalezení modelu základní desky ve Windows 7. Výše ​​uvedené kroky lze použít ke kontrole modelu základní desky bez ohledu na verzi Windows

Jak zkontrolovat model základní desky v systému Windows 11

Výše uvedené dvě metody lze také použít ve Windows 11. Dalším způsobem, jak zjistit model základní desky, je-

1. Klikněte na ikonu Hledat, zadejte Windows PowerShell a stiskněte klávesu Enter.

2. Zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu Enter.

Get-WmiObject win32_baseboard | Format-List Product,Manufacturer,SerialNumber,Version

3. Můžete provést další příkaz, který je uveden níže.

Get-CimInstance -ClassName Win32_baseboard

Sériové číslo se zobrazí na obrazovce jako na obrázku výše.

  Nejlepší správci schránky pro Windows 10

Jak fyzicky zkontrolovat model základní desky

Foto Umberto na Unsplash

Tato metoda vás naučí, jak fyzicky zkontrolovat model základní desky. Kroky jsou použitelné pouze pro vlastníky Desktopu.

 • Vypněte plochu a vyjměte všechny zástrčky z procesoru.

 • Otočte svůj procesor a otevřete pouzdro.
 • Najděte číslo modelu základní desky, můžete ho najít nad samotnou základní deskou nebo někdy poblíž slotů RAM, patic CPU a mezi sloty PCI.
 • Pokud chcete znát výrobce a není uveden s číslem modelu, můžete si model vyhledat na jakémkoli vyhledávači a najdete odpovědi, které hledáte.

Je vaše základní deska ATX?

První ATX byl vydán v roce 1995 společností Intel. Advanced Technology eXtended neboli ATX je základním tvarovým faktorem základních desek, který se používá léta a nyní je standardem. Existují 4 hlavní typy ATX a 3 typy informačních technologií eXtended. Níže jsme je pro vás popsali a doufáme, že vám to přinese odpovědi, které hledáte.

Níže jsou uvedeny typy ATX.

 • ATX – Standardní velikost ATX je 305*244 mm a rozměry se mohou u různých výrobců lišit. ATX nabízí 4 sloty pro RAM, 2 nebo někdy více pro PCI sloty a obecně ho používají lidé, kteří hledají více rozšiřujících slotů. Hodí se pouze do počítačů kompatibilních s EATX a ATX. ATX může být drahý a těžký, pokud jde o jeho velikost.

 • E-ATX – Rozšířená pokročilá technologie eXtended, je větší velikostí standardního ATX. E-ATX má více rozšiřujících slotů a někdy až 8 slotů pro RAM. Dodává se také se 2 zásuvkami CPU, které mohou zvýšit a spustit dva procesory současně ve vašem počítači.

 • XL-ATX – Tyto velikosti jsou větší než dokonce EATX s více rozšiřujícími sloty a několika sloty PCI. XL-ATX nenabízí mnoho kromě několika dalších slotů pro připojení. Jsou také drahé a nejsou ideální pro standardní PC skříně. Pokud chcete nastavit počítač s více GPU pro hraní her s více sloty PCIe, může to být ideální volba pro základní desku.

 • Micro-ATX – S menším prostorem pro více rozšiřujících slotů a specifikacemi téměř stejnými jako standardní ATX, Micro-ATX nebo mATX je menší verze ATX. Má 2 sloty pro RAM a méně PCIe slotů než ATX. Je levnější než ATX.

Níže jsou uvedeny typy ITX.

 • Mini-ITX– Mini ITX jsou nejmenší základní desky, které jsou kompatibilní s hardwarovými komponenty standardní velikosti. Jsou levnější než většina základních desek. Chybí jim také většina funkcí, které standardní ATX poskytuje. Ne více než 2 sloty RAM a méně slotů PCIe. Výkonová kapacita je také velmi nízká. Jsou ideální pro menší PC.

 • Nano-ITX – Menší než Mini-ITX a má velmi nízkou spotřebu, většinou se používá pro účely automatizace nebo v chytré zábavě nebo Smart TV. Nano-ITX nejsou kompatibilní se všemi typy standardních PC komponent, což je hlavní nevýhoda.

 • Pico-ITX – Jsou nejmenší základní deskou a používají se v zařízeních IOT. Velmi snadno se používají a spotřebovávají velmi málo energie. Jsou také kompatibilní s omezeným množstvím hardwaru.

***

Doufáme, že po přečtení tohoto článku nyní znáte odpovědi na to, jak zkontrolovat model základní desky Windows 10 nebo jak zkontrolovat model základní desky Windows cmd, nebo dokonce jak zkontrolovat model základní desky ve Windows 11. Jsme rádi, že se naše publikum zapojuje, dejte nám prosím svůj zpětnou vazbu v komentářích níže. Dokážeme přijmout kritiku a každý miluje poplácání po zádech, ať už je to cokoliv, rádi slyšíme.

  (OPRAVENÉ) Affinity Designer nereaguje na Windows 10
x