Náhled obrázků a změna EXIF ​​dat pomocí Photo Data Explorer

Od té doby, co se fotoaparáty staly digitálními, jsme byli osvobozeni od téměř všech omezení týkajících se počtu snímků, které můžeme pořídit. Omezení, která přišla s navijákem fotoaparátu a náklady na jeho vývoj, jsou pryč a nám umožňují pořizovat úžasné snímky nebo spoustu koupelnových selfie. Jeden může zachytit spoustu obrázků a uložit je na malou paměťovou kartu nebo flash disk, který lze snadno vklouznout do kapsy. Ale odstranění omezení počtu snímků, které můžeme pořídit, nebylo vše, co digitální fotografie udělala; to dalo uživatelům možnost vložit do snímků různé typy informací, jako je datum a čas, kdy byly fotografie pořízeny, GPS souřadnice pro Geo tagging, informace o značce a modelu fotoaparátu, nastavení závěrky, expoziční čas a další. Tyto informace se nazývají EXIF ​​data a lze je zobrazit pomocí různých prohlížečů obrázků. Photo Data Explorer je jedním z takových nástrojů Windows, který umožňuje přístup k EXIF ​​datům uloženým uvnitř fotografií.

Aplikace se může pochlubit poměrně slušným rozhraním. Umožňuje vám otevřít jednotlivé nebo více fotografií v závislosti na vašich potřebách. Rozhraní se skládá z oblasti náhledu obrázku, zobrazení seznamu miniatur obrázků vlevo a vlastností dat EXIF ​​v panelu vpravo. Můžete kliknout na tlačítko ‚Otevřít‘ na panelu nástrojů a vybrat obrázky, které chcete přidat a zobrazit data. Alternativně vám tlačítko ‚Složka‘ umožňuje přidat více položek uložených v jednom adresáři. A jakmile je přidán, jednoduše jej zvýrazněte z levé strany a zobrazí se náhled obrázku.

Panel nástrojů v horní části Průzkumníka fotografických dat obsahuje různá navigační tlačítka včetně Uložit, První, Další, Předchozí, Poslední, Otočit (ve směru a proti směru hodinových ručiček), Převrátit, Přizpůsobit, Skutečné, Přiblížit a oddálit a Ukončit, přičemž každé z nich je do značné míry samovysvětlující. Aplikace také podporuje klávesové zkratky; F2 umožňuje otevřít fotografii, F5 přizpůsobí fotografii velikosti okna, zatímco + a – lze použít k ovládání zoomu.

Editace EXIF ​​dat

Panel vlastností dat EXIF ​​zobrazuje spoustu informací o obrázku. Tyto informace můžete v případě potřeby nejen zobrazit, ale také upravit. Chcete-li něco upravit, jednoduše klikněte na název položky ze seznamu a zadejte požadované informace. Pokud například potřebujete změnit hodnocení ISOSpeed, jednoduše na něj klikněte ze seznamu a zadejte své údaje. Panel vlastností umožňuje zobrazit EXIF, data Maker a souhrn informací samostatně a umožňuje mezi nimi procházet pomocí karet.

Photo Data Explorer je přenosná aplikace, která funguje na Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Windows 8.

Stáhněte si Photo Data Explorer