Jak změnit kódování znaků v aplikaci Outlook

Přinejlepším je nepříjemné dostat e-mail, který obsahuje nečitelné znaky. V nejhorším případě vám může zabránit ve čtení pošty. Někdy změna kódování v aplikaci Outlook zobrazí tyto chybějící znaky a umožní vám přečíst zprávu. Zde je návod, jak na to.

Co je kódování znaků?

Pokud si nejste jisti, co je „kódování znaků“, máme pro vás komplexní vysvětlení. Méně srozumitelné vysvětlení je, že znak je glyf, který se objeví na obrazovce, když něco napíšete. Každé písmeno v tomto článku je tedy glyf, který představuje písmeno – a, b, c atd. V zákulisí váš počítač představuje tyto glyfy pomocí kódu, který je interpretován programem – jako je webový prohlížeč nebo textový procesor – a poté je vykresluje na obrazovce jako znak.

Zatím je to tak jednoduché, zvláště pokud si myslíte, že v abecedě je pouze 26 znaků, deset čísel a nějaké gramatické značky jako ! nebo @.

Existuje však také 26 velkých písmen a mnohem více gramatických značek, které si možná uvědomujete (vaše klávesnice zobrazuje pouze malá podmnožina možných gramatických značek, a to i pro angličtinu). A to se vztahuje pouze na jeden jazyk, angličtinu, která je v jedné abecedě, latině (také známé jako římská abeceda). Latinská abeceda zahrnuje většinu západoevropských jazyků a má velké množství diakritických symbolů, které se v angličtině nepoužívají. Diakritické symboly jsou věci jako akcenty, přehlásky, cedillya další značky, které mění výslovnost písmene nebo slova.

  Jak nastavit Chromecast s Google TV

Pak je tu mnoho dalších abeced, jako je azbuka (nejznámější tím, že obsahuje ruský jazyk), řečtina, kanji (japonština) a čínština, z nichž mnohé zahrnují více než jeden jazyk.

Nyní můžete začít vidět rozsah znaků, které je třeba zakódovat jako glyfy. Existují více než 70 000 čínských glyfů sama. Kódování znaků obsahuje několik bodů kódu, z nichž každý může kódovat jeden znak. ASCII, o kterém jste pravděpodobně slyšeli, bylo rané kódování latinské abecedy, které mělo 128 kódových bodů, což nebylo dost na to, aby pokrylo všechny možné znaky, které lidé používají.

W3 doporučené kódování pro HTML se nazývá UTF-8, který má 1 112 064 kódových bodů. To stačí k pokrytí téměř všech znaků ve všech jazycích ve všech abecedách (i když ne v každé) a používá se na 93 % všech webových stránek. UTF-8 je také doporučeno kódování od Internet Mail Consortium.

  Jak najít svůj nejbližší Pokéstop, aniž byste museli udělat krok

Proč bych se obtěžoval to měnit?

Outlook spolu s každým dalším moderním e-mailovým klientem kóduje a dekóduje UTF-8.

Ale pokud Outlook podporuje UTF-8 a UTF-8 je doporučené kódování, proč by se vám zobrazoval nečitelný znak? To se může stát z několika důvodů, ale primárními jsou to, že si prohlížíte poštu v prostém textu (buď protože jste to výslovně chtěli udělat, nebo ji antivirový skener převedl na prostý text, než se k vám dostal) nebo kódování je nastaveno na něco jiného než UTF-8.

Kódování příchozí pošty je určeno odesílatelem, takže pokud například používá ASCII, Outlook vykreslí poštu pomocí kódování ASCII. Pokud je vaše nastavení Wordu nastaveno tak, aby nahradilo „rovné uvozovky“ „chytrými uvozovkami“ (takovými, které ukazují pod úhlem, aby bylo vidět, zda se jedná o uvozovky otevírající nebo zavírající), uvidíte v poště „nečitelné“ znaky místo chytrých uvozovky, protože ASCII neobsahuje vhodné znaky pro chytré uvozovky.

Takže změna kódování zprávy vám může umožnit zobrazit ty zkomolené znaky tak, jak se mají zobrazovat.

Dobře, jak to změním?

Naštěstí je změna kódování zprávy v Outlooku docela snadná. Dvojitým kliknutím na zprávu ji otevřete. Na kartě Domů v okně zprávy klikněte na Akce > Další akce > Kódování, abyste viděli, jaké kódování se používá.

  Jak používat ovladač Real GameCube nebo Wiimote v Dolphinu

Toto je e-mail od společnosti Microsoft o přesunutí věcí z mé složky Doručená pošta. Jak můžete vidět, Microsoft používá pro kódování svých e-mailů západní Evropu. Chcete-li jej změnit, klikněte na „Více“ a poté vyberte požadované kódování, například UTF-8.

To je vše – nyní byste měli být schopni e-mail přečíst.

Pokud chcete vědět, jak jsou kódovány vaše odchozí e-maily, přejděte do nabídky Soubor > Možnosti > Upřesnit a přejděte dolů na Mezinárodní možnosti. Hledáte možnost „Preferované kódování pro odchozí zprávy“.

Výchozí hodnota je západoevropská a bystré z vás by se mohly divit, proč tomu tak je, když, jak bylo uvedeno výše, doporučení pro formáty e-mailů je UTF-8. Odpověď zní, že západní Evropa je podmnožinou UTF-8 a jako taková může být čtena pomocí UTF-8. Pokud si zakoupíte kopii aplikace Outlook určenou například pro Řecko, výchozí kódování bude Windows-1253, což je také podmnožina UTF-8.

Výchozí odchozí kódování můžete změnit na cokoli chcete. Pokud chcete, aby lidé mohli číst vaše zprávy, bude nejlepší, když je ponecháte jako západoevropské, nebo přejdete na globálně používané kódování, jako je UTF-8.