Jaký je rozdíl mezi Windows a Windows Server?

Microsoft nabízí desktopové a serverové verze Windows. Na první pohled vypadají Windows 10 a Windows Server 2016 podobně, ale každý má jiné využití. Windows 10 vyniká při každodenním používání, zatímco Windows Server spravuje mnoho počítačů, souborů a služeb.

Windows 10 a Windows Server sdílejí podobný kód

Pokud nahrajete čistou kopii Windows 10 a Windows Server 2016, bylo by snadné je nejprve splést. Mohou mít stejnou plochu, stejné tlačítko Start a dokonce stejné tlačítko pro zobrazení úkolů. Používají stejné jádro a mohou spouštět stejný software. Na oba si můžete například nainstalovat Google Chrome nebo Microsoft Office.

Tím ale podobnosti končí. Microsoft navrhl Windows 10 pro použití jako desktop, před kterým sedíte, a Windows Server jako server (je to přímo v názvu), který provozuje služby, ke kterým lidé přistupují přes síť. Zatímco Windows Server má možnost stolního počítače, Microsoft doporučuje instalace Windows Serveru bez grafického uživatelského rozhraní (nebo jeho odstranění), takže k práci zůstane pouze příkazový řádek, což snižuje režii potřebnou ke spuštění serveru. To zahrnuje tlak na výběr Nano server, což snižuje možnosti grafického uživatelského rozhraní a místního přihlášení výměnou za využití mnohem menšího prostoru než standardní instalace serveru.

  Obnovte Windows Photo Viewer ve Windows 10

Windows Server Zahrnuje serverový software

Pokud máte povolené grafické rozhraní, chvíli po načtení Windows Serveru se spustí program Server Manager, který ukazuje první zřetelný rozdíl mezi těmito dvěma operačními systémy. Zde můžete přidat funkce specifické pro server, jako jsou služby Windows Deployment, služby DHCP a Active Directory Domain Services. Tyto funkce umožňují vzdálené nasazení operačního systému na jiné stroje, vytváření statické IP adresy pro klientské stroje, řízení síťové domény pro připojení dalších počítačů k doméně a vytváření doménových uživatelů. Funkce, jako jsou tyto, nejsou pro Windows 10 nativně dostupné, i když můžete nainstalovat software třetích stran, jako je webový server Apache.

Windows Server také podporuje funkce jako SMB Direct pro rychlejší sdílení souborů, větší podporu pro Resilient File System, jediný způsob, jak získat podobné funkce bez Serveru, je použít Windows 10 Pro pro pracovní stanice.

Servery jsou navrženy tak, aby fungovaly také ve spojení, takže můžete mít jeden server, který plní jednu nebo dvě z výše uvedených rolí, a další server přebírá další role, aby šířil práci.

Windows Server podporuje vyšší hardware

Windows Server také podporuje výkonnější hardware. Zatímco Windows 10 Pro má maximální limit 2 TB RAM, Windows Server umožňuje 24 TB. Je nepravděpodobné, že by uživatel stolního počítače uvažoval o tak velkém množství paměti RAM, ale servery mohou dobře využít svou větší kapacitu paměti RAM mezi správou mnoha uživatelů, počítačů a potenciálních virtuálních počítačů prostřednictvím Hyper-V.

  Jak nainstalovat pluginy na Notepad++ ve Windows 10

Windows 10 má také limit na procesory. Edice Windows 10 Home podporuje pouze jeden fyzický procesor, zatímco Windows 10 Pro podporuje dva. Server 2016 podporuje až 64 soketů. Podobně 32bitová kopie Windows 10 podporuje pouze 32 jader a 64bitová verze podporuje 256 jader, ale Windows Server nemá žádné omezení pro jádra.

Abyste se k těmto možnostem přiblížili, museli byste použít Windows 10 Pro pro pracovní stanice, který podporuje 4 CPU a 6 TB RAM.

Windows Server je uzamčen

Stejně jako větev LTSB systému Windows 10 má Windows Server několik odstraněných funkcí. Nenajdete zde Cortanu, Microsoft Store, Edge ani Timeline. Namísto Edge Windows Server stále používá Internet Explorer a je uzamčen, aby bránil normálnímu procházení webu. Při stahování Google Chrome jsme museli přidat výjimky pro všechny adresy URL Google, aby bylo stahování dokončeno. Díky mimořádnému zabezpečení systému Windows Server je jeho přítomnost známa téměř na všech webových stránkách navštívených prostřednictvím aplikace Internet Explorer.

Windows Server nepodporuje přihlášení pomocí účtu Microsoft, takže do něj nemůžete přenést svá nastavení z jiného počítače. Místo toho se budete muset přihlásit pomocí místního účtu nebo účtu domény. Zatímco Windows 10 Home konečně dostává funkci pozastavení aktualizací, Windows Server může aktualizace zcela zakázat prostřednictvím zásad skupiny (stejně jako Windows 10 Enterprise a Windows LTSB).

  Jak nakonfigurovat tlačítko napájení pro vypnutí displeje v systému Windows 10

Windows 10 je známý desktopový zážitek

Zatímco Windows 10 postrádá funkce specifické pro server, vynahrazuje to v jiných oblastech. Aktualizace Windows 10 přicházejí rychleji a častěji, má funkce jako Timeline a Cortana, které na Windows Serveru chybí, a není tak uzamčen. Instalace nového softwaru, zejména staženého z internetu, vyžaduje několik obručí k přeskočení, a pokud se přihlásíte pomocí účtu Microsoft, vaše preference se přenesou z jednoho počítače na druhý.

Kromě toho má Windows 10 další funkce, jako je váš telefon, progresivní webové aplikace a subsystém Windows pro Linux. Některé z těchto funkcí spoléhají na Microsoft Store, ke kterému Windows Server nemá přístup.

A pokud chcete, můžete změnit Windows 10 tak, aby vyhovoval vašim potřebám, a chovat se více jako Windows 7.

Windows Server je také dražší

A pokud máte klíče Windows 7, 8 nebo 8.1, můžete si Windows 10 nainstalovat zdarma. Licence na Windows Server 2016 se nekupují snadno (koneckonců jsou určeny pro podnikání) a jsou drahé. Pokud jste firma, v závislosti na vaší velikosti a potřebách může jedna licence stát mezi 500 a 6200 dolarů. Většina kupujících místo toho používá hromadnou licenci. Windows Server je primárně určen pro firmy, takže tomu odpovídá i cena.

Pokud uvažujete o operačním systému Windows pro svůj osobní počítač, nejlepší volbou je Windows 10. K jeho aktivaci je stále možné použít klíč Windows 7, 8 nebo 8.1 a funkce jsou šité na míru pro domácí použití. Pokud však chcete, aby operační systém Windows spravoval jiné počítače, doma nebo v práci, poskytoval souborový server nebo webový server, pak je Windows Server jasnou volbou.