Jaký je rozdíl mezi 5G a 5GHz Wi-Fi?

5G a 5 GHz Wi-Fi se používají pro bezdrátové připojení, ale nemají nic společného. Každý, kdo odkazuje na „5G Wi-Fi“ ve skutečnosti znamená 5 GHz Wi-Fi, což se liší od mobilního standardu 5G.

5G je nový mobilní standard

Brzy o 5G uslyšíte mnohem více. Je to celulární standard a je nástupcem 4G LTE a 3G. 5G znamená „pátou generaci“, protože jde o pátou generaci tohoto mobilního standardu.

5G je navrženo tak, aby bylo mnohem rychlejší a mělo nižší latenci než 4G LTE. První smartphony 5G začnete vidět v roce 2019 a mobilní operátoři jako AT&T, T-Mobile, Sprint a Verizon zavedou své mobilní sítě 5G. 5G by mohlo proměnit vaše domácí internetové připojení tím, že bude poskytovat rychlé širokopásmové internetové služby také bezdrátově.

Zatímco 5G je vzrušující nový standard, nemá nic společného s Wi-Fi. 5G se používá pro mobilní připojení. Budoucí smartphony mohou podporovat 5G a 5 GHz Wi-Fi, ale současné smartphony podporují 4G LTE a 5 GHz Wi-Fi.

  Jak přimět TiddlyWiki pracovat na Linuxu

5GHz je jedno ze dvou pásem pro Wi-Fi

Wi-Fi má dvě frekvenční pásma, která můžete použít: 2,4 GHz a 5 GHz. 5 GHz je novější. Široce se začal používat se standardem Wi-Fi 802.11n, který byl původně publikován v roce 2009. Stále je součástí moderních standardů Wi-Fi, jako je 802.11ac a Wi-Fi 6.

5 GHz Wi-Fi je skvělé. Nabízí více nepřekrývajících se kanálů, díky čemuž je mnohem méně zahlcený. Je vynikající v místech s velkým přetížením Wi-Fi, jako jsou bytové domy, kde má každý byt svůj vlastní router a Wi-Fi síť. 5 GHz Wi-Fi je také rychlejší než 2,4 GHz Wi-Fi.

Ale i přes tyto nižší rychlosti a zvýšené přetížení má 2,4 GHz Wi-Fi stále své výhody. 2,4 GHz pokrývá větší oblast než 5 GHz a díky delším rádiovým vlnám lépe prochází stěnami. Tyto kratší 5 GHz rádiové vlny umožňují rychlejší připojení, ale nemohou pokrýt tolik území.

Pokud máte i přiměřeně moderní router, pravděpodobně se jedná o dvoupásmový router, který podporuje 5 GHz i 2,4 GHz Wi-Fi současně.

Viděli jsme, že lidé používají termín „5G Wi-Fi“ k označení 5 GHz Wi-Fi, ale to je nesprávné. Znamenají „5GHz Wi-Fi“.

  Jak používat zkratky Siri na iPhone 6/6 Plus [No Jailbreak]

Proč některé sítě Wi-Fi říkají, že jsou „5G“?

Aby to bylo ještě trochu matoucí, lidé někdy pojmenovávají své sítě jako „Moje síť“ a „Moje síť – 5G“. To je docela zavádějící, ale před příchodem 5G to nebylo příliš matoucí. Zde je „5G“ zkratka pro „5 GHz“.

Je to proto, že směrovače Wi-Fi, které podporují 5 GHz Wi-Fi, lze konfigurovat několika různými způsoby. Tyto routery mohou hostovat 2,4 GHz i 5 GHz síť najednou, což je užitečné pro starší zařízení, která podporují pouze 2,4 GHz, nebo větší oblasti, kde se zařízení mohou pohybovat mimo rozsah 5 GHz, ale stále jsou v rozsahu 2,4 GHz.

Pokud jsou obě sítě Wi-Fi pojmenovány stejně – například pokud se vaše sítě v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz jmenují „Moje síť“, každý připojený smartphone, notebook nebo jiné zařízení se mezi sítěmi automaticky přepne a vybere 5 GHz a v případě potřeby přepnutí na síť 2,4 GHz. To je každopádně cíl. Ve skutečnosti to mnoho zařízení nedělá správně a může se jen připojit k síti 2,4 GHz nebo se může pokusit připojit k síti 5 GHz a selhat.

To je důvod, proč lidé často konfigurují své routery tak, aby měly dva samostatné názvy sítí Wi-Fi. Jeden by se mohl jmenovat něco jako „Moje síť – 2,4 GHz“ a druhý něco jako „Moje síť – 5 GHz“. Oba jsou hostovány stejným routerem, ale jeden je 2,4 GHz a jeden 5 GHz. Poté si můžete vybrat, ke které síti se chcete na svých zařízeních připojit. Samozřejmě nemusíte používat informativní názvy, jako je tento – můžete pojmenovat jeden „Limetka“ a jeden „Lemon“, pokud chcete.

  Jak vyčistit jakékoli chytré hodinky, nositelné nebo fitness náramky

Proč lidé říkají „5G Wi-Fi“?

5G je docela nový standard. Někteří lidé začali nazývat 5 GHz Wi-Fi „5G Wi-Fi“ v dobách, kdy byly dominantními mobilními standardy 3G a 4G LTE.

Oficiálně se tak nikdy nejmenovalo, ale někteří lidé používali kratší název. Je to podobné, jako když tolik lidí nazývalo iPod Touch „iTouch“. Nebyl to oficiální název, ale každý věděl, o čem je řeč.

Ale nyní, když je 5G na vrcholu spuštění ve spotřebitelských zařízeních, je „5G Wi-Fi“ jen matoucí a nejasné. Kdykoli uvidíte výraz „5G“ spojený s Wi-Fi, pravděpodobně to znamená pouze 5 GHz Wi-Fi.

Ve většině případů však „5G“ bude odkazovat na nový mobilní standard. A jak se 5G šíří, lidé by snad měli začít být o něco přesnější, aby se vyhnuli zmatkům.

Kredit obrázku: areebarbar/Shutterstock.com, Tadej Piberník/Shutterstock.com, Mayuree Moonihurun/Shutterstock.com.