Jak zobrazit data EXIF ​​obrázku

Většina dnešních fotek je pořízena na smartphony. Fotoaparát chytrého telefonu při pořizování fotografie zachycuje více než jen obrázek. Fotoaparát má přístup k mnoha senzorům, datům a konfiguraci zařízení telefonu a mnoho z těchto informací je zahrnuto při fotografování. Pokud chcete například zkontrolovat, zda byla fotografie pořízena na iPhone, můžete si to normálně ověřit pohledem na EXIF ​​data fotografie.

obrazová EXIF ​​data

Data EXIF ​​obrázku

EXIF data ukládají všechny fotoaparáty, nejen ty v našich telefonech. Profesionální fotoaparáty uloží informace o nastavení fotoaparátu, které bylo použito k pořízení fotografie, ale fotoaparáty telefonů mají přístup k více informacím, a proto jich ukládají více jako EXIF ​​data. Například fotografie zachycená telefonem bude pravděpodobně obsahovat souřadnice zeměpisné délky a šířky pro přesné místo, kde byla fotografie pořízena.

  Jak stahovat filmy a televizní pořady Disney+ ke sledování offline

EXIF data lze poměrně snadno zobrazit, pokud víte, jak je zobrazit. Profesionální nástroje pro správu fotografií vám umožní podívat se na vše, co je uloženo, zatímco základní nástroje pro prohlížení obrázků mohou místo všech zobrazit pouze malou podmnožinu informací.

Zobrazení dat EXIF ​​obrázku – Vlastnosti souboru Windows

Průzkumník souborů ve Windows umožňuje uživatelům zobrazit vlastnosti souboru. Toto je základní přehled a nemusí zobrazovat všechna data uložená pro obrázek. Je to rychlý způsob zobrazení obrazových EXIF ​​dat.

Otevřete Průzkumník souborů.
Přejděte na obrázek, pro který chcete zobrazit data EXIF.
Klepněte pravým tlačítkem na obrázek a z kontextové nabídky vyberte Vlastnosti.
Chcete-li zobrazit data EXIF, přejděte na kartu Podrobnosti.

  Jak správně vyčistit svůj hrubý notebook

Zobrazení dat EXIF ​​obrázku – Windows IrfanView

Pokud chcete zobrazit každý bit informací uložených v datech EXIF ​​obrázku, potřebujete aplikaci třetí strany pro Windows 10.

Stažení a nainstalujte IrfanView (je to zdarma).
Otevřete obrázek v IrfanView.
Klepněte na klávesu E.
EXIF data se zobrazí v novém okně.

Zobrazení dat EXIF ​​obrázku – náhled macOS

macOS přichází s výkonným nástrojem pro správu fotografií, ale samotný Finder je schopen zobrazit základní EXIF ​​data, která doprovázejí obrázek.

Otevřete Finder.
Přejděte na obrázek a otevřete jej v Náhledu.
Přejděte na Nástroje>Zobrazit inspektora.
Otevře se okno s několika kartami, které zobrazují EXIF ​​data pro obrázek.

Lze EXIF ​​data smazat?

EXIF data lze smazat. Chcete-li smazat data EXIF, budete si muset pro úlohu nainstalovat aplikaci třetí strany. Existuje spousta bezplatných aplikací pro macOS i Windows, které dokážou smazat data EXIF.

  Remo MORE je skvělý nástroj pro optimalizaci desktopů a mobilních zařízení pro noobs

Měli byste smazat data EXIF?

EXIF data mohou často představovat bezpečnostní riziko, např. pokud nahráváte selfie online, mohou obsahovat údaje o poloze. Fotografie může prozradit vaši domácí adresu nebo místa, která často navštěvujete. Obvykle je dobré smazat data EXIF ​​z osobních fotografií, které plánujete nahrát online. Smazání EXIF ​​dat nesníží kvalitu fotografie.

Mohou být EXIF ​​data zfalšována?

EXIF data mohou být falešná. Existuje spousta aplikací, které dokážou data upravovat, a každý může změnit každý jednotlivý bit informace, který je u obrázku uložen.