K čemu vůbec sloužila aktovka Windows?

Windows Briefcase byl představen ve Windows 95 a byl Dropbox své doby. Je stále součástí Windows 7, ale ve Windows 8 byla zastaralá a již není součástí Windows 10.

Aktovka byla o synchronizaci souborů

Pokud jste dostatečně staří, pravděpodobně jste někdy viděli ikonu „My Briefcase“ na ploše počítače, i když jste Aktovku Windows nikdy nepoužívali.

Aktovka Windows byla navržena tak, aby usnadnila synchronizaci souborů v dobách před pevným připojením k internetu. Můžete jej například použít k přenášení důležitých souborů z vašeho pracoviště domů na disketě. Nebo můžete před odpojením synchronizovat soubory z místní sítě vašeho pracoviště do notebooku.

Nebylo to jen o kopírování souborů tam a zpět, což můžete udělat pouze pomocí kopírování a vkládání. V kufříku šlo hlavně o to, aby ty soubory byly synchronizované. Pokud jste upravili kopii souborů v kufříku, mohli byste je poté synchronizovat zpět do původního umístění. Nebo, pokud jste měli kopie některých souborů v kufříku a soubory byly aktualizovány v původním umístění, můžete Aktovku synchronizovat a aktualizovat kopie kufříku tak, aby odpovídaly originálům.

  Jak vyprázdnit pohotovostní paměť a opravit zasekávání hry ve Windows 10

Jak aktovka fungovala

Zde je návod, jak byste použili Aktovku:

Nejprve byste aktovku uložili na zařízení, které cestuje s vámi. Pokud jste například měli notebook, mohli byste mít kufřík kdekoli na svém notebooku. Pokud jste měli stolní PC, mohli jste kufřík umístit na disketu a vzít si disketu s sebou domů.

Objekt Moje aktovka můžete buď přesunout z plochy na disketu, nebo klepnout pravým tlačítkem do libovolné složky a vybrat Nový > Aktovka a vytvořit nový.

Všechny důležité soubory, které si chcete vzít s sebou, byste přetáhli do Aktovky. Pokud jste například měli důležité dokumenty uložené na síťovém souborovém serveru vašeho pracoviště, můžete je přetáhnout do aktovky na vašem notebooku. Nebo, pokud jste měli nějaké soubory, které jste používali na svém pracovním stolním PC, můžete je přetáhnout do aktovky na disketě.

Můžete také přetáhnout celé složky do aktovky a systém Windows tyto složky synchronizuje.

Nyní můžete odpojit svůj notebook od sítě nebo vyjmout disketu a přenést ji do jiného počítače. V kufříku na notebooku nebo na disketě byly kopie všech souborů, které jste do kufříku vložili. Můžete je prohlížet offline a dokonce je měnit. Právě jste otevřeli kufřík a poté otevřeli soubory uvnitř.

  Jak připnout text a obrázky do historie schránky Windows 10

Windows zacházel s kufříky jako prakticky s každou jinou složkou. Soubor můžete otevřít přímo z kufříku a uložit jej přímo do kufříku.

Později byste se vrátili do práce a připojili svůj notebook k místní síti pracoviště nebo vložili disketu do stolního počítače. Chcete-li synchronizovat změny, otevřete Aktovku a klikněte na tlačítko „Aktualizovat vše“ na panelu nástrojů. Jakékoli změny by byly synchronizovány. Pokud byste například upravili soubory v kufříku, vaše změny by se synchronizovaly zpět do původního umístění souboru. Pokud by se soubory v síti vašeho pracoviště změnily, kopie ve vašem kufříku by byly aktualizovány.

Můžete také použít tlačítko „Aktualizovat vybrané“ k aktualizaci pouze několika souborů. A ať už to uděláte jakýmkoli způsobem, budete vyzváni k výběru souborů, které chcete aktualizovat, aby nedošlo k žádným chybám.

Na rozdíl od Dropboxu jste nemohli synchronizovat soubory na několika různých počítačích s aktovkou. Obsah kufříku lze synchronizovat pouze s jedním místem – to je vše. Takže, když jste byli mimo své pracoviště, myšlenkou bylo pracovat pouze se soubory uloženými v kufříku a ne je vytahovat z kufříku nebo se je snažit synchronizovat jinde.

  Jak opravit chybu api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll chybí během upgradu Windows 10

Co se stalo s kufříkem?

Windows Aktovka byla skvělá, když byla představena ve Windows 95, ale postupem času byla stále méně důležitá. Navzdory tomu byla Aktovka stále součástí Windows XP, Windows Vista a Windows 7. Ve Windows 8 byla považována za „zastaralou“. V původní verzi Windows 10 byla Aktovka pro Windows zakázána a mohla být povolena pouze se nastavení registru. S vydáním Creators Update byl zcela odstraněn.

Nakonec se Aktovka díky internetu stala mnohem méně důležitou. Díky přístupu k vysokorychlostnímu internetovému připojení prakticky odkudkoli není obvykle potřeba uchovávat offline kopie souborů a synchronizovat je. I když potřebujete síťové sdílení souborů, můžete se připojit k síti vašeho pracoviště odkudkoli prostřednictvím VPN.

Aktovka byla také zcela nahrazena službami jako Dropbox, Microsoft OneDrive a Google Drive. Stejně jako Windows Briefcase tyto služby synchronizují kopie vašich souborů mezi vašimi počítači. Takže i když jste offline, můžete mít offline přístup ke svým souborům a ty se synchronizují, když se vrátíte online.

Na rozdíl od kufříku vám tyto služby umožňují synchronizovat soubory do více různých počítačů. Veškerá synchronizace probíhá také automaticky. Pro ruční použití změn není třeba klikat na tlačítko „Aktualizovat vše“. Aktovka Windows je nyní staromódní.