Windows

Můžete platit za rozšířenou podporu Windows 10, ale měli byste?

Klíčové věci

  • Společnost Microsoft nabídne placený plán rozšířených aktualizací zabezpečení pro uživatele Windows 10, aby i nadále dostávali důležité aktualizace zabezpečení až do roku 2028.
  • Plán obsahuje pouze opravy závažných zneužití a bezpečnostních děr, nikoli nové funkce nebo vylepšení výkonu.
  • Zvažte zaplacení plánu, pokud se spoléháte na Windows 10 pro konkrétní aplikace nebo pokud váš současný hardware nepodporuje Windows 11, ale buďte připraveni naskočit, než podpora vyprší.

Společnost Microsoft překvapivě umožní uživatelům Windows 10 nadále získávat aktualizace pro jejich systémy. Háček je v tom, že musíte zaplatit, abyste mohli nadále získávat podporu, ale vyplatí se to? Pojďme prozkoumat, proč byste měli nebo neměli platit za další získávání aktualizací Windows 10.

Co je placený plán ukončení podpory systému Microsoft Windows 10?

Unsplash

Lidé očekávají, že vývojáři budou udržovat aplikace aktualizované, což platí ještě více pro operační systémy. To znamená poskytnout systému aktualizace zabezpečení, funkce a vylepšení výkonu, aby byl bezpečný a fungoval optimálně.

  Opravte Firefox PR END OF FILE ERROR ve Windows 10

Bohužel společnosti musí nakonec podporu omezit. Pokud by to neudělali, museli by podporovat produkty, které vydali před desítkami let. Aby společnost neutrácela spoustu času a peněz za stará zařízení a systémy, dávají svým produktům datum „konce životnosti“, po kterém bude podpora ukončena.

Windows 10 není výjimkou: Microsoft pro něj ukončí podporu 14. října 2025. V novém kroku však Microsoft oznámil na svém Časté dotazy týkající se životního cyklu Windows že lidem umožní platit roční poplatek za plán „Extended Security Updates“, aby i nadále dostávali aktualizace až do roku 2028.

Předtím, když Microsoft nabízel podobnou službu pro Windows 7, mohly si plán zakoupit pouze podniky. Jednotlivci si však mohou zaplatit, aby byl systém Windows 10 aktualizovaný i po datu konce životnosti. V době psaní tohoto článku nevíme, kolik bude plán stát.

Co vám plán rozšířených aktualizací zabezpečení systému Windows 10 přináší?

Pokud chcete získat skvělé nové funkce Windows 10 po datu konce životnosti, budete velmi zklamáni. Jak uvádí Microsoft ve svém Časté dotazy týkající se životního cyklu Windows:

Pokud jste individuální spotřebitel nebo organizace, která se rozhodne pokračovat v používání Windows 10 po skončení podpory 14. října 2025, budete mít možnost zaregistrovat svůj počítač do placeného programu Extended Security Updates (ESU). Program ESU umožňuje počítačům nadále přijímat kritické a důležité aktualizace zabezpečení […] prostřednictvím služby ročního předplatného po ukončení podpory.

Když zaplatíte za rozšířený plán aktualizací zabezpečení, získáte pouze opravy závažných zneužití a bezpečnostních děr. Menší nedostatky (které Microsoft uděluje hodnocení „Střední“ a „Nízké“) nebudou opraveny.

Důvody, proč platit za plán rozšířených aktualizací zabezpečení Windows 10

Unsplash

Nyní víme, co vám plán přináší, pojďme prozkoumat několik důvodů, proč byste mohli platit, za předpokladu, že náklady vás nezajímají.

  Opravte kód chyby 0x80070490 v systému Windows 10

Aplikace, které potřebujete, ještě nepřešly na Windows 11

Pokud jste při své práci nebo koníčku závislí na konkrétních aplikacích, které ale zatím na Windows 11 nefungují, má platit za pokračující podporu Windows 10 velký smysl. Ujistěte se však, že aplikace, které používáte, jsou brzy naplánovány na migraci na Windows 11.

