Když byste neměli pořizovat snímky RAW

Snímky RAW obsahují mnohem více dat než obrázky JPEG. Pokud používáte digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, měli byste většinu času fotografovat s RAW – ten využívá maximum toho, co váš fotoaparát umí. Můžete dokonce fotit RAW na vašem iPhone. Existuje však několik situací, kdy nepotřebujete fotit – nebo byste dokonce neměli fotit – RAW.

Pokud na fotkách nezáleží nebo je chcete rychle sdílet

Občas se dostanu k focení na vánočním večírku nebo rodinné akci. Nejedná se o vysoce kvalitní portréty; jsou to jen záběry – normálně opilých – lidí. Jediný důvod, proč se mě ptají, je, že lidé vědí, že mám dobrý fotoaparát. Jakmile získáte pověst fotografa, téměř jistě se vám to stane.

  Jak spustit KDE Plasma Mobile ve VirtualBoxu na Linuxu

Když se do jedné z těchto událostí zapletu, mým cílem je nastavit fotoaparát na režim priority clony, nasadit na fotoaparát blesk, pokud je to potřeba, a pak se potulovat po svém a občas fotografovat. Je to jeden z mála případů, kdy záměrně fotím JPEG, protože to znamená, že na konci noci mohu přetáhnout všechny fotografie do složky Dropbox (nebo čehokoli jiného), aniž bych se na ně podíval, a poslat je organizátorovi. Dostanou všechny fotky a já s nimi nemusím strávit pár hodin prací v Lightroomu.

Když natáčíte spoustu dávek

Když fotoaparátem vyfotografujete sérii, všechny snímky se před zápisem na paměťovou kartu uloží do vyrovnávací paměti. Velikost tohoto bufferu je jednou z hlavních věcí, které omezují, jak dlouho můžete střílet dávku. Vzhledem k tomu, že soubory JPEG jsou mnohem menší než soubory RAW, může většina fotoaparátů uložit do vyrovnávací paměti více souborů JPEG a pořizovat tak delší série.

  Jak zakázat herní režim v aktualizaci Fall Creators

Například můj Canon 5DIII dokáže pořídit šest snímků RAW nebo JPEG za sekundu. Vyrovnávací paměť pojme pouze 18 RAW fotografií, což znamená, že dostanu třísekundovou sérii plnou rychlostí, než se začne zpomalovat. Dokáže však pojmout 64 snímků JPEG: to je celých deset sekund nepřetržitého snímání.

Kdykoli natáčím sportovní hry nebo jiné situace, kdy chci mít možnost natočit spoustu rychlých sekvencí, přepnu na JPEG. Někdy je důležitější pořídit snímek, než pořídit kvalitní fotku ničeho.

Když natáčíte časosběr

Časosběrná videa – ta zrychlená videa, která se zkomprimují na jednu hodinu, jeden den nebo ještě déle na délku, kterou lze sledovat na YouTube – vyžadují obrovské množství fotografií. Nejběžnějším formátem je 24 snímků za sekundu, takže na každou sekundu záznamu musíte pořídit 24 fotografií. To znamená, že dvouapůlminutové časosběrné video se skládá z 3360 fotografií.

  Jak používat Slack's Workflow Builder

Někteří časosběrní fotografové fotí do RAW, ale to dá ohromné ​​množství práce, a co je důležitější, vyžaduje to vážně výkonný počítač. Většina notebooků není na to, aby shromáždila tolik dat. (Při 25 MB na soubor RAW má tato krátká časová prodleva přes 80 GB dat).

Nejjednodušší věcí, pokud právě začínáte, je pořídit expozici přímo na místě a pořídit snímky JPEG. Váš počítač vám za to poděkuje.

Kdysi existoval ještě jeden důvod, proč nefotit RAW – když byl úložný prostor drahý – ale na tom už tolik nezáleží: dobré SD karty nyní stojí mezi 10 a 30 dolary. Mimo výše uvedené situace byste měli standardně fotografovat do RAW.