etechblog

Je to motocykl nebo ebike?

Klíčové věci

 • Yadea Trooper 01 se svým velkým světlometem a sedadlem ve stylu lavice připomíná spíše mini motocykl než ebike.
 • Nejlépe se hodí pro kratší jezdce a spoléhá se většinou na svůj plyn, protože zkušenosti s šlapáním jsou omezené a nepraktické.
 • Navzdory tomu, že je obtížné šlapat a má vyšší cenu, nabízí Trooper 01 jedinečný vzhled podobný motocyklu a hladký chod motoru, díky kterému je jízda pouze na plyn příjemný.

Yadea Trooper 01 s velkým světlometem a sedadlem ve stylu lavice vypadá méně jako ebike a spíše jako mini motocykl Triumph Street Twin. Tohle je jedno z těch motorek, které určitě otočí hlavu, a lidé se možná podívají dvakrát, když si pomyslí: „Proč jede tento motocykl v cyklistickém pruhu?“

Se svým 750W motorem nabízí Yadea Trooper 01 vynikající výkon a plynulé podání, takže i ty nejstrmější kopce jsou bez námahy. Navzdory svému sofistikovanějšímu vzhledu se jedná o přímočaré kolo s určitým podílem omezení. Jízda je nakonec zábavná – za předpokladu, že jste nižší jezdec nebo vám nevadí, že se zřeknete šlapání.

Yadea Trooper 01

Yadea Trooper 01 je zábavná motorka, pokud s ní zacházíte jako s motocyklem, spíše než jako s kolem. Nejlépe se hodí pro kratší jezdce a i tak stojí za zvážení jen tehdy, pokud vám nevadí spoléhat se převážně na jeho plyn. Zkušenost s šlapáním je velmi omezená a je většinou určena k tomu, aby pomohla snížit část pracovní zátěže motoru, spíše než aby poskytovala jakýkoli smysluplný uživatelský vstup.

Značka Yadea

Baterie 48V 20Ah

Hmotnost 73 lb

Maximální rychlost 20 mph

Brzdový styl Hydraulické

Pozastavení plné

Motor (W) 750W zadní náboj

Dosah Realisticky asi 20-25 mil

Elektronický Power Assist 3 úrovně

Nabíjení rychlonabíječkou 3A

Připojení Žádné

Výška jezdce 160-180 cm (5’1″ až 5’8″)

Pneumatiky CST 20 x 4,0″

Řazení Žádné

Režim chůze Ano

Frame Straddle

Klady

 • Styl – vypadá jako mini-motocykl
 • Velmi pohodlné sezení a jízda
 • Plné odpružení
 • Hladká síla
 • Vestavěné podmořské úložiště
 • Dobrá velikost pro menší jezdce
 • Překvapivě kompaktní
 • Dodává se většinou předem smontované

Nevýhody

 • Velmi obtížné a nepraktické šlapat
 • Při 5’10“ se toto kolo cítí velmi stísněné, když šlapu
 • Žádné bezpečnostní prvky
 • Spíše základní informační displej
 • Žádné další funkce, které by ospravedlnily jeho vyšší cenu

Hodně marketingu s tímto motocyklem by naznačovalo, že je určeno pro off-road. Zatímco jeho celoodpružené a 4palcové tlusté pneumatiky mu jistě umožňují zvládnout hrbolaté silnice a některé prašné cesty, nebyla by to moje první volba pro jízdu na trailech.

Paul Antill / MakeUseOf

Místo toho si myslím, že Trooper vyniká svým komfortem a pohodlím pro jízdu na ulici. Sedadlo je super plyšové a vestavěný úložný prostor pod sedadlem je skvělý pro uložení vašich menších předmětů, jako jsou láhve s vodou a tašky. Navzdory svému odvážnějšímu stylu je tento motocykl klamně malý. Na jedné straně je překvapivě kompaktní, snadno se nastupuje nebo sesedá a snadno se pohybuje a zvedá sám, což se o mnoha jiných 750W ebike říci nedá. Na druhou stranu, na 5’10“ se cítím jako absolutní obr na této věci.

