Jaká nastavení fotoaparátu mám použít pro sportovní fotografie?

Mnoho lidí si kupuje DSLR a další fotoaparáty, protože chtějí pořizovat dobré sportovní fotografie; je to jedna z oblastí, kde to váš smartphone prostě neřeže. Zde jsou nastavení fotoaparátu, která obecně poskytují nejlepší výsledky.

Vybavení, které potřebujete pro sportovní fotografie

Největší výzvou sportovní fotografie je vzdálenost: u většiny sportů jste uvízli na okraji, zatímco se akce odehrává ve vzdálenosti několika set stop od vás. Pokud nechcete sprintovat nahoru a dolů po hřišti, teleobjektiv se zoomem je nejlepším nástrojem pro získání dobrých snímků.

U fotoaparátů s crop senzorem by pro většinu sportů měl docela dobře fungovat objektiv s ohniskovou vzdáleností delší než kolem 70 mm. Nafotil jsem spoustu sportovních fotek s Canonem 18-135mm. Konkrétní doporučení objektivů naleznete v našich průvodcích nejlepšími objektivy pro váš fotoaparát Canon nebo Nikon.

Nyní, když bylo řečeno, je možné pořizovat sportovní fotografie bez teleobjektivu; jen musíte být s inscenací mnohem rozvážnější a unikne vám více záběrů.

Rychlost závěrky pro sportovní fotografie

Pro sportovní fotografii je obvykle nejdůležitějším nastavením rychlost závěrky. To je to, co zmrazí akci. Rychlost závěrky, kterou používáte, závisí na sportu, který fotografujete.

Rychlost závěrky vyšší než 1/1000 sekundy zmrazí prakticky cokoliv, dokonce i rychle jedoucí auta. U většiny sportů však nebudete muset jít tak rychle.

Rychlost závěrky mezi 1/500 sekundy a 1/1000 sekundy zmrazí každého pohybujícího se člověka, i když rychle se pohybující míčky – jako tenis nebo baseballové míčky – mohou vykazovat malé rozmazání pohybu.

Rychlost závěrky mezi 1/100 sekundy a 1/500 sekundy zmrazí většinu lidského pohybu. Rychlý sprinter nebo někdo, kdo mává rukama nebo nohama, bude mít pravděpodobně nějakou pohybovou neostrost. Pokud používáte dlouhý objektiv, existuje také riziko, že rychlost závěrky nebude dostatečně rychlá, aby zabránila rozmazání způsobenému chvěním fotoaparátu v rukou.

Obecně je lepší použít vyšší rychlost závěrky, než si myslíte, že potřebujete, pokud se snažíte zmrazit akci. Pokud fotím za denního světla, většinou se snažím použít rychlost závěrky alespoň 1/800 sekundy.

Druhou možností je použít o něco nižší rychlost závěrky, než je zapotřebí ke zmrazení objektu. Trochu rozostření pohybu kolem okrajů dodává pocit rychlosti a akce.

Clona pro sportovní fotografie

Protože je rychlost závěrky pro sportovní fotografii tak důležitá, clona trochu ustupuje. Musíte použít dostatečně širokou clonu, abyste získali požadovanou rychlost závěrky.

To často znamená fotografovat s maximální světelností vašeho objektivu: f/4 a f/5,6, dvě běžné maximální světelnosti teleobjektivu, obě fungují skvěle pro sportovní fotografie. Pokud chcete větší hloubku ostrosti, můžete použít něco jako f/8 nebo f/11; stačí si hlídat rychlost závěrky.

ISO pro sportovní fotografie

Stejně jako clona je u sportovních fotografií vaše volba ISO určena rychlostí závěrky, kterou chcete použít. Naší obecnou radou, pokud jde o ISO, je použít nejnižší nastavení, které vám projde, a i když to stále platí, zvýšení ISO je často jedinou možností, kterou budete muset pro dosažení vyšší rychlosti závěrky. Neměli byste být překvapeni, pokud jej potřebujete tlačit na 400, 800 nebo dokonce 1600, abyste udrželi rychlost závěrky kratší než 1/1000 sekundy.

Zatímco rychlost závěrky je obvykle nejdůležitějším faktorem při fotografování sportu, stále preferuji fotografování v režimu priority clony – a to vám doporučuji. Jen se ujistěte, že rychlost závěrky zůstane dostatečně vysoká, a pokud začne klesat, otevřete clonu nebo zvyšte ISO.