Jaký byl OS/2 IBM a proč prohrál s Windows?

IBM OS/2 operační systém, poprvé vydaný v roce 1987, zaujímá zvláštní místo v PC tradici. Pokud jste v té době byli kolem, pravděpodobně jste slyšeli, že to bylo kdysi lepší než Windows, ale jen málo lidí ho používalo. Takže, jaká byla dohoda s OS/2? Pojďme to zjistit!

OS/2 byl zamýšlen jako náhrada za DOS

OS/2 (Operating System/2) debutoval v roce 1987 s Linka IBM PS/2. Tato řada byla navržena tak, aby posunula řadu počítačů IBM do nových výšin s novými standardy, např VGA, rozhraní myši a klávesnice PS/2 a Architektura Micro Channel (MCA) autobus. Mělo smysl mít také nový operační systém a OS/2 tomu odpovídal.

(Ironií je, že nejprodávanější nižší modely řady PS/2 neměly špičkové hardwarové funkce a místo toho běžely na PC-DOS s Windows.)

Reklama v časopise z roku 1987 na počítače IBM PS/2.

Vývoj OS/2 začal v roce 1985 jako společný projekt mezi IBM a Microsoftem, který vyvinul operační systém PC-DOS dodávaný se stroji IBM. Partneři zamýšleli nahradit DOS pokročilým 32bitovým chráněný režim operační systém, který by poskytoval softwarový rámec pro pokročilé budoucí aplikace.

Microsoft nějakou dobu primárně vyvíjel OS/2 a dokonce vydal svou vlastní verzi soukromé značky s názvem, nepřekvapivě, „Microsoft OS/2“. Po masivním úspěchu Windows 3.0 v roce 1990 však partnerství mezi IBM a Microsoftem skončilo. IBM vyvinula budoucí verze OS/2 sama a produktová řada se výrazně lišila od Windows.

  Jak nastavit první den v týdnu ve Windows 10

Přesto OS/2 zůstal pozoruhodný během počátku do poloviny 90. let jako 32bitový operační systém s chráněným režimem (počínaje verzí 2.0) pro kompatibilní s IBM PC. To umožnilo preemptivní multitasking více aplikací OS/2, DOS nebo Windows současně, a to pevným způsobem.

Dělalo to také v době, kdy byl ekosystém MS-DOS a Windows společnosti Microsoft obecně méně stabilní a méně plnohodnotný. Tyto schopnosti získaly OS/2 mnoho fanoušků, ale stále neměly takový dopad na trh jako Windows.

Pozoruhodné verze OS/2

Pracovní plocha IBM OS/2 Warp 4.

V letech 1987-96 IBM vydala následující hlavní verze OS/2 (některé s pozoruhodnými revizemi) a pokračovala v jeho aktualizaci s opravami chyb až do roku 2001:

OS/2 1.x (1987-90): Podobně jako MS-DOS byla první verze (1.0) pouze s příkazovým řádkem. Ale verze 1.1 (1988) obsahovala grafické rozhraní okna, podobné Windows 3.0, které se objevilo později.
OS/2 2.x (1991-94): První 32bitová verze vyvinutá bez Microsoftu (i když byl použit starší kód). Byla to také první verze, která obsahovala grafické uživatelské rozhraní Workspace Shell.
OS/2 Warp 3.x (1994-95): Warp byl pokus o skvělý marketingový úhel pro IBM. Tato verze zefektivnila výkon OS snížením využití paměti. Poprvé také zahrnoval komponenty pro připojení k internetu.
OS/2 Warp 4 (1996-01): Toto vydání dále integrovalo internetovou podporu, aktualizovalo vzhled Workspace Shell a zahrnovalo podporu technologií jako Java a OpenGL. Základní framework Warp 4 stále dostává aktualizace a softwarovou podporu od dodavatelů třetích stran.

  Jak odstranit barvu z titulního pruhu ve Windows 10

OS/2 vs. Windows: Tvrdá bitva

Proč tedy Microsoft vyhrál? Názory na to jsou různé a kontroverzní. Podle veteránů IBM (jako Dave Whittle v tomto podrobná odpověď), Windows podkopaly OS/2 kombinací intenzivního marketingu, špinavých triků a neúnavné podpory levnějších a low-end strojů.

Abychom byli spravedliví, IBM marketingové chyby asi nepomohlo.

IBM OS/2 verze 2.0.

Rozhodující faktor v bitvě přišel s téměř simultánním vydáním OS/2 2.0 (195 $) a Windows 3.1 (150 $) v roce 1992. Spotřebitelé vnímali OS/2 jako produkt speciálně pro stroje IBM (které byly obecně dražší než klony ). Windows 3.1 však mohly fungovat na levnějších strojích pro masový trh.

Také OS/2 měl problém s kuřecím masem a vejci. Jeho nejlepším prodejním bodem byla jeho kompatibilita s aplikacemi MS-DOS a Windows. To však znamenalo, že jen málo vývojářů věnovalo čas psaní aplikací nativních pro OS/2. Proč tedy vůbec spouštět OS/2?

  Jak opravit chybu VLC Chybí Libvlc.dll v systému Windows 10

Microsoft také vyvinul nejprodávanější aplikace pro zvýšení produktivity, jako jsou Word a Excel, které (podezřele) vypadaly, že fungují lépe ve Windows než OS/2.

IBM se přesto nevzdala. V roce 94, kdy byl vydán OS/2 Warp, došlo k veřejné bitvě mezi těmito dvěma firmami se docela zahřálo. Veteráni té doby si možná vzpomenou jak hořký Zastánci OS/2 byli tehdy, když údajně „podřadné“ produkty Microsoftu zvítězily.

Tento názor je stále běžný mezi těmi, kteří používali OS/2.

OS/2 žije dál!

Maloobchodní obal pro IBM OS/2 Warp 3 (1994).

Úspěch Windows neznamenal okamžitě konec pro OS/2. IBM jej nadále podporovala až do roku 2001. Díky své stabilitě byl hojně využíván v bankomatech a dalších vestavěných aplikacích.

Dokonce i dnes je OS/2 používán natolik široce, že přežívá prostřednictvím operačních systémů založených na OS/2, které prodávají a podporují prodejci jako eComStation a Arca Noae. New York Metropolitan Transportation Authority (MTA) stále používá OS/2 k napájení prvků slavného newyorského metra. Projekt tzv Warpzilla také udržuje porty polomoderních webových prohlížečů pro OS/2.

Pokud vezmete v úvahu stabilitu a životnost OS/2, IBM muselo udělat něco správně, i když bylo zastíněno marketingovými svaly Microsoftu. Možná je načase, aby OS/2 získal trochu respektu, než aby to bylo považováno za „také běžící“.

x