  Jak používat Zappy, nový nástroj pro snímky obrazovky a poznámky pro Mac

Trooper 01 poskytuje vynikající jízdu a spoustu úderu, ale jakmile zkusím šlapat, je to jiný příběh.

Montáž většinou není nutná

Paul Antill / MakeUseOf

Kromě jeho stylu je jednou z nejlepších věcí na tomto kole to, jak jednoduché je nastavení. Trooper dorazí ve výrazně větší krabici než většina ostatních ebiků, které jsem recenzoval, což mě zpočátku přimělo myslet si, že toto kolo bude naprosto masivní. Po otevření jsem si ale uvědomil, že toto kolo přišlo hlavně předem smontované, což mi pravděpodobně ušetřilo minimálně 30 minut práce.

Po vyjmutí z krabice stačí připevnit přední řídítka, nainstalovat pedály (ačkoli je nebudete moc používat, pokud vůbec), zapojit baterii, připojit pár vodičů k jeho světlomet a ovladač, napumpujte pneumatiky a nechte asi dvě hodiny na nabíječce, abyste dosáhli 100 %. S podstatně větší krabicí než u většiny ostatních značek si dokážu jen představit, že to Yadea dost zvyšuje náklady na dopravu; ale je těžké říci ne méně práce.

Uvnitř krabice najdete také příručku, i když vzhledem k tomu, jak jednoduchý je proces instalace, pravděpodobně se do něj ani nebudete muset odvolávat, pokud nebudete někdy v budoucnu kontrolovat jeho údržbu a odstraňování problémů. K dispozici jsou také klíče pro odemknutí a vyjmutí baterie kola, ale stojí za zmínku, že není nutné kolo zapínat, takže pokud jde o bezpečnost, mějte to na paměti. Neexistuje žádný sledovací nebo poplašný systém.

Design a funkce

Paul Antill / MakeUseOf

Je pravděpodobné, že pokud o tomto motocyklu vůbec uvažujete, je to kvůli jeho odvážnému stylu. To si lze na první pohled snadno splést s motorkou, byť malou. Až když si všimnete jeho pedálů a řetězu, uvědomíte si, že se má jednat o jízdní kolo, přestože na něm sotva jezdí. Nicméně, kromě jeho poněkud jedinečného vzhledu, Trooper 01 vás může nechat ohromeni.

Obsahuje vestavěný koš pod rámem, který je dostatečně široký a hluboký, aby se do něj vešlo několik kompaktních předmětů nebo menší taška.

Paul Antill / MakeUseOf

Pro mé menší dojíždění bylo příjemné, že se mi vešla láhev s vodou a brašna s iPadem a několika doplňky, aniž bych je musel nosit na zádech. To znamená, že pokud nejsou předměty dostatečně široké, aby seděly pohodlně v koši, pravděpodobně tam bude hodně chrastit. Neexistuje žádný způsob, jak přidat zadní nosič nebo přední koš. Ne, že byste s tímhle kolem chtěli, ale za zmínku to stojí.

Paul Antill / MakeUseOf

Vaše ovládací prvky jsou přímočaré, s páčkou plynu na pravé straně a poměrně základním malým monochromatickým displejem nad ní, které vám umožňuje měnit režimy napájení. Pokud se Yadea chtěla opřít o své motocyklové dědictví, měla by použít otočný plyn.

Paul Antill / MakeUseOf

U kol s vyšší cenou je to obvykle oblast, kde bychom našli větší barevné LCD pro sledování statistik vašeho motocyklu. Vzhledem k požadované ceně 2000+ $ mám pocit, že si Yadea mohla dovolit prémiovější variantu. Navíc zde nejsou žádné chytré funkce, jako je integrace chytrého telefonu nebo něco, co teď na kolech vždy hledám: směrovky.

