Jak zrychlit připojení k internetu

Připojení k internetu může být vždy rychlejší. Ať už vaše stahování prochází procházením, streamování vám připadá jako prezentace nebo jen chcete maximalizovat rychlost, zde je návod, jak můžete toto připojení urychlit.

V závislosti na vašem poskytovateli internetových služeb (ISP) můžete často dosáhnout vyšší rychlosti tím, že jim zavoláte (nebo navštívíte jejich web) a upgradujete na dražší tarif. Vaše měsíční vyúčtování se zvýší, ale také vaše rychlost. Než to však uděláte, zde je několik tipů, které mohou zdarma zrychlit vaše připojení.

Optimalizujte svou Wi-Fi a místní síť

Mnoho problémů s místními sítěmi, zejména těmi, které používají Wi-Fi, má na svědomí nízkou rychlost internetu. Než se podíváte na své připojení k internetu, stojí za to se ujistit, že vaše místní síť je na úrovni.

Nejzákladnější opravou slabého výkonu sítě je vypnout router (a modem, pokud je oddělený), napočítat do deseti a pak jej znovu zapnout. Tomu se říká „cyklování napájení“ vašeho routeru a často to může věci urychlit.

Pokud místo kabelového Ethernetu používáte Wi-Fi, je dobré minimalizovat rušení z okolních sítí, protože to může způsobit pokles rychlosti a výpadky sítě. Pokud při připojování k domácí Wi-Fi na svých zařízeních vidíte mnoho dalších sítí, pravděpodobně vám prospěje výběr kanálu Wi-Fi, který nabízí nejmenší rušení.

Pokud máte moderní router, který podporuje pásmo 5 GHz, měli byste jej používat všude, kde je to možné. Použití pásma 5 GHz vede k vyšší rychlosti a menšímu rušení. Pokud máte dvoupásmový router kompatibilní s 802.11ac, uvidíte při připojování dvě sítě. Můžete je pojmenovat podle nastavení routeru. Většina směrovačů má pokyny pro přístup k tomuto rozhraní vytištěné na boční straně zařízení.

Když jste přihlášeni, vyplatí se stáhnout a nainstalovat jakýkoli nový firmware, který je pro váš router k dispozici. Kde to najdete, se liší podle výrobce a modelu, který používáte, takže hledejte „Aktualizace softwaru“ nebo něco podobného.

Neměli byste používat nezabezpečenou bezdrátovou síť. Pokud je vaše síť otevřená, může na ni naskočit kdokoli a ubrat vaši šířku pásma. Ujistěte se, že je vaše síť zabezpečena pomocí WPA2 (AES), kdykoli je to možné. Pokud je toto povoleno, všechna zařízení vyžadují pro připojení heslo.

Úplné vynechání bezdrátového připojení a použití kabelového připojení Ethernet nabízí nejlepší výkon místní sítě. Můžete také zkusit přesunout router na lepší místo, blíže k oblasti, kde nejčastěji používáte bezdrátová zařízení.

A konečně, pokud je váš router starý (od dvou do pěti let), zvažte nákup nového. Síťové zařízení se jen zřídkakdy porouchá a problémy mohou nastat v závislosti na tom, jak intenzivně je používáte. Novější směrovače podporují rychlejší standardy Wi-Fi, jako je 802.11ac. Pro nejlepší pokrytí můžete zvážit síťový Wi-Fi systém.

Problémem s rychlostí může být i starý modem. Pokud nedosahujete rychlosti, za kterou platíte, a modem jste si zakoupili již dávno, možná je čas na upgrade.

Otestujte svou rychlost

S optimálně fungující místní sítí je čas otestovat rychlost internetu. Můžete to udělat pomocí služby jako Speedtest.net, Fast.com, nebo dokonce Google. Pokud je to možné, spusťte test z notebooku pomocí kabelového ethernetového připojení nebo přesuňte zařízení, které testujete, co nejblíže routeru.

Ujistěte se, že spusťte test rychlosti, když připojení aktivně nepoužíváte. Pokud současně streamujete nebo stahujete, pravděpodobně získáte nižší výsledek.

Chcete-li získat nejspolehlivější sadu výsledků, můžete test spustit několikrát. Nyní porovnejte rychlost, kterou získáváte, s rychlostí, kterou byste měli dostat. Je neobvyklé, že rychlost internetu v reálném světě odpovídá rychlosti inzerované vaším poskytovatelem služeb, ale mimo špičku byste se měli dostat někam blízko.

Někdy může nízká rychlost znamenat problém, který může vyřešit pouze váš poskytovatel služeb. To může zahrnovat výměnu kabelů nebo instalaci nových přístupových bodů. Než zvednete telefon, je však nejlepší vyzkoušet postupy uvedené níže. Tímto způsobem můžete svému poskytovateli služeb sdělit, že jste na své straně vyzkoušeli vše, abyste problém vyřešili.

Omezte, jakou šířku pásma používáte

Vaše internetové připojení vám poskytuje omezené množství šířky pásma, které musí být sdíleno mezi všemi zařízeními ve vaší síti. Čím více zařízení používá internet najednou, tím menší je šířka pásma. Omezení toho, kolik toho děláte najednou, může výrazně zlepšit rychlost vašeho internetu.

Některé činnosti spotřebovávají velkou šířku pásma, například:

Velké stahování
Streamování obsahu, zejména videa 4K nebo 1080p
Wi-Fi kamery a zvonky
Přenosy BitTorrent, včetně upstream provozu na některých připojeních (například ADSL)

Pokuste se izolovat jakékoli zařízení, které by mohlo využívat více, než je jeho spravedlivý podíl na šířce pásma. Zeptejte se ostatních členů rodiny nebo spolubydlících, zda streamují hodně videa nebo stahují soubory přes BitTorrent. Může se stát, že získáváte rychlost internetu, za kterou platíte, ale snažíte se toho se svým aktuálním tarifem dělat příliš mnoho najednou.

Pokud máte podezření, že tomu tak je, můžete změnit několik chování a pokusit se pomoci. Velké stahování nechte až do pozdních nočních hodin, kdy ne