Pokud nemůžete najít žádné informace o tom, zda vývojáři migrují své aplikace na Windows 11, pošlete jim e-mail. Pokud vývojáři opouštějí aplikaci, měli byste vyzkoušet alternativní možnosti, které fungují na Windows 11, abyste nezůstali u nepodporovaného Windows 10, až přijde rok 2028.

Váš počítač nezvládá hardwarové požadavky Windows 11

Největší překážkou, kterou lidé měli při pokusu o upgrade z Windows 10, bylo, jak přísné byly systémové požadavky Windows 11. Samotný výkon hardwaru nestačil; také potřebujete, aby váš hardware vyhovoval specifickým bezpečnostním opatřením, jinak by společnost Microsoft prohlásila váš počítač za nekompatibilní.

Pokud se vám zatím nedaří získat nový hardware, rozšíření podpory systému Windows 10 vám může poskytnout čas na úsporu. To však do značné míry závisí na tom, kolik se vám Microsoft rozhodne účtovat. Pokud chtějí 100 a více dolarů ročně, bude lepší, když tyto peníze použijete na nový hardware – nebo můžete jednoduše obejít minimální hardwarové požadavky Windows 11.

Důvody, proč místo toho upgradovat na Windows 11

Unsplash

Přestože si Windows 10 získal srdce mnoha lidí, existuje také několik dobrých důvodů, proč místo toho upgradovat na Windows 11.

Placené aktualizace Windows 10 budou obsahovat pouze opravy zabezpečení

Jak jsme uvedli dříve, budete platit pouze za funkce založené na zabezpečení. To znamená, že žádné další skvělé doplňky, vylepšení výkonu nebo dokonce opravy drobných bezpečnostních chyb.

  Jak povolit widgety celé obrazovky v systému Windows 11

Windows 11 tento problém nesdílí; Společnost Microsoft jej neustále aktualizuje o zajímavé nové funkce a vylepšení operačního systému. Pokud zůstanete u Windows 10, přijdete o některé skvělé nové funkce.

Můžete zajistit, aby Windows 11 fungoval jako Windows 10

Pokud se vám nelíbí, jak Windows 11 vypadá nebo se chová, můžete to udělat, aby vypadal více jako Windows 10, aby vám připadal povědomější. To zahrnuje stahování aplikací třetích stran, aby Windows 11 vypadal více jako Windows 10.

Platnost placené podpory Windows 10 nakonec vyprší

Jak hezky to zní rozšířit podporu Windows 10 na konci životnosti, to je vše: rozšíření. Až se rok 2028 převalí, rozšířená podpora skončí a vy se vrátíte na začátek. Musíte zvážit, zda se vyplatí platit za ty roky navíc za investici do upgradu na Windows 11.

Měli byste platit za plán rozšířených aktualizací zabezpečení systému Windows 10?

Vzhledem k tomu, že stále nevíme, jak moc bude rozšířená podpora, je těžké na tuto otázku dát tvrdé ano nebo ne. Nicméně, když jsou náklady mimo rovnici, je to mnohem jednodušší.

Lidé, kteří spoléhají na Windows 10, ať už proto, že aplikace, které používají, běží pouze na něm, nebo jejich hardware nepodporuje Windows 11, by měli zvážit placení ročního poplatku. Nejde o trvalé řešení, ale o způsob, jak se vyhnout používání nezabezpečeného operačního systému, dokud nebudete připraveni přejít na Windows 11.

Platit za podporu Windows 10 navzdory Windows 11 nemusí být skvělý nápad. Zeptejte se sami sebe: až Windows 10 ztratí podporu v roce 2028, budete nadále používat operační systém? Pokud ne, můžete ušetřit nějaké peníze a migrovat hned. Pokud chcete, získáte za své peníze několik let jistoty, ale pak budete opět bez podpory.

Pokud je vaším největším problémem cena, možná by bylo lepší použít místo toho distribuci Linuxu pro uživatele Windows.

x