Můžete umístit chytrý displej na mikrovlnnou troubu?

Inteligentní displeje jsou skvělí společníci do kuchyně: můžete se snadno řídit podle receptu, zavolat někomu během přípravy jídla nebo se zabavit, když něco uklízíte. Ale v závislosti na tom, kam umístíte svůj chytrý displej nebo jinou elektroniku, můžete mít potíže.

Mikrovlnné stínění, vysvětleno

Mikrovlnné trouby fungují tak, že ohřívají vaše jídlo krátkými rádiovými vlnami. Tyto rádiové vlny procházejí malým kanálem, známým jako „vlnovod“, směrem k přihrádce na potraviny. Otočný talíř otáčí vaše jídlo, aby se mohlo připravovat co nejrovnoměrněji, a kov, ze kterého je vaše mikrovlnná trouba vyrobena, způsobuje, že rádiové signály poskakují po vnitřku přihrádky na jídlo. Molekuly uvnitř vašeho jídla začnou rychle vibrovat, což je to, co jídlo ohřívá.

Kovové šasi funguje také jako elektromagnetický štít. Mikrovlnná trouba šíří rádiové vlny a stínění drží většinu z toho uvnitř přihrádky na potraviny, ale stínění se časem zhoršuje. Pokud se vám někdy stalo, že se vaše bezdrátová síť zapnula, když ohříváte nějaké občerstvení, je to pravděpodobně proto, že máte starší mikrovlnnou troubu a stínění je méně účinné.

Jak otestovat stínění mikrovlnné trouby

Nejlepší způsob, jak otestovat stínění vaší mikrovlnné trouby, je stáhnout si aplikaci pro analýzu Wi-Fi. Zde je to, co potřebujete:

  Jak vynutit aktualizaci Chromecastu

Stolní počítač nebo notebook se systémem Windows 10 nastavený na připojení přes frekvenci 2,4 GHz
WiFi analyzátor z obchodu Microsoft Store

Krok 1: Vynuťte připojení systému Windows na 2,4 GHz

Vynucení připojení zařízení k Wi-Fi přes 2,4 GHz je pro test důležité, protože na této frekvenci fungují také mikrovlnné trouby. Většina moderních zařízení a sítí automaticky přepíná mezi 2,4 GHz a rychlejší frekvencí 5 GHz. Mikrovlny nezpůsobují interferenci s 5 GHz spektrem, takže pokud budeme testovat stínění, musíme se této možnosti zbavit.

Chcete-li přinutit zařízení Windows používat frekvenci 2,4 GHz, začněte kliknutím na logo Windows v levém dolním rohu. Zadejte „zařízení“ a poté vyberte „Správce zařízení“.

Vyberte šipku rozevíracího seznamu vedle položky „Síťové adaptéry“. Klepněte pravým tlačítkem myši na název bezdrátového adaptéru. Obvykle bude mít v názvu „Wireless-AC Adapter“ nebo něco podobného. Bezdrátový adaptér v mém počítači se jmenuje „Intel(R) Dual Band Wireless-AC 8265“. V kontextové nabídce, která se otevře, vyberte „Vlastnosti“.

V okně Vlastnosti vyberte kartu „Upřesnit“. Otevřete rozbalovací nabídku „Hodnota“, vyberte jednu z hodnot začínajících „2,4 GHz“ a klikněte na „OK“.

Nemusíte restartovat nebo tak něco. Vaše karta Wi-Fi by se nyní měla připojovat pouze na frekvenci 2,4 GHz.

Krok 2: Použijte WiFi Analyzer k otestování vaší sítě

Otevřete WiFi Analyzer. Podrobnosti o vaší síti uvidíte nahoře. Měli byste vidět frekvenci uvedenou v rozsahu 2,4 GHz. Vlevo nahoře vyberte „Analyzovat“.

  Vzpomínka na GeoCities, předchůdce sociálních médií 90. let

Vpravo dole vyberte „Graf“.

