Konektor USB typu A: Vše, co potřebujete vědět

USB má mnoho tvarů a velikostí, ale konektory USB Type-A jsou nejběžnějším typem. Mají obdélníkový tvar a jsou široce používány po celá desetiletí. V oficiální specifikaci USB je USB-A známé jako „Standard-A“.

K čemu jsou konektory typu A

Port nebo zásuvka USB typu A.

Konektory USB typu A jsou nejběžnějším typem připojení USB, které najdete.

Porty USB Type-A najdete ve většině moderních počítačů, notebooků, herních konzolí (jako PlayStation, Xbox a Nintendo Switch), chytrých televizorů, přehrávačů streamovaných médií a dalších zařízení. Tyto porty USB typu A se také nazývají zásuvky.

Zařízení jako USB flash disky, myši, klávesnice, externí pevné disky, webové kamery, digitální fotoaparáty, herní ovladače, mobilní zařízení a řada dalších periferních zařízení a příslušenství mají často konektory USB typu A (často nazývané zástrčky), které lze zapojit do Porty typu A.

Porty USB Type-A fungují se všemi verzemi USB, od USB 1.1 a USB 1.0 až po USB 3.0, USB 3.1 a USB 3.2.

USB Type-A a zpětná kompatibilita

Pokud jde o standard Universal Serial Bus (USB), je třeba myslet na dvě věci: tvar fyzického konektoru a základní protokol (rychlost).

  Jak změnit domovskou stránku v prohlížeči Google Chrome

Konektory USB Type-A se datují od původního vydání USB 1.0 v roce 1996, ačkoli USB se skutečně stalo běžným s USB 1.1 v roce 1998. I když však konektory typu A existují již nějakou dobu, stále fungují s nejnovějšími moderní verze USB.

Toto dlouhodobé standardní fyzické připojení napomáhá USB ve zpětné kompatibilitě. pokud máte moderní počítač, který podporuje USB 3 a moderní zařízení USB, které podporuje USB 3, můžete je propojit kabelem USB, který podporuje rychlosti USB 3 a získat všechny výhody rychlosti.

Pokud však máte zařízení USB 3, stále můžete použít stejný kabel USB k připojení ke starému počítači, který podporuje pouze USB 2.0 nebo USB 1.1. Bude fungovat při nižších rychlostech, ale stejný konektor USB Type-A vám umožní připojit zařízení téměř ke všemu.

Jinými slovy, můžete zapojit jakýkoli konektor USB typu A do jakéhokoli portu USB typu A a bude to „prostě fungovat“. Pokud jsou zařízení různých generací – pokud například zapojíte 20 let starý USB disk do moderního počítače – mohou fungovat pomaleji, ale budou fungovat.

Modré USB konektory jsou často rychlejší

Modrá barva uvnitř tohoto konektoru USB Type-A znamená, že podporuje rychlosti USB 3.0 (pravděpodobně.)

  Poznámky, rozmazání nebo přidání tvarů ke snímkům obrazovky na vašem iPhone

Konektory a porty USB typu A, které podporují vyšší rychlosti USB 3.0, jsou často (ale ne vždy) uvnitř modré. Konektory typu A, které podporují pouze pomalejší rychlosti USB 2.0 nebo USB 1.1, jsou často (ale ne vždy) uvnitř černé.

Totéž platí pro porty: porty USB 3.0 mají často uvnitř modrou barvu a porty USB 2.0 mají často uvnitř černou barvu. To však není zaručeno.

Konektory typu A, které podporují rychlosti USB 3.0 – ty, které jsou často uvnitř modré – mají devět kolíků oproti čtyřem kolíkům, které se nacházejí u starších konektorů USB. Jsou však stále zpětně kompatibilní a tyto vyšší rychlosti budou fungovat pouze v případě, že jsou k sobě připojena dvě zařízení USB 3.0. Jinak použijí nižší rychlosti.

USB Type-C je budoucnost

Konektor a port USB Type-C.

Zatímco USB Type-A je stále nejrozšířenějším konektorem, není to budoucnost. Budoucnost patří USB Type-C, které je již u nových zařízení běžné.

Některá moderní zařízení mají dokonce porty USB Type-A i USB Type-C, takže jsou kompatibilní se vším. Někteří dokonce opouštějí USB Type-A a mají pouze porty USB Type-C.

Vždy můžete použít „dongle“, který funguje jako adaptér. Zařízení USB-A lze například připojit k hardwarovému klíči typu A na typ C, což vám umožní zapojit jej do portu USB-C. Funguje to proto, že pod rozdílem fyzického připojení je USB stále kompatibilní.

  Jak nainstalovat Gnome 40 v Ubuntu 21.04

Kabely USB-C jsou menší a eliminují potřebu mini USB portů a konektorů Micro-B. Jedná se o další menší konektory USB, které se používaly k připojení zařízení USB typu A (jako jsou notebooky a nabíječky) s menšími zařízeními (jako jsou smartphony), které neměly prostor pro plnou zásuvku USB typu A. S USB-C bude pro všechna zařízení k dispozici pouze jeden standardní port USB Type-C. Jakmile se to rozšíří, nebudete potřebovat různé typy USB kabelů pro různá zařízení.

USB Type-A bude odsunut na stranu USB4

Tento dongle vám umožňuje zapojit konektor USB Type-A do zásuvky USB Type-C.

Menší konektor USB Type-C bude ve skutečnosti vyžadovat další standard USB, USB4.

Ale zatímco se tvar konektoru mění, základní standard USB je stále zpětně kompatibilní se zařízeními z předchozích standardů USB.

Stále budete moci připojit starší zařízení USB typu A do budoucího zařízení USB4, které má pouze zásuvky typu C. Budete potřebovat pouze dongle, který převede fyzické připojení USB Type-A na USB Type-C.

x