Jaká nastavení fotoaparátu mám použít pro pouliční a cestovní fotografii

Pouliční fotografie a cestovní fotografie jsou podobné žánry: pouliční fotografie je ve skutečnosti pouze cestovní fotografie ve vašem rodném městě. To znamená, že používají stejné široké nastavení fotoaparátu.

Obecně platí, že pro pouliční a cestovní fotografii chcete relativně přirozeně vypadající snímek. Divák by měl mít skoro pocit, že vidí věci sám. Podívejme se, jak toho dosáhnout.

Jaký objektiv použít pro pouliční a cestovní fotografii

Pro pouliční a cestovní fotografii existují tři tradiční ohniskové vzdálenosti: 24 mm, 28 mm, 35 mm a 50 mm. Odpovídají některým z nejběžnějších dostupných primárních čoček.

Na 50 mm získáte perspektivu, která přesně napodobuje to, co vidí lidské oko. Všechno vypadá přirozeně. 35 mm, 28 mm a 24 mm všechny zobrazují širší zorné pole, takže můžete zahrnout větší část scény bez velkého zkreslení.

Všimněte si, že se jedná o tradiční ohniskové vzdálenosti na tělech full frame. U fotoaparátů se snímačem oříznutí odpovídají zhruba 16 mm, 18 mm, 24 mm a 35 mm. Pokud chcete, můžete použít primární, ale 18mm, 24mm a 35mm všechny pěkně spadají do rozsahu standardního 18-55mm setového objektivu, který je dodáván s většinou fotoaparátů. Pohodlné, eh!

Clona pro pouliční a cestovní fotografii

Arthur „Weegee“ Fellig slavný výrok, že tajemstvím dobré pouliční fotografie je „f/8 a buďte u toho“. Je to motto, které si fotoreportéři osvojili z dobrého důvodu: fotografování na f/8 s 35mm objektivem dává vašim snímkům pěkně širokou hloubku ostrosti. To znamená, že stačí být tam, kde se něco zajímavého děje.

Weegeeho návrh platí dodnes, i když u fotoaparátů s automatickým ostřením (musel použít fotoaparát s manuálním ostřením) nemusíte být tak přísní. Clona mezi f/5,6 (na širších objektivech) a f/11 (na 50mm objektivu) vám obecně poskytne skvělé výsledky, ať se děje cokoli.

Rychlost závěrky pro pouliční a cestovní fotografii

Když fotím pouliční nebo cestovatelské fotografie, většinou používám režim priority clony. Dokud rychlost závěrky zůstane nad přibližně 1/100 sekundy, vaše fotografie budou ostré a nyní na nich bude vidět jakékoli rozmazání způsobené chvěním fotoaparátu nebo pohybujícími se objekty.

Na rozdíl od mnoha motivů však mohou pouliční a cestovatelské fotografie využít trochu kreativního rozostření. To znamená, že někdy budete chtít použít rychlost závěrky, která je dostatečně pomalá na to, aby bylo vidět trochu pohybu.

Pokud chcete, aby se vaše předměty pohybovaly, zjistil jsem, že někde kolem 1/15 nebo 1/30 funguje dobře. Za slunečných dnů budete pravděpodobně muset zúžit clonu, abyste dosáhli takto dlouhé rychlosti závěrky.

ISO pro pouliční a cestovní fotografii

Obecně platí, že pro pouliční a cestovní fotografii chcete mít ISO 100 (nebo jakékoli základní ISO vašeho fotoaparátu). To je docela snadné dosáhnout za jasného denního světla, ale v úzkých uličkách, večer nebo dokonce v noci, budete muset zvýšit rychlost závěrky. Vzhledem k tomu, že zejména pouliční fotografie vypadají dobře, když jsou věci trochu drsné a syrové, můžete je bezpečně zvýšit, když budete potřebovat.

Pouliční a cestovní fotografie jsou opravdu zábavné způsoby, jak používat fotoaparát. Pravděpodobně už máte vybavení, tak vypadněte a střílejte!