Graf ukazuje stav vaší sítě v reálném čase a ukazuje rušení (pokud existuje), které pochází z používání vaší mikrovlnné trouby.

Tento graf ukazuje sílu signálu sítě v průběhu času. Modrá čára, která má vlevo symbol Wi-Fi, představuje spojení mezi naším routerem a počítačem, zatímco každá z ostatních čar odpovídá dalším 2,4 GHz zařízením v okolí. Síla signálu se měří v decibelech miliwattů (dBm) a čím nižší číslo, tím lepší je signál.

Moje testovací lavice se skládá z mé pracovní plochy umístěné na obvyklém místě na mém stole, mé mikrovlnné trouby umístěné na levé straně stolu a mého routeru umístěného asi šest stop od mikrovlnné trouby. S mikrovlnnou troubou mezi stolním počítačem a routerem budeme moci zjistit, zda moje mikrovlnná trouba nepoškodí moji 2,4 GHz síť.

Graf WiFi Analyzeru ukazuje asi dvě minuty, takže jsem pořídil snímek obrazovky dvou minut běžné činnosti bez spuštěné mikrovlnky. Tady je to, jak to vypadá:

Pak jsem nastavil mikrovlnnou troubu na dvě minuty, stiskl start a pak jsem sledoval hezké barvy na grafu. Takto to vypadá se spuštěnou mikrovlnkou:

Ještě párkrát jsem pustil mikrovlnku, vše se srovnatelnými výsledky. Toto je zbrusu nová mikrovlnná trouba, takže stínění se nezhoršilo natolik, aby vyvolalo obavy.

A tato obava se týká pouze několika vašich zařízení. Pokud používáte chytrý displej, špičkový tablet nebo notebook, abyste se drželi receptů, pravděpodobně má podporu 5 GHz. To znamená, že i když stínění na vaší mikrovlnné troubě začne ochabovat, zařízení bude schopno používat druhou frekvenci ke streamování receptů a filmů. Pokud máte starší zařízení (a dokonce i některé nové low-end tablety), Wi-Fi čip uvnitř může umožňovat pouze připojení 2,4 GHz, což by vešlo ke slovu stínění mikrovlnky.

  Jak vložit text do Google Assistant

Pokud je stínění mikrovlnné trouby vadné, nemusí to nutně zničit váš gadget. Ale rušení pocházející z mikrovlnné trouby může znamenat, že váš gadget nedostává tak silný signál Wi-Fi, takže váš recept, videohovor nebo jiný obsah mohou být přerušeny.

Přesto byste svůj chytrý displej neměli dávat do blízkosti mikrovlnné trouby

Pomineme-li potenciální rušení, dalším skvělým důvodem, proč neuchovávat elektroniku v blízkosti mikrovlnné trouby, je to, že mikrovlny mohou být snadno hrubé. Vaše mikrovlnná trouba má na sobě větrací otvory a není neobvyklé, že na ní a kolem ní najdete mastnotu a zbytky jídla. Umístění chytrého displeje nebo tabletu navrch jen znamená, že se zařízení zanese špínou, která je v nejlepším případě jen hrubá, a v nejhorším by se vaše zařízení mohlo zničit.

Nejlepší místo pro uložení vašeho gadgetu

Na zbytku vaší kuchyňské linky se také může usazovat mastnota, takže to také nemusí být nejlepší místo pro umístění vitríny. Na lednici si můžete dát tablet pokud má šíleně silné magnety (nebo pokud vám nevadí koupit magnetický držák), nebo se, pokud je to možné, řiďte podle receptů na televizi v obývacím pokoji. Nebo můžete jen umístit displej na část pultu, o které víte, že kolem ní nebudou létat potraviny.

Umístění chytrého displeje nebo jiného gadgetu na vlastní místo v kuchyni vyžaduje určitou pozornost, ale když toto dokonalé umístění umístíte, budete moci sledovat a vytvářet úžasné recepty, předvádět dobrou show při pečení a mnohem více!