Microsoft Office (Word, Excel a PowerPoint) pro iPad [Review]

Microsoft si dal na čas, aby se dostal do tempa s technologiemi od svých konkurentů, a zejména, aby redmondská společnost přiznala, že drtivá většina uživatelů produktů Microsoft si také užívá velmi úspěšný iPad od Applu. Ve skutečnosti se zdá, že Microsoftu trvalo tak dlouho, než přijal tuto malou realitu, že na iTunes App Store je k dispozici spousta dobře sestavených alternativ k produktům Microsoftu, které fungují možná lépe než jejich původní inspirace. Microsoft Office je jedním z takových klasických příkladů již nějakou dobu. Pro iPad je k dispozici několik vysoce kvalitních alternativ, které vám možná umožní dělat více než původní kancelářský balík, a dokonce i sada iWork od Apple zvládne všechny takové úkoly v pohodě. Právě včera Microsoft konečně odhalil Word, Excel a PowerPoint pro iPad, ale s háček. Přesto jdeme na ruce, těsně po skoku.

Zcela upřímně, než budete nadšení z toho, že MS Office (oficiální) konečně přistál na iPadu, zamyslete se znovu – aplikace Word, Excel a PowerPoint, které jsou mimochodem zdarma, nabízejí možnosti prohlížení pouze po stažení, pokud máte předplatné Office365. Za poslední jmenované získáte plnohodnotnou sadu kancelářských aplikací, která je plně schopná poskytnout iWork za své peníze a dokonce i velký kus řešení třetích stran. Pojďme se podívat na jednotlivé aplikace.

Microsoft Word pro iPad

První je Microsoft Word pro iPad. Aplikace po spuštění zobrazí několik úvodních snímků, po kterých vás požádá o přihlášení pomocí účtu Microsoft. Není to povinné, ale pokud máte dokumenty uložené na One Drive, možná by bylo dobré to udělat. Kromě toho, pokud nemáte lukrativní předplatné Office365, získáte pouze prohlížeč souborů DOC a DOCX. Jakmile otevřete dokument, objeví se nahoře trvalý pruh s výzvou k aktivaci nebo jinému pokračování v práci v režimu pouze pro čtení.

  Jak zakázat omezení výkonu procesoru Dell pro neznámé napájecí adaptéry

Nejsem si jistý, jestli je to upoutávka, nebo se vás Microsoft skutečně snaží svést k získání Office365, ale v podstatě můžete na svém iPadu vytvořit jakýkoli soubor pomocí dostupných šablon, i když nic neupravovat. Ať tak či onak, bez editačních funkcí je to velmi omezené. Rozhraní aplikace Word pro iPad se podobá uživatelskému rozhraní Ribbon produktů společnosti Microsoft, ačkoli pokyny pro lidské rozhraní iOS 7 byly pečlivě dodržovány. Celkově je aplikace dobře vyleštěná a příjemná na oči.

Microsoft Excel pro iPad

Další na řadě je Microsoft Excel pro iPad. Tato aplikace, podobná Wordu, funguje na stejném principu – ukázat pár úvodních stránek, nabídnout připojení k účtu Microsoft a nakonec aktivovat.

Rozhraní se velmi podobá rozhraní Wordu pro iPad, s kartami Domů, Vložit, Vzorce, Kontrola a Zobrazit nahoře, přičemž jediné, které má funkční nastavení, je karta Zobrazit, která umožňuje zobrazit/skrýt řádek vzorců, karty listů, nadpisy. a mřížky. Skla lze také zmrazit. Zbývající možnosti budou dostupné s předplatným Office365.

  Jak zjistit rozměry vrstvy nebo prvku ve Photoshopu

Dostupné možnosti jsou tedy dostatečně výkonné, aby posloužily většině vašich potřeb v oblasti správy a úprav tabulek. Podpora vzorců je fantastická a může snadno překonat to, co Apple nabízí ve své aplikaci Numbers.

Microsoft PowerPoint pro iPad

Nájezd uzavírá PowerPoint, který se ničím neliší od předchozích dvou. Dodržuje stejné schéma a nabízí stejnou funkci „pouze zobrazení“ pro bezplatnou verzi. Šablony jsou bohaté na vytváření nových prezentací, pokud k tomu máte speciální oprávnění.

V aplikaci PowerPoint je rozdíl v tom, že dokáže vykreslit prezentace přesně tak, jak byly vytvořeny na protějšku aplikace na ploše, a to i s animacemi Office 2013. S bezplatnou verzí však nemůžete upravovat žádná nastavení žádných snímků. Karty, které jsou k dispozici nahoře, jsou Domů, Vložit, Přechody, Prezentace, Kontrola a Tvar – všechny dostačující k vytváření působivých prezentací na cestách.

Závěr & Verdikt

Upřímně řečeno, jsem ze sady Microsoft Office pro iPad naprosto zklamaný. Ne proto, že by aplikace nebyly dobře promyšlené a vypilované, ale kvůli přístupu, který Microsoft zvolil. Bylo již příliš pozdě, než si společnost uvědomila, že zaostává ve zpřístupňování svých aplikací pro konkurenční platformy, a i když se tak stalo, jsou vážně postiženy. Velmi malá uživatelská populace má předplatné Office365 a omezovat schopnosti aplikace takovým způsobem je jen zanechávat pachuť v ústech potenciálních uživatelů. Vůbec nechápu, proč přecházet na Office pro iPad místo spoléhání se na iWork, který jsem nejen dostal zdarma ke svému iPadu Air, ale je plně schopný a použitelný hned po vybalení. Spousta uživatelů dává přednost zaplacení předem a poté má aplikaci po zbytek času plně použitelnou, ale žádat 99 dolarů ročně za používání něčeho, co má solidní konkurenty, prostě nedává smysl.

  Jak stahovat pořady Apple TV+ na iPhone, iPad a Mac

Na závěr se zdá, že Microsoft si uvědomil, že se trochu pokazil v přístupu k Office pro iPad, ale kroky, které společnost podniká, jsou prostě směšné. Udělali sadu Office pro iPhone a Android (nikoli iPad) zcela použitelnou zdarma a nyní nabízejí bezplatné předplatné Office365 uživatelům, kteří – počkejte si – vstoupí do obchodu Microsoft Store se svým iPadem s nainstalovanými aplikacemi Office. Pokud by to nestačilo, je tu další háček; nabídka platí pouze pro prvních 50 zákazníků. Vzhledem k omezenému počtu obchodů Microsoft Stores, které existují, je malá šance, že můžete mít štěstí, ale to je vše, co redmondská společnost dělá. Pokud nezrychlí hru, vydání těchto aplikací nemusí Microsoftu tolik pomoci.

Microsoft Word, Excel a PowerPoint pro iPad vyžadují iOS 7.0 nebo novější, aby fungovaly, a lze je stáhnout na níže uvedených odkazech.

Nainstalujte si Microsoft Word pro iPad z App Store

Nainstalujte Microsoft Excel pro iPad z App Store

Nainstalujte si Microsoft PowerPoint pro iPad z App Store