Konečný seznam Cheat Sheet pro správce systému

Není možné si zapamatovat vše, co jste četli, a zejména to, co je nebudete často používat. To je důvod, proč jsme přidali záložku, abyste se mohli kdykoli odkázat.

Jedna věc, kterou nemůžete při práci v IT ignorovat, je podvádět list/referenční příručku. Pokud budete mít v záložce relevantní cheat sheet, může vám to pomoci rychleji řešit problémy ve vašem každodenním pracovním životě.

Následující seznam cheatů vám pomůže.

UNIX/Linux

Shell Cheat Sheet – seznamte se s manipulací se soubory, testovacími operátory, substitucí proměnných, podmíněným prováděním, logickými testy, užitečnými proměnnými, testy souborů a mnohem více.

Historie Bash – zkratky pro úpravy historie vi, úprava chování pomocí proměnných shellu, rozšíření historie atd.

  Jak používat Microsoft Planner v Teams

UNIX Toolbox – skvělá sbírka příkazů pro systém, proces, souborový systém, SSH/SCP, RSYNC, shelly, skriptování, databáze, tisk atd.

Příkazy Fedory/Ubuntu – rychlý seznam příkazů testovaný na Fedoře/Ubuntu pro vyhledávání souborů, kompresi, navigaci v adresáři, rsync, ssh, wget, manipulaci s textem, práci v síti, místo na disku, systémové informace.

VI cheat sheet – často pracovat ve vi? Tohle se vám bude líbit. Pohyby krytu, mazání, hledání/nahrazování, vkládání atd.

Výkon Linuxu – různé materiály o výkonu Linuxu včetně mapy nástrojů.

AIX QuickSheet – pracujete na AIX? To pokrývá velké množství příkazů, které jako správce denně potřebujete od FS, ladění jádra, protokolování chyb, zařízení, sítě, paměti, LVM, balíčků atd.

a ještě jeden… od IBM

Stručná příručka Solaris – stále používáte Solaris? Nebojte se, toto vám pomůže v administrační příručce včetně inicializace uživatele, konfigurace sítě, sdílení souborů, příkazů pro tisk, programování shellu, konfigurace CDE atd.

  Jak nastavit a používat pracovní rutinu Google Assistant

Bash String

vytváření sítí

TCP/IP a tcpdump – kapesní referenční příručka od SANS obsahuje mnoho užitečných informací pro pochopení zásobníků TCP/IP a použití tcpdump.

Další příkaz tcpdump tahák

Zapouzdření protokolu – pokrytí TCP/IP, Novell Netware, DECnet, AppleTalk, ISO.

Můžete odkazovat na tento pro BGP, EIGRP, NAT, IPv4/IPv6, PPP, RIP atd.

NMAP – Rychlý cheat NMAP 5.

TCP port – zjistit, který port je k čemu.

Webový a aplikační server

Cheat Sheet pro výkon IBM WebSphere Portal – to by bylo užitečné, pokud hledáte cheat pro ladění výkonu pro WebSphere Portal 6.1.x

Apache Tomcat – Začínáme s instalací krytu Apache Tomcat, rozložením adresářů, načítáním tříd, vkládáním, konfigurací, web.xml, protokolováním, posluchači, JNDI a mnoha dalšími.

  Jak naplánovat mazání souborů v Dropboxu

Server WebLogic – Interaktivní Rychlá příručka od společnosti Oracle je dobrá k tomu, abyste pochopili architekturu a administrační příručku WebLogic.

Apache – Stručná referenční příručka vám pomůže porozumět obecným konfiguračním direktivám, možnostem příkazového řádku, skriptování, mezipaměti, protokolování, proměnným CGI, SSI atd.

Jboss – Začínáme s JBoss EAP 7 pokryje téměř vše, co jako začátečník potřebujete vědět.

JDBC – vše, co potřebujete vědět o JDBC od základní konfigurace, typů ovladačů, architektury, ladění výkonu až po pokročilé JDBC.

DevOps

Kubectl – Kubectl cheatsheet od oficiální dokumentace Kubernetes.

Git – seznamte se s příkazy Git, které vám pomohou s každodenní prací.

Závěr

Doufám, že vám tento seznam cheatů pomůže dozvědět se více o OS, sítích, webu a aplikačním serveru. Jako obvykle to sdílejte se svými přáteli.