Jaký je rozdíl mezi těmito silikonovými čipy Apple?

Apple oznámil rodinu čipů M3 na své akci „Scary Fast“ Mac 30. října 2023. Stejně jako předchozí generace nabízí Apple tři varianty čipu M3: M3, M3 Pro a M3 Max. Pokud se ale chcete naučit rozdíl mezi nimi, abyste si mohli koupit ten správný Mac, čtěte dál.

Specifikace Porovnání M3, M3 Pro a M3 Max

Kredit obrázku: Jablko

Základní čip M3 obsahuje 8jádrový CPU a 10jádrový GPU s podporou až 24GB unifikované paměti. M3 Pro je upgrade z čipu M3 s až 12jádrovým CPU a 18jádrovým GPU s podporou až 36GB unifikované paměti.

M3 Max je však nejvýraznějším upgradem ze všech. M3 Max může obsahovat až 16 CPU a 40 GPU jader s podporou až 128GB unifikované paměti.

Řada čipů M3 je postavena na 3nm procesu a podporuje funkce jako Dynamic Caching a hardwarově akcelerované ray tracing. Dynamické ukládání do mezipaměti nepoužívá standardní alokaci paměti. Místo toho využívá přesně to, kolik paměti každý úkol vyžaduje, čímž zlepšuje výkon.

Výkonový rozdíl mezi M3, M3 Pro a M3 Max

Kredit obrázku: Jablko

Základní M3 je nejmenší čip v sestavě, zatímco M3 Max je největší ze tří. Čím větší čip, tím větší kapacita paměti. Je to proto, že větší čipy mají více tranzistorů a zvládnou vyšší zátěž.

Abychom uvedli věci na pravou míru, základní čip M3 je nejméně výkonný čip, ale stále jde o značné zlepšení oproti čipu M2 ve stejné třídě. Ti, kteří si chtějí koupit Mac pro školu, práci a dokonce i lehké hry a kreativní projekty, by byli spokojeni s výkonem základního čipu M3.

S více jádry CPU a GPU je M3 Pro rozhodně upgradem od M3. Zatímco většina příležitostných uživatelů si zde nemusí všimnout velkého rozdílu – hráči, hudebníci a kreativní profesionálové by mohli na svých počítačích Mac spouštět náročnější aplikace bez škytavky.

Čip M3 Max je vaše nejlepší sázka – dokud nevyjde M3 Ultra – pokud je vaší nejvyšší prioritou výkon. S více než dvojnásobným počtem jader GPU zvládne M3 Max graficky náročné pracovní postupy, aniž by se zapotil.

Jak si stojí řada čipů M3 ve srovnání s předchozími generacemi?

Kredit obrázku: Jablko

Čipy M3 jsou rozhodně zlepšením oproti předchozí generaci, ale rozdíl ve výkonu je ještě větší, když je porovnáte s čipy rodiny M1. Výkonová jádra čipu M3 jsou asi o 15 procent rychlejší než jádra na M2 a o 30 procent rychlejší než na M1.

Pokud jde o efektivní jádra, čip M3 je o 30 procent rychlejší než M2 a o 50 procent rychlejší než M1. Řada čipů M3 má také větší vykreslovací výkon, je 1,8x rychlejší než M2 a 2,5x rychlejší než M1.

A konečně, Apple tvrdí, že čipy M3 založené na 3nm dokážou poskytnout stejný výkon vícevláknového CPU a GPU jako M1, přičemž spotřebují jen polovinu energie.

Měli byste upgradovat na Mac s čipem M3?

Apple uvádí, že čip M3 je momentálně nejpokročilejší čip pro osobní počítač na trhu. V některých ohledech to může být pravda, ale pokud již vlastníte Mac s čipem M2, velký rozdíl nepostřehnete, pokud nejste náročný uživatel.

Pokud však vlastníte starší M1 nebo Mac s procesorem Intel, bude Mac s M3 významným vylepšením, kterého si mohou všimnout i příležitostní uživatelé.