Ne, Gmail se nevypíná: Je to jen podvod

Klíčové věci

  • Google nevypíná Gmail, přestože to tvrdí virální hoax.
  • Google rychle popřel falešné zprávy, že Gmail končí.
  • Gmail zůstává bezpečný a nehrozí, že jeho více než 1,5 miliardy uživatelů ztratí přístup ke svým e-mailům.

Pokud jste viděli „zprávu“, že Google ukončuje Gmail, nepropadejte panice: není to pravda. Je to jen hloupý hoax, který se stal virálním na sociálních sítích a donutil Google toto tvrzení popřít.

Proč si lidé myslí, že se Gmail vypíná?

22. února 2024 se screenshot e-mailu začal šířit po webu jako lavina. V e-mailu se uvádí, že Google ukončí 1. srpna 2024 Gmail.

  Jak používat Hotjar s Google Analytics pro lepší statistiky

Jedním z těch, kdo sdíleli snímek obrazovky, byl Chris Bakke, který tvrdil, že je SVP pro produkt ve společnosti Google. Vedle oficiálně vyhlížejícího e-mailového oznámení vyprávěl příběh o tom, jak kvůli špatné komunikaci Gmail nadobro zmizel.

Nic z toho samozřejmě není pravda. Google UKONČIL základní verzi Gmailu HTML, což znamená, že všichni budou v budoucnu nuceni používat standardní verzi. Ale to je vše. Samotný Gmail je bezpečný a nikam nevede.

Jak víme, že se Gmail nevypíná

Google jednal rychle, aby odmítl návrh, že ukončuje Gmail. Jeho popření přišlo v podobě perfektně formulovaného příspěvku na X, stejné platformě, kterou Bakke a mnoho dalších použilo k šíření hoaxu.

  Top 5 klasických kooperativních her s moderními předělávkami

Ještě předtím, než Google vydal své formální zamítnutí, uživatelé X se snažili přidat kontext pomocí funkce Community Notes (dříve Birdwatch). Což je užitečný nástroj vzhledem k množství dezinformací, které se na platformě objeví, než se rozšíří na další stránky.

Zatímco Bakke nebyl zdaleka sám, kdo sdílel tento falešný e-mailový screenshot, jeho dosah 205 000 sledujících určitě pomohl k jeho propagaci. Co se týče kontextu, Bakke pracuje pro X a je známý tím, že vtipkuje na sociálních sítích. Mezitím jeho šéf Elon Musk, který nyní vlastní X (dříve Twitter), má, jak uvádí Forbesveřejně kritizoval Google Gemini AI.

Google je známý tím, že v průběhu let náhle a bez varování zabíjí produkty a vypíná služby. Nicméně Gmail je podle Statistanejoblíbenější e-mailová služba na světě, s 1,5 miliardami aktivních uživatelů již v roce 2018. Google by byl tedy blázen, kdyby ji vypnul.

  8 krásných nástrojů pro snímky obrazovky pro maketu prohlížeče