Mohu obnovit data z Android SD karty nebo USB disku naformátovaného jako interní úložiště?

Android před několika lety představil možnost používat externí úložiště jako interní úložiště, ale to spojuje SD kartu a telefon dohromady. Pokud se něco pokazí, nebudete moci získat zpět všechna data na kartě.

Proč byste formátovali SD kartu nebo USB disk jako interní úložiště?

Pokud naformátujete kartu SD nebo jednotku USB jako interní úložiště, původní úložiště telefonu a přidané úložiště se spojí do jednoho velkého fondu. To znamená, že aplikace, které běžně nepodporují ukládání dat na externí úložiště, mohou využít extra prostor. Znamená to také, že nemusíte ručně přesouvat aplikace tam a zpět mezi úložištěm telefonu a kartou SD.

To platí i pro Android TV boxy. SHIELD TV se dodává s 16GB nebo 500GB úložištěm, přičemž větší verze je o 100 $ dražší než ta menší. Osobně potřebuji o něco více než 16 GB, ale je pro mě levnější koupit USB disk a naformátovat jej jako interní úložiště. To mi dává dostatek prostoru pro všechny mé hry, ale stále mi šetří peníze ve srovnání s větší úrovní.

Když naformátujete disk nebo kartu jako interní úložiště, bude zašifrována a bude s ní zacházeno jako se součástí úložiště telefonu. Vše, co bylo na disku, se při formátování vymaže a pokus o vyjmutí disku může způsobit selhání zařízení a aplikací, protože některé soubory, které potřebují, nejsou tam, kde by měly být.

Můžete obnovit data z externího úložiště naformátovaného jako interní úložiště?

Asi ne. Pokud je karta SD nebo jednotka USB vyjmuta, zobrazí se upozornění, že je třeba kartu nebo jednotku vložit zpět do zařízení. Pokud kartu nebo jednotku vložíte zpět a vaše zařízení ji správně rozpozná, vše by se mělo vrátit do normálu. Vaše aplikace se otevřou, jak mají, a budou tam všechny vaše fotky a videa.

Disk nebo kartu SD však nemůžete jen tak vložit do jiného telefonu nebo počítače a podívat se na jakékoli soubory, které tam mohou být. Vzhledem k tomu, že je šifrovaná, můžete ji používat pouze na zařízení, ve kterém jste ji nastavili jako interní úložiště. Pokus zapojit disk někam jinam nebude fungovat, a pokud budete chtít disk někdy použít v jiném zařízení, budete jej muset nejprve přeformátovat. A konečně, pokud karta nebo jednotka umře uvnitř vašeho zařízení (nepravděpodobné, že to může být), budete pravděpodobně muset obnovit tovární nastavení zařízení, aby znovu fungovalo.

Jak zabránit ztrátě dat

I když vaše SD karta nebo USB disk funguje dobře, věnujte několik minut zálohování nejdůležitějších dat poskytovateli cloudu. Fotky a videa si můžete nechat automaticky zálohovat, takže ani nemusíte přemýšlet o jejich pravidelném zálohování.

Digitální nákupy, jako jsou filmy a televizní pořady, si můžete kdykoli v budoucnu znovu stáhnout, a pokud vaše oblíbená hra nepodporuje ukládání do cloudu, není konec světa si ji znovu zahrát.

Použití SD karty jako interního úložiště je skvělé, ale pro jistotu si zálohujte několik minut!