Kompletní průvodce a bezplatné šablony [2022]

Rozhodování může být složitý proces, ale bezplatné šablony rozhodovacího stromu vám mohou práci usnadnit.

V jakékoli obchodní organizaci zahrnuje rozhodování před výběrem správné možnosti zvážení několika souvisejících faktorů. Použití rozhodovacího stromu může zajistit bezproblémový postup a pomoci organizacím snadno činit obtížná rozhodnutí.

Tento článek vám nabídne kompletního průvodce rozhodovacím stromem a pojedná o jeho důležitosti, komponentě, případech použití a procesu tvorby rozhodovacího stromu. Také s vámi budeme sdílet některé bezplatné šablony rozhodovacího stromu.

Co je strom diskuzí?

Rozhodovací strom je typ vývojového diagramu, který můžete použít k procházení všech možných rozhodnutí a jejich výsledků. Každá větev rozhodovacího stromu odkazuje na volbu, kterou můžete zvolit. Dobrá věc na rozhodovacím stromu je, že jej můžete škálovat, jak chcete, na základě příčiny a následku. Jediné, co musíte udělat, je rozšířit větev, když výsledek vede k jinému postupu.

Význam rozhodovacího stromu

Ti, kdo se podílejí na jakémkoli druhu profesionálního rozhodování, by věděli, že jde o komplikovaný proces. Abyste se mohli rozhodnout, musíte mít hluboké porozumění faktům a intuici.

Lidé často používají nástroje, jako je šablona rozhodovacího stromu, aby nastínili všechny možné výsledky. Pomáhá vám také představit si kroky nezbytné pro dosažení nejlepšího rozhodnutí.

Rozhodování je druh řešení problémů, který vyžaduje použití logiky a pravděpodobnosti. Pomocí šablony rozhodovacího stromu mohou uživatelé snadno uspořádat všechna dostupná data. Mohou také vyplnit mezery tím, že zkombinují pravděpodobnosti s informacemi, aby učinili správné rozhodnutí.

Startupy a malé a střední podniky najdou rozhodovací stromy obzvláště užitečné, protože tyto společnosti mají omezené zdroje a není snadné získat finanční odkup. Na druhou stranu velké společnosti a podniky mohou využít rozhodovací stromy k nalezení správných možností, než je prezentují svým zainteresovaným stranám nebo internímu týmu.

Rozhodovací stromy můžete použít ke zjištění, zda je nový produkt životaschopný nebo zda produkt může získat investice. Vše, co potřebujete, je využít svou kreativitu k vyhodnocení nekonečných možností.

Společné součásti ideálního rozhodovacího stromu

Ačkoli vám rozhodovací stromy pomáhají vypořádat se se složitými daty, nejsou to vývojové diagramy složité na pochopení. Následující jsou základní komponenty, které najdete ve všech rozhodovacích stromech.

  • Kořenový uzel: Každý rozhodovací strom začíná ústředním tématem nebo otázkou. Říká se tomu kořen rozhodovacího stromu. Vycházejí z něj všechny ostatní uzly a větve.
  • Listový uzel: Tyto uzly představují různá rozhodnutí a výsledky. Může to být rozhodovací uzel (čtvercový tvar), který představuje rozhodnutí, náhodný uzel (tvar kruhu), který představuje pravděpodobnost, a koncový uzel (tvar trojúhelníku), který představuje výsledek nebo výsledek.
  • Větev: Používají se k propojení různých uzlů.
  Jak zvýraznit řádek v Tabulkách Google pomocí podmíněného formátování

Zde jsou některé další terminologie často používané v rozhodovacím stromu:

  • Vnitřní uzel: Každý uzel mezi kořenovým a listovým uzlem (rozhodovací a náhodné uzly) se nazývá vnitřní uzel; můžete mít libovolný počet vnitřních uzlů.
  • Prořezávání: Prořezávání je metoda, kterou používáte k odstranění uzlů obsahujících irelevantní data, když se rozhodovací stromy stanou komplexními.
  • Rozdělení: Když se uzel rozdělí na dva nebo více poduzlů, nazýváme to rozdělení nebo větvení. Tyto dílčí uzly mohou být vnitřní nebo koncové uzly.

Průvodce vytvořením rozhodovacího stromu krok za krokem

Když se chystáte vytvořit rozhodovací strom, toto jsou kroky, které byste měli následovat.

1. Položte centrální otázku: Chcete-li vytvořit rozhodovací strom, měli byste začít vložením hlavní otázky do šablony rozhodovacího stromu.

2. Přidejte větve kolem otázky: Přemýšlejte o některých možných možnostech, které si můžete vybrat. Pro každý z nich nakreslete čáru s uzlem na začátku a listovým uzlem na konci.

3. Zahrnout listy: Použijte příkaz if/then k označení každého listového uzlu. Můžete tak poukázat na důsledek každé volby.

4. V případě potřeby vložte více větví: Pokračujte v pěstování stromu s více větvemi a listy se správným označením.

5. Vyhodnoťte a rozhodněte: Až budete odpovídat na všechny otázky rozhodovacího stromu, můžete dospět ke svému rozhodnutí.

6. Ověřte si se zúčastněnými stranami: Pokud jste přišli s rozhodnutím sami pomocí této šablony rozhodovacího stromu, sdílejte výsledek s ostatními zúčastněnými stranami, než budete pokračovat ve svém rozhodnutí.

Případy použití rozhodovacího stromu v reálném životě

Rozhodovací strom je mocný nástroj a velmi oblíbený mezi datovými analytiky, kteří vytvářejí strategie obchodních operací. Používá se také ve strojovém učení a umělé inteligenci pro trénovací algoritmy.