Paul Antill / MakeUseOf

Na levé straně je tlačítko pro zapnutí světlometu a pod ním tlačítko pro jeho klakson, který, i když je podle mého názoru malý, je umístěn na skvělém místě, abych snadno dosáhl levým palcem, aniž bych ho musel pustit. řídítka. Vzápětí si také všimnete, že této motorce chybí řazení. Po otestování několika dalších ebiků, kterým to také chybělo, jsem věděl, že to bude mít své nevýhody, i když jsem nebyl připraven na jeho skutečný rozsah.

  5 stránek a aplikací s doporučujícími knihami s umělou inteligencí, které vám pomohou najít další čtení

Překvapivě hladké

Paul Antill / MakeUseOf

Trooper 01 je vybaven 48V 750W motorem zadního náboje, který dodává 80Nm výšky a tři úrovně podpory pedálů: Eco, Mid a High. Dodávka energie je plynulá a předvídatelná.

Postrádá obvyklou náhlost, kterou zjistíte ze zapnutého nebo vypnutého motoru motocyklu, když začnete šlapat nebo dávat plyn. Ano, dochází ke zpoždění v asistence motoru, než se aktivuje pomocný motor, a rozhodně není tak citlivý jako motor se středním pohonem, ale svou práci zvládne bez výraznějších škytavek. I v režimu vysokého výkonu má sešlápnutí plynu za následek ladné zrychlení spíše než trhnutí krku. Pokud hledáte vzrušení, které vás připoutá k sedadlu, můžete mít smůlu, ale má schopnost snadno zdolávat strmé kopce a ještě menší stoupání, což je to, co na svém kole pro dojíždění hledám. .

Paul Antill / MakeUseOf

Jak jsem však dále naznačoval, temným mrakem visícím nad výkonem Troopera 01 je absence převodů. V kombinaci s pohotovostní hmotností téměř 80 lb zde může být šlapání skutečným bojem. Pokud chcete zkusit nastartovat toto kolo z mrtvého bodu šlapáním, rychle si uvědomíte omezení. Je to jako zařadit nejvyšší rychlostní stupeň, když byste měli být zařazeni jako první – jen nemůžete podřadit, abyste si věci usnadnili. Často jsem se přistihl, že se spoléhám na to, že se při nastartování nastartuje plyn, než jsem začal šlapat. Dobře, co takhle jednou nabrat rychlost? Používání plynu je i nadále skvělé, ale bohužel se šlapáním to moc nezlepšuje. Více o tom za chvíli.

Paul Antill / MakeUseOf

Pokud jde o další funkce, bylo by hezké mít tempomat. Vzhledem k tomu, že zde asi moc šlapat nebudete, spoléháte se u Trooper 01 hlavně na plyn, abyste udrželi rychlost. Proč neulehčit námahu i na palci, že? Trooper 01 je vybaven hydraulickými kotoučovými brzdami Tektro o průměru 160 milimetrů. Poskytují spolehlivou brzdnou sílu. Při jejich testování jsem mohl rychle úplně zastavit i z rychlosti 20 mil/h, aniž bych ztratil rovnováhu nebo trakci.

Paul Antill / MakeUseOf

Aby motorka zůstala v pohybu, najdeme baterii 48V 20Ah, která podporuje rychlé nabíjení 3A. I když teoretický dosah pedálového asistenta je velkorysých 56 mil, s tím, jak moc jsem se musel spoléhat pouze na jeho plyn, dostal jsem maximální dojezd blíže k 25 mil.

