Linux: otestujte rychlost disku [Guide]

Potřebujete otestovat rychlost svého pevného disku na Linuxu, ale nemůžete na to přijít? Můžeme pomoct! Postupujte podle tohoto průvodce, jak si můžete otestovat rychlost disku v Linuxu!

Gnome Disk Utility

Pokud chcete otestovat rychlost disku na Linuxu, nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí Gnome Disk Utility. Je to šikovný, snadno srozumitelný program, který dokáže porovnávat a testovat rychlosti pevných disků.

Aplikace Gnome Disk Utility však není předinstalovaná na každém operačním systému Linux, takže než se podíváme na to, jak ji použít k testování rychlosti pevného disku, budete si muset program nainstalovat.

Chcete-li spustit instalaci Gnome Disk Utility na vašem počítači se systémem Linux, otevřete okno terminálu. Terminálové okno můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo otevřete nabídku aplikace a vyhledejte „Terminál“.

Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, postupujte podle níže uvedených pokynů k instalaci a nainstalujte aplikaci Gnome Disk Utility na vašem počítači se systémem Linux.

Ubuntu

Na Ubuntu nainstalujte aplikaci Gnome Disk Utility pomocí příkazu apt install níže.

sudo apt install gnome-disk-utility

Debian

Uživatelé Debian Linuxu budou moci získat nastavení aplikace Gnome Disk Utility spuštěním příkazu apt-get install.

sudo apt-get install gnome-disk-utility

Arch Linux

Na Arch Linuxu lze aplikaci Gnome Disk Utility nainstalovat pomocí příkazu Pacman níže.

sudo pacman -S gnome-disk-utility

Fedora

Uživatelé Fedora Linux mohou spustit program Gnome Disk Utility pomocí příkazu dnf install.

sudo dnf install gnome-disk-utility

OpenSUSE

Na OpenSUSE Linux se program Gnome Disk Utility snadno instaluje pomocí níže uvedeného příkazu instalace zypper.

sudo zypper install gnome-disk-utility

Nyní, když je otevřená aplikace Gnome Disk Utility, spusťte program vyhledáním položky „Disky“ v nabídce aplikace. Poté postupujte podle podrobných pokynů níže a otestujte rychlost disku v systému Linux.

  Jak upgradovat na Libre Office 6.0 v systému Linux

Krok 1: V aplikaci Gnome Disk Utility se podívejte na postranní panel vlevo a vyhledejte disk, jehož rychlost chcete otestovat. Poté na něj klikněte myší a podívejte se na přehled disku aplikace.

Krok 2: Najděte tlačítko nabídky v nástroji Gnome Disk Utility a vyberte jej pomocí myši, abyste jej otevřeli. Pokud nemůžete najít nabídku, podívejte se nalevo od tlačítka minimalizace.

V nabídce nástroje Gnome Disk Utility najděte tlačítko „Benchmark Disk“ a vyberte jej pomocí myši. Výběrem tlačítka „Benchmark Disk“ otevřete nástroj pro testování.

Krok 3: Jakmile je nástroj benchmark otevřen, najděte tlačítko „Start Benchmark“ a kliknutím na něj spusťte benchmark. Mějte na paměti, že dokončení tohoto benchmarku může chvíli trvat, takže buďte trpěliví.

  Jak nainstalovat Adobe Brackets na Linux

Po dokončení srovnávacího nástroje vytvoří Gnome Disk Utility úplný údaj z vašeho pevného disku. Chcete-li zkontrolovat rychlost, vyhledejte „Průměrná rychlost čtení“ a „Průměrná rychlost zápisu“. To vám řekne rychlost vašeho pevného disku.

HDParm

HDParm je další aplikace, kterou můžete použít k testování rychlosti vašeho disku v Linuxu. Používání není tak snadné jako Gnome Disk Utility a neexistuje GUI, ale je stejně užitečné.

Aplikace HDParm není ve výchozím nastavení nainstalována na všech operačních systémech Linux, ale na několika je. Chcete-li zkontrolovat, zda je na vašem počítači nainstalován HDParm, spusťte příkaz hdparm –help v okně terminálu.

Pokud nemáte na svém počítači se systémem Linux nainstalovaný HDParm, otevřete okno terminálu na ploše systému Linux stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Jakmile se otevře okno terminálu, postupujte podle pokynů k instalaci níže.

Ubuntu

HDParm můžete nainstalovat na Ubuntu pomocí příkazu apt.

sudo apt install hdparm

Debian

Chcete-li nainstalovat HDParm na Debian, použijte apt-get.

sudo apt-get install hdparm

Arch Linux

V Arch Linuxu nainstalujte HDParm pomocí příkazu Pacman.

sudo pacman -S hdparm

Fedora

Na Fedoře nainstalujte HDParm s dnf.

sudo dnf install hdparm

OpenSUSE

Nainstalujte HDParm na OpenSUSE pomocí zipu.

sudo zypper install hdparm

Jakmile je HDParm nainstalován na vašem počítači, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem a otestujte rychlost disku.

  Jak kopírovat soubory pomocí příkazu „install“ v systému Linux

Krok 1: Nejprve spusťte příkaz lsblk a zobrazte všechny připojené pevné disky v systému.

lsblk

Prohlédněte si a najděte pevný disk, který plánujete otestovat. V tomto příkladu otestujeme /dev/sda. Další informace o hledání informací o pevném disku v lsblk najdete v této příručce na toto téma.

Krok 2: Pro zahájení testu spusťte na pevném disku příkaz hdparm -Tt.

sudo hdparm -Tt /dev/sda

Po dokončení testu uvidíte výsledky testu na obrazovce.

x