Použití rozhodovacích stromů lze vidět v následujících odvětvích:

  • Technologická společnost, která chce vyhodnotit příležitosti k růstu podnikání.
  • Banky a finanční organizace, které potřebují předvídat pravděpodobnost selhání plateb pomocí historických dat.
  • Nemocnice, která musí upřednostňovat péči o pacienty v závislosti na klíčových faktorech, jako je věk a příznaky.
  • Logistická společnost s nutností rozhodovat o strategickém řízení.
  Převést videa pro sledování napříč platformami: Wondershare Video Converter [Review]

Nyní, když známe výhody rozhodovacích stromů, pojďme se podívat na některé z nejlepších webů, kde lze získat šablony rozhodovacích stromů.

Miro

Miro je nástroj pro týmovou spolupráci, který vám nabízí různé šablony pro podniky. Šablonu rozhodovacího stromu můžete získat zdarma tak, že ji přidáte na týmovou nástěnku této aplikace. Dokonce přichází s videem, které vám pomůže šablonu použít.

Tato šablona vám nabízí širokou škálu možností přizpůsobení, jako je barva uzlu, velikost písma, barva písma, zámek, seskupování a filtrování objektů. Můžete přidat nebo odebrat jakýkoli uzel podle vašich požadavků.

Miro také umožňuje uložit šablonu jako PDF a obrázek; nebo jej exportujte do tabulky (CSV) a na Disk Google.

Archiv šablon

Archiv šablon nabízí také kolekci 25+ šablon rozhodovacího stromu, které si můžete stáhnout a upravit v jednoduchých krocích. Šablony dostupné na tomto webu obsahují různá formátování a stromové styly, takže si můžete vybrat šablonu, která se hodí ke stylu vaší značky.

Některé šablony mají návrhy pro řešení jednoduchých problémů v několika krocích, zatímco jiné vám mohou pomoci najít odpovědi na složité otázky. Otevřete je v MS Word a podle toho upravte, abyste dosáhli svého rozhodnutí.

Nástěnná malba

Nástěnná malba je platforma pro vizuální spolupráci, kde můžete zdarma získat šablonu rozhodovacího stromu pro svůj tým. Po otevření šablony vyberte možnost „vytvořit nástěnnou malbu ze šablony“ a bude připravena k úpravám.

Na levém panelu šablony se nachází popisky, které vám pomohou s navigací. Jakýkoli uzel nebo větev můžete bez problémů přesunout a přizpůsobit si je. Hotový strom můžete exportovat ve formátech PDF, PNG nebo ZIP.

Podporuje také změnu typu větve, změnu barvy uzlu, zoom, zámek a zámek facilitátoru, změnu hrotu, změnu směru, štítkování, tagování, přidání odkazu, formátování textu, ohraničení a šířku tahu. Můžete přepnout na formát náčrtu a nakreslit rozhodovací strom ručně.

SmartDraw

SmartDraw je ideální volbou, pokud chcete získat šablony na míru pro vaše rozhodování. Zde získáte samostatné šablony rozhodovacího stromu pro analýzu finančních rizik, rozvoj, fúzi společností a vývoj projektu.

Umožňuje rychle přidat další uzly v různých směrech uzlu jediným kliknutím. K uzlu můžete také přidat poznámky, hypertextové odkazy nebo komentáře. Na levém panelu můžete přizpůsobit tvary, rozvržení a formátování rozhodovacího stromu.

  9 nejlepších nástrojů a služeb pro vytváření emotikonů/emodži

Rozhodovací strom můžete exportovat ve formátu CSV a importovat do něj data ze souborů CSV, XLS a XLSX.

Canva

Mnoho Canva uživatelé nevědí, že tato platforma nabízí bezplatné šablony rozhodovacího stromu pro vizualizaci rozhodnutí. Poskytuje několik profesionálně navržených šablon, které zjednoduší vaše strategické výzvy.

Platforma má mnoho nástrojů pro přetahování, které mohou nenávrháři použít k úpravě šablony. Pomocí tohoto nástroje můžete snadno změnit velikost písma, styl písma, zarovnání a formát textu. Uživatelé mohou do šablony přidat animaci a efekty, aby byla atraktivní.

Canva také podporuje sdílení nebo stahování vašich rozhodovacích stromů ve vysokém rozlišení. Rozhodovací strom můžete také bez problémů vložit do prezentací a sestav.

EdrawMax

EdrawMax nabízí několik upravených šablon rozhodovacích stromů, včetně vývoje aplikací, Pythonu, aktiv, statistických testů, dolování dat a operace Airbridge. Vyberte libovolnou šablonu a kliknutím na Duplikovat ji otevřete pro úpravy.

Z levého panelu můžete přidávat a upravovat tvary zahrnuté do rozhodovacího stromu. Možnosti pravého panelu vám umožňují přizpůsobit čáru, výplň a stín. Šablonu si navíc můžete přizpůsobit pomocí mnoha dalších možností, které tato platforma nabízí.

EdrawMax umožňuje exportovat rozhodovací strom do PDF, DOCX, XLSX, PPTX, HTML, SVG a grafických formátů.

Slova na závěr

Ať už jste uvízli mezi dvěma obchodními možnostmi 🤔 nebo hledáte návod, jak vyřešit jakýkoli problém, rozhodovací strom vám může pomoci s tolik potřebnou motivací. Bez ohledu na velikost společnosti a kritičnost problému je rozhodovací strom užitečným přístupem k nalezení ideálního rozhodnutí.

Pomocí výše uvedených webových stránek můžete získat šablonu rozhodovacího stromu vhodnou pro vaše potřeby. Před dokončením rozhodnutí si můžete také prohlédnout bezplatné šablony analýzy SWOT, abyste našli své silné a slabé stránky.

x