Nejlepší RAM pro CPU Ryzen (Průvodce nákupem) v roce 2021

Najít nejlepší RAM pro CPU Ryzen nemusí být snadné, pokud nevíte, co hledat, ale naštěstí vás máme pokryto. Zatímco procesory Ryzen jsou notoricky více závislé na velké paměti RAM než procesory Intel, zajištění skvělé paměti RAM s procesorem Ryzen umožní špičkový vícejádrový výkon, kterým jsou tyto čipy známé ve srovnání s jejich protějšky Intel.

Nevíte toho hodně o RAM atd.? Nebojte se – zúžili jsme pro vás nejlepší RAM pro CPU Ryzen, ze kterých si můžete vybrat, a sepsali jsme podrobného průvodce nákupem, který vám pomůže provést informovaný nákup.

Nejlepší RAM pro CPU Ryzen

Provedli jsme průzkum, takže vy nemusíte; toto je náš seznam s nejlepší RAMP pro procesory AMD Ryzen.

#1. ADATA XPG GAMMIX D30 (16GB sada)

Kapacita: 16 GB | Rychlost: 3000 MHz | CAS: 16 | Konfigurace: 2×8 GB (Dual Channel)

Chcete si pořídit dobrou RAM Ryzen a nedělat si starosti s tím, co dostanete, pokud to dobře funguje a nezruinuje?

The Sada ADATA XPG GAMMIX D30 je naše ideální volba pro vás. Je to jedna z nejlevnějších dostupných sad RAM, které splňují všechny naše minimální specifikace pro dobrou RAM Ryzen. Nízká latence CAS, rychlost 3000 MHz a dvoukanálová konfigurace, to vše za poměrně dobrou cenu. Nejsou zde žádné skutečné nevýhody, pokud se vám nelíbí vzhled bílého chladiče na samotné RAM.

Tento výběr není k dispozici? Získejte místo toho ADATA XPG Z1, který má stejné specifikace, ale červený chladič.

  Jak se připojit ke schůzce Zoom po telefonu

Verdikt: Nejlepší rozpočet RAM pro Ryzen

#2. G.Skill Ripjaws V (16GB Kit)

Kapacita: 16 GB | Rychlost: 3600 MHz | CAS: 18 | Konfigurace: 2×8 GB (Dual Channel)

Pokud chcete něco trochu lepšího než „jen dost dobré“, pak toto vřele doporučujeme G.Skill Ripjaws V Kit.

Zatímco latence CAS se mírně zvýšila na 18, zvýšení rychlosti na 3600 MHz více, než vyrovnává skutečný výkon. Černý chladič by také měl umožnit, aby tato RAM dobře fungovala s téměř jakoukoli sestavou počítače, do které ji plácnete – zde žádné rušivé primární barvy!

Navíc, i když je cena o něco vyšší než u naší druhé možnosti, ve skutečnosti je pouze o něco vyšší (asi deset dolarů v době psaní, i když se to bude časem lišit).

Toto je výběr, který bychom doporučili většině hráčů, kteří používají CPU Ryzen – vylepšení lze jistě provést, ale pro praktické herní účely by to mělo být vše, co potřebujete.

Verdikt: Nejlepší RAM pro Ryzen Gaming

#3. G.Skill Ripjaws V (CL16 16GB Kit)

Kapacita: 16 GB | Rychlost: 3600 MHz | CAS: 16 | Konfigurace: 2×8 GB (Dual Channel)

Pokud chcete skvělou RAM pro Ryzen s co nejmenším počtem kompromisů, pak tohle Sada Ripjaws V je ten, kterého hledáte. Je hodně podobný tomu uvedenému výše, ale s několika klíčovými rozdíly: zejména dosahuje zvýšení rychlosti na 3600 MHz bez zvýšení latence CAS z 16. Ostatní klíčové body stále zůstávají – černý chladič, který pracuje s téměř jakékoli sestavení, ideální pro hraní her a další náročné aplikace atd.

Tento výběr bez kompromisů však přichází s několika vlastními nevýhodami – konkrétně vyšší cenou a nižší dostupností.

Verdikt: Nejlepší RAM pro Ryzen (bez kompromisů)

#4. G.Skill Trident Z RGB

Kapacita: 32 GB | Rychlost: 3600 MHz | CAS: 16 | Konfigurace: 2×16 GB (Dual Channel)

V neposlední řadě je to naše Výběr RGB/32GB!

The G.Skill Trident Z RGB kit má všechny specifikace, které jste od dobré paměti RAM Ryzen nyní očekávali – 3600 MHz při neuvěřitelně čisté latenci 16 CAS. Přidělejte na něj trochu RGB a zdvojnásobte kapacitu až na 32 GB a gratulujeme: získali jste špičkovou paměť, která by měla perfektně fungovat s vaším procesorem Ryzen 7 nebo Ryzen 9!

  Jak rychle změnit e-maily na úkoly

S těmito vylepšeními (zejména RGB) však něco stojí. Velmi doslovné náklady – jedná se o nejdražší možnost na tomto seznamu se značnou rezervou. Pokud to však není problém – zvláště pokud nakupujete sady s 32 GB RAM – pak to z celého srdce doporučujeme.

