Jakou rychlost internetu skutečně potřebujete?

Poskytovatelé internetových služeb vám vždy chtějí prodat rychlejší připojení. Ale zapomeňte na marketing: Jakou rychlost skutečně potřebujete? Odpověď je složitější, než byste čekali. Vyšší rychlostní úrovně ne vždy stojí za peníze.

Rychlosti internetového připojení se obvykle měří v megabitech za sekundu, často se zapisují jako Mbps. Vytvoření jednoho megabajtu vyžaduje osm megabitů, takže pokud máte připojení 1000 Mb/s (gigabit), stažení souboru o velikosti 1 GB bude trvat 8 sekund.

Rychlost vs. Data Caps

Zde je důležité objasnit rozdíl. Rychlost internetu je měřítkem toho, kolik dat můžete stáhnout najednou, a datový limit je měřítkem toho, kolik můžete stáhnout za daný měsíc. Určitě spolu souvisí – pokud máte rychlejší připojení a skutečně využíváte tuto šířku pásma, je mnohem snazší maximalizovat svůj datový limit.

Datové limity jsou v mobilním průmyslu samozřejmostí a každý měsíc vám poskytují omezené množství dat, které můžete v telefonu použít. Většinou jsou to jen způsob, jak rozdělit své služby do vrstev a účtovat vám více peněz za „prémiové“ možnosti a požadavky na data rostou rychleji, než poskytovatelé služeb mohou držet krok.

I když váš telefon může mít datový limit, domácí ISP, jako je Comcast, také ukládají limit, obvykle na 1 terabajt dat (1024 gigabajtů) za měsíc – s další možností 50 $ za měsíc, pokud nechcete datový limit. Podle do ComcastuVětšina internetových předplatitelů Xfinity využívá od prosince 2018 přibližně 174 GB měsíčně. Pokud však máte doma více lidí a streamujete velké množství obsahu, je velmi snadné posunout datový limit.

Co využívá největší šířku pásma?

Rychlost vašeho internetu je v konečném důsledku měřítkem vaší šířky pásma. Pokud máte připojení 25 Mbps, můžete sledovat pět současných 5 Mbps streamů Netflix. S průměrnou rychlostí internetu v USA, která se dnes blíží 100 Mbps, většina lidí své připojení nevyčerpá. Ve venkovských oblastech však mohou být maximální dostupné rychlosti v jednotných číslicích.

  Jak streamovat „Frasier“ bez kabelu

Obecně platí, že streamované video využívá největší šířku pásma – alespoň pro běžného uživatele. Netflix používá kolem 5 Mbps pro streamy 1080p a radí 25 Mbps pro 4K streamy. YouTube je obvykle o něco vyšší, protože mnoho videí se natáčí rychlostí 60 snímků za sekundu (dvojnásobná šířka pásma) a používá asi 7 Mb/s při 1080p60fps.

Ale to není celý obrázek. Zatímco průměrná rychlost videa na YouTube může být 7 Mb/s, ve skutečnosti to není to, kolik šířky pásma ve skutečnosti využívá. Vzhledem k tomu, že se bude předem ukládat do vyrovnávací paměti, YouTube se obvykle pokusí maximalizovat vaše připojení, přičemž v našich testech dosahuje vrcholu téměř 250 Mb/s (při připojení 400 Mb/s).

Platí to i naopak. Pokud nemáte k dispozici dostatečnou šířku pásma, YouTube vás sníží na 480p30fps nebo ještě nižší, takže budete moci sledovat videa i na ubohém připojení 1 Mbps. Netflix funguje do značné míry stejným způsobem tím, že přizpůsobuje kvalitu dostupné rychlosti. Pokud máte spuštěno více zařízení, váš router vyrovná provoz mezi nimi a váš stream se podle toho přizpůsobí.

Takže v jistém smyslu nezáleží na tom, jak rychlé je vaše připojení, protože streamované video obecně využívá maximální šířku pásma, kolik může. Dokud máte dostatečnou rychlost, abyste alespoň podpořili stream nízké kvality, žádné ukládání do vyrovnávací paměti nezaznamenáte. Stream s vyšší šířkou pásma umožní pouze vyšší kvalitu přehrávání videa. Není tomu tak ale všude, takže mít přebytek je vždy dobré.

Záleží na rychlosti nahrávání?

Rychlost odesílání je další součástí vašeho internetového plánu, na které docela záleží. Až příliš často budou poskytovatelé internetových služeb prodávat balíčky s vysokou rychlostí stahování a hroznou rychlostí odesílání. Důvodem je, že lidé budou mnohem více stahovat než nahrávat. To je pravda, ale když něco nahrajete, váš příměstský spoj začne působit jako venkov.

  Jak vytvořit sadu widgetů na domovské obrazovce vašeho iPhone

Rozdíl může být urážlivý.

Vaše rychlost odesílání určuje, jak rychle můžete nahrávat obsah na internet. Pokud nahráváte soubory na Disk Google nebo Dropbox, jste omezeni rychlostí nahrávání. A nejde jen o soubory – rychlost nahrávání může ovlivnit kvalitu vašeho Facetime a Skype, protože v podstatě nahráváte živé video. Pokud uvažujete o streamování na webu jako Twitch nebo YouTube, budete potřebovat vysokou rychlost nahrávání. Nepoužíváte jej tak často, jako využíváte rychlost stahování, ale je velmi důležité, kdy ho používáte.

Budete omezeni plány, které váš ISP nabízí. Obvykle budou inzerovat rychlost stahování a vy budete muset hledat rychlost odesílání. Xfinity zde prodává „gigabitový“ internet, ale poskytuje pouze „až“ 35 Mbps upload. To je 965 Mb/s na gigabit.

V plánu „Performance“ společnosti Comcast by nahrání souboru o velikosti 1 GB trvalo více než hodinu.

Pokud jste jedním z mnoha Američanů, kteří uvízli u jediného poskytovatele služeb, možná budete muset investovat do dražšího plánu, pokud chcete rozumnou rychlost odesílání. Získání vyšší rychlosti odesílání často znamená, že se rozhodnete pro dražší internetové připojení na podnikové úrovni od vašeho ISP.

Jak rychlé by tedy mělo být vaše připojení k internetu?

Existují dva hlavní faktory, které by měly ovlivnit vaše rozhodnutí – kolik lidí máte doma a kolik stahujete. Pokud pouze streamujete video v HD (ne 4K), doporučujeme alespoň 5 Mb/s na osobu pro stabilní stream ve slušné kvalitě bez ukládání do vyrovnávací paměti. Mít přebytek je v pořádku, ale v tomto případě si toho pravděpodobně nevšimnete.

Pokud kromě streamování videa děláte něco náročného na šířku pásma, například pravidelně stahujete velká množství, rychlost vašeho internetu obecně určuje, jak rychle budete stahovat. Tady určitě zaznamenáte přebytek. Stažení 10GB hry ze Steamu rychlostí 5 Mb/s trvá téměř 4 hodiny, ale při připojení 100 Mb/s to bude trvat 15 minut. Stále však budete omezeni serverem, ze kterého stahujete, takže nebuďte překvapeni, když si koupíte gigabitový plán, abyste viděli klesající výnosy. Jinými slovy, ani s gigabitovým (1000 Mbps) připojením se gigabitové rychlosti při stahování ze Steamu pravděpodobně nedočkáte.

  Jak ovládat Netflix z telefonu

Obecně platí, že můžete procházet web a dělat většinu svých každodenních úkolů v pohodě i při poměrně pomalém připojení. Pokud vám stahování trvá na váš vkus příliš dlouho, zkuste investovat do lepšího plánu. Pokud pravidelně vysíláte živé přenosy, nahráváte velké soubory, zálohujete počítač na internet nebo provádíte videohovory, měli byste se ujistit, že rychlost odesílání nebude omezena.

Jsou optická připojení rychlejší?

Fiber je obvykle rychlejší, protože dokáže přenést větší množství dat najednou. Větší šířka pásma znamená, že váš ISP vám může prodat velký kus tohoto většího kanálu. Ale není tomu tak vždy a záleží na tom, co nabízí váš místní ISP.

Vláknová připojení nabízejí oproti kabelovým připojením další malou výhodu: latenci. Latence udává, jak rychle se signál může fyzicky přesunout z vašeho počítače na internet. Vláknové kabely nejsou technicky rychlejší než dobré měděné kabely, ale je to mnohem novější standard a je obvykle rychlejší než (často desítky let staré) kabely napájející většinu širokopásmového internetu.

Na latenci příliš nezáleží. Při kliknutí na odkazy na webových stránkách záleží na latenci – vyšší latence znamená delší chvíli, než se začne načítat další webová stránka – ale nemusíte nutně zaznamenat postupné zlepšení. Pokud hodně hrajete online, může vám to pomoci snížit váš ping o malý rozdíl a můžete si všimnout, že v rychlé hře vyžadující reflexy cukání. Ale vlákno není kouzlo a měď je stále docela dobrá. Rozdíl je pouze několik milisekund a většinu času si toho pravděpodobně vůbec nevšimnete.

x