Linux: otestujte rychlost disku [Guide]

Potřebujete otestovat rychlost svého pevného disku na Linuxu, ale nemůžete na to přijít? Můžeme pomoct! Postupujte podle tohoto průvodce, jak si můžete otestovat rychlost disku v Linuxu!

Gnome Disk Utility

Pokud chcete otestovat rychlost disku na Linuxu, nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí Gnome Disk Utility. Je to šikovný, snadno srozumitelný program, který dokáže porovnávat a testovat rychlosti pevných disků.

Aplikace Gnome Disk Utility však není předinstalovaná na každém operačním systému Linux, takže než se podíváme na to, jak ji použít k testování rychlosti pevného disku, budete si muset program nainstalovat.

Chcete-li spustit instalaci Gnome Disk Utility na vašem počítači se systémem Linux, otevřete okno terminálu. Terminálové okno můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo otevřete nabídku aplikace a vyhledejte „Terminál“.

Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, postupujte podle níže uvedených pokynů k instalaci a nainstalujte aplikaci Gnome Disk Utility na vašem počítači se systémem Linux.

  Jak povolit automatické přihlášení do Kodi v systému Linux

Ubuntu

Na Ubuntu nainstalujte aplikaci Gnome Disk Utility pomocí příkazu apt install níže.

sudo apt install gnome-disk-utility

Debian

Uživatelé Debian Linuxu budou moci získat nastavení aplikace Gnome Disk Utility spuštěním příkazu apt-get install.

sudo apt-get install gnome-disk-utility

Arch Linux

Na Arch Linuxu lze aplikaci Gnome Disk Utility nainstalovat pomocí příkazu Pacman níže.

sudo pacman -S gnome-disk-utility

Fedora

Uživatelé Fedora Linux mohou spustit program Gnome Disk Utility pomocí příkazu dnf install.

sudo dnf install gnome-disk-utility

OpenSUSE

Na OpenSUSE Linux se program Gnome Disk Utility snadno instaluje pomocí níže uvedeného příkazu instalace zypper.

sudo zypper install gnome-disk-utility

Nyní, když je otevřená aplikace Gnome Disk Utility, spusťte program vyhledáním položky „Disky“ v nabídce aplikace. Poté postupujte podle podrobných pokynů níže a otestujte rychlost disku v systému Linux.

Krok 1: V aplikaci Gnome Disk Utility se podívejte na postranní panel vlevo a vyhledejte disk, jehož rychlost chcete otestovat. Poté na něj klikněte myší a podívejte se na přehled disku aplikace.

  Jak nastavit démona hudebního přehrávače v systému Linux

Krok 2: Najděte tlačítko nabídky v nástroji Gnome Disk Utility a vyberte jej pomocí myši, abyste jej otevřeli. Pokud nemůžete najít nabídku, podívejte se nalevo od tlačítka minimalizace.

V nabídce nástroje Gnome Disk Utility najděte tlačítko „Benchmark Disk“ a vyberte jej pomocí myši. Výběrem tlačítka „Benchmark Disk“ otevřete nástroj pro testování.

Krok 3: Jakmile je nástroj benchmark otevřen, najděte tlačítko „Start Benchmark“ a kliknutím na něj spusťte benchmark. Mějte na paměti, že dokončení tohoto benchmarku může chvíli trvat, takže buďte trpěliví.

Po dokončení srovnávacího nástroje vytvoří Gnome Disk Utility úplný údaj z vašeho pevného disku. Chcete-li zkontrolovat rychlost, vyhledejte „Průměrná rychlost čtení“ a „Průměrná rychlost zápisu“. To vám řekne rychlost vašeho pevného disku.

HDParm

HDParm je další aplikace, kterou můžete použít k testování rychlosti vašeho disku v Linuxu. Používání není tak snadné jako Gnome Disk Utility a neexistuje GUI, ale je stejně užitečné.

Aplikace HDParm není ve výchozím nastavení nainstalována na všech operačních systémech Linux, ale na několika je. Chcete-li zkontrolovat, zda je na vašem počítači nainstalován HDParm, spusťte příkaz hdparm –help v okně terminálu.

  Jak upgradovat z Windows 7 na Linux

Pokud nemáte na svém počítači se systémem Linux nainstalovaný HDParm, otevřete okno terminálu na ploše systému Linux stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Jakmile se otevře okno terminálu, postupujte podle pokynů k instalaci níže.

Ubuntu

HDParm můžete nainstalovat na Ubuntu pomocí příkazu apt.

sudo apt install hdparm

Debian

Chcete-li nainstalovat HDParm na Debian, použijte apt-get.

sudo apt-get install hdparm

Arch Linux

V Arch Linuxu nainstalujte HDParm pomocí příkazu Pacman.

sudo pacman -S hdparm

Fedora

Na Fedoře nainstalujte HDParm s dnf.

sudo dnf install hdparm

OpenSUSE

Nainstalujte HDParm na OpenSUSE pomocí zipu.

sudo zypper install hdparm

Jakmile je HDParm nainstalován na vašem počítači, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem a otestujte rychlost disku.

Krok 1: Nejprve spusťte příkaz lsblk a zobrazte všechny připojené pevné disky v systému.

lsblk

Prohlédněte si a najděte pevný disk, který plánujete otestovat. V tomto příkladu otestujeme /dev/sda. Další informace o hledání informací o pevném disku v lsblk najdete v této příručce na toto téma.

Krok 2: Pro zahájení testu spusťte na pevném disku příkaz hdparm -Tt.

sudo hdparm -Tt /dev/sda

Po dokončení testu uvidíte výsledky testu na obrazovce.