Chcete sadu 32 GB o něco levněji a nestaráte se o RGB? Získejte místo toho tuto 32 GB sadu Ripjaws V – má stejné specifikace.

Verdikt: Nejlepší RAM pro Ryzen s RGB

Vše, co potřebujete vědět o Ryzen RAM

Přečtěte si naše recenze a stále si nejste jisti, co si vybrat, nebo jste zde přeskočili, abyste se dozvěděli potřebné informace pro informované rozhodnutí o nákupu? Ať tak či onak, máme vás pokryto!

Proč AMD Ryzen vyžaduje jinou RAM ve srovnání s procesory Intel Core?

Tkanina Infinity.

Pro upřesnění, Infinity Fabric je technologie správy paměti v CPU a GPU AMD. Infinity Fabric v CPU AMD je to, co spojuje každou část CPU s každou další částí CPU, a dokonce i některá připojení k desce a čipové sadě. Tato tkanina Infinity Fabric je klíčovou součástí toho, díky čemu jsou procesory Ryzen tak dobré při zvládání vícevláknové zátěže, a její výkon může být pozitivně i negativně ovlivněn pamětí RAM, kterou se rozhodnete spárovat.

V čem je RAM pro Ryzen dobrá?

Infinity Fabric, ale také výrobní proces.

Existuje několik různých způsobů, jak vyhodnotit, jaký druh paměti RAM bude pro CPU Ryzen dobrý.

Obvyklé body rad ohledně nákupu RAM zůstávají pravdivé:

Rychlost – čím vyšší, tím lepší
CAS Latency – Nižší je lepší
Kapacita – čím více, tím lépe

Je třeba vzít v úvahu také několik dalších faktorů. Kdybychom tuto příručku napsali o pár let dříve, mluvili bychom zde dlouze o Samsung B-Dies. Samsung B-Dies byly zahrnuty do konkrétních sad RAM a umožnily ještě lepší výkon s CPU Ryzen, i když pouze s malými (5 procent nebo méně) rozpětími. Vzhledem k tomu, že se od roku 2020 již nevyrábějí a tento článek se připravuje v roce 2021, nebudeme do tohoto článku zařazovat výběry B-Die – i když s některými z možností vyšší třídy můžete mít štěstí stejně do jednoho.

  Co je nabíječka GaN a proč ji chcete?

Proč na konfiguraci (dvoukanálové, čtyřkanálové atd.) záleží a co to je?

Při instalaci paměti RAM na základní desku máte několik různých možností v závislosti na počtu dostupných slotů RAM a pamětí RAM. Velký vliv na to má velikost vaší základní desky.

1 slot plný / libovolná velikost – jeden kanál
2 sloty Full / Mini ITX – Dual Channel
4/8 slotů Full / Micro ATX & ATX – Quad Channel

Když vaše RAM běží v Single Channel, znamená to, že máte v systému aktivní pouze jeden RAM stick. Single Channel RAM je omezena na polovinu své jmenovité rychlosti kvůli způsobu, jakým funguje DDR (Double Data Rate).

DDR RAM funguje tak, jak bylo zamýšleno, když máte dvě identické paměti RAM spuštěné v konfiguraci Dual Channel. To umožňuje paměti RAM dosáhnout plné jmenovité rychlosti synchronizací s jiným, identickým čipem.

Quad Channel to dále zlepšuje, ale jen okrajově – například rychlost se znovu nezdvojnásobí. Je to DDR, ne QDR.

Obecně platí, že Dual Channel nabízí největší zlepšení výkonu, kde Quad Channel poskytuje pouze okrajové zisky v konkrétních špičkových pracovních zátěžích. Při nákupu RAM pro váš systém vždy doporučujeme Dual Channel nebo lepší.

Jaká kapacita je pro mě vhodná?

Kapacita RAM je naštěstí docela jednoduchá. Níže to pro vás rozebereme.

Nenáročné procházení webu a nenáročná produktivita/hraní = 4 GB
Moderní hraní a pravidelná produktivita/náročné procházení (10+ karet ve 2+ oknech) = 8 GB
Vysoká produktivita/hraní nebo extrémní procházení webu (10+ karet ve 3+ oknech) = 16 GB
Extrémně vysoká produktivita (tj. virtualizace, (herní) servery atd.) = 32+ GB
Podniková produktivita = 128+ GB, škálovatelná podle potřeb

Jaká rychlost je pro mě správná?

Rychlost RAM má vliv na procesory Ryzen mnohem více než na procesory Intel díky výše uvedené Infinity Fabric. Obecně však doporučujeme zaměřit se na 3000 MHz jako základ pro dobrý výkon s CPU Ryzen. Vyšší je stále lepší, ale za rozsahem 3 000 MHz se budou vylepšení zdát většině uživatelů spíše okrajová, pokud jsou vůbec vidět. Nedoporučujeme však jít pod 3000 MHz, protože to způsobí alespoň malou ztrátu výkonu.

Slova na rozloučenou

A to je vše!

Doufáme, že vám tento článek pomohl najít správnou RAM pro váš systém Ryzen a naučil vás něco o základní technologii. Pokud máte nějaké další otázky nebo obavy, zanechte komentář v sekci komentářů níže a my se vám co nejdříve ozveme!