Odtržená platforma sociálních médií pro moderní dobu

Jít na způsob Mastodon být společenský.

Privatizace Twitteru přiměla lidi, aby přehodnotili sociální média.

Koneckonců, někdy to trvá roky práce, než upevnit zdravou společenskou přítomnost, a může vás o toto privilegium kdykoli utrhnout nějaký bohatý podnikatel. Centralizace vší té moci mnohé naštvala, zvláště po té twitterové sáze.

A tak začalo hledání nového domova. Sociální platforma – bez dozoru, nefalšovaná, kde žádný zlý algoritmus nesleduje každý váš pohyb.

Zadejte…

Proč roste potřeba mastadonů?

Technicky vzato to není sociální síť! Mastodon je nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, který vám umožní nasadit vlastní sociální síť, která se propojí se zbytkem.

V současné době existuje více než 9 200 serverů Mastodon s 1,2 milionu aktivních uživatelů měsíčně. Všechny tyto servery