Není určeno pro šlapání

Paul Antill / MakeUseOf

I když to tak možná nevypadá, pořád je to kolo, ale pouze v tom nejtechničtějším smyslu. Většinu času jsem zjistil, že jedu na Trooperu 01 jako na mopedu nebo motorce. Umístění pedálů na motorce mi přijde velmi stísněné. S pevnou výškou sedla těsně pod 2,5 stopy tvrdí, že kolo je vhodné pro jezdce mezi 160-180 cm, nebo asi 5’2″ až 5’9″. Ale zdá se, že Yadea má své odhady velikosti asi o 2 palce. Upřímně řečeno, mohu být ve vyšším rozsahu doporučené výšky pro toto kolo, ale dokonce jsem jezdil na dětských kolech, která mi připadala ergonomičtější. Kdybych mohl zvednout sedadlo o 3–4 palce, pravděpodobně bych byl v dobré kondici, ale tady se to nestane. Namísto obvyklé přítlačné síly z mých nohou, které tlačí pedály pode mnou, mám při jízdě na Trooperu kolena nad mým pasem, což dramaticky snižuje výstup z mých nohou.

  Jak používat skladbu Apple Music jako budík pro iPhone

Paul Antill / MakeUseOf

V kombinaci s nedostatkem převodů se právě připravujete na těžké časy. Jakmile je kolo v pohybu, je možné šlapat s podporou motoru. Pomáhá trochu ubrat namáhání motoru a mírně prodlužuje váš dosah. Po přibližně 14 km/h však není absolutně žádný důvod šlapat. Při těchto rychlostech má motorka nyní pocit, že potřebuje vyšší převodový stupeň. Pedály se točí tak rychle a volně, že je lepší používat výhradně plyn. To je problém, se kterým se setkají i kratší jezdci, protože jde o omezení jeho náboje s jedním převodem.

Paul Antill / MakeUseOf

Abych to objasnil, bez ohledu na výšku jezdce je na tomto kole hrozné šlapat bez jakékoli posilovače. Zašel bych tak daleko, že bych řekl, že bych raději slezl a šel pěšky. Myslíte, že přeháním? Při jedné z mých dřívějších testovacích jízd jsem špatně spočítal zbývající životnost baterie na motorce a skončilo to tak, že mi zbývala asi míle, než jsem se dostal domů. Uvědomte si, že moje trasa je většinou po rovině, ale nedokázal jsem spolehlivě udržet kolo v pohybu rychleji než 5 mph nebo tak déle než pár minut, než se unavím. Nemluvě o tom, že jsem po zastavení na křižovatkách vypadal jako absolutní blázen, který se snaží motorku znovu rozjet. Trvalo mi méně než pět minut, než jsem se rozhodl, že po zbytek cesty zpět bude lepší, když si udělám cestu hanby. Jak si dokážete představit, zanechalo to v mých ústech kyselou chuť, ale dospěl jsem k důležitému závěru.

Chcete šlapat?

Pokud hledáte kolo, ve kterém se budete cítit jako na kole, toto není jízda pro vás. Dokud budete s Trooperem 01 zacházet jako s elektrickým vozidlem podobným motocyklu, které je navrženo tak, aby napodobovalo, věci jsou skvělé. Miluji estetiku a zjišťuji, že se velmi blíží zážitku skutečného motocyklu – ale v kompaktnějším a výkonově omezenějším těle. Pokud na něm jezdíte výhradně pomocí plynu, zapomeňte na jeho pedály (ano, dostanete masivní zásah do rozsahu), pak vám bude poskytnuta točivá, pohodlná a nenáročná jízda.

Tak co kdybychom tomu neříkali ebike? Co kdybychom to místo toho nazvali malým e-motocyklem s maximální rychlostí 20 mph?

Yadea Trooper 01

Yadea Trooper 01 je zábavná motorka, pokud s ní zacházíte jako s motocyklem, spíše než jako s kolem. Nejlépe se hodí pro kratší jezdce a i tak stojí za zvážení jen tehdy, pokud vám nevadí spoléhat se převážně na jeho plyn. Zkušenost s šlapáním je velmi omezená a je většinou určena k tomu, aby pomohla snížit část pracovní zátěže motoru, spíše než aby poskytovala jakýkoli smysluplný uživatelský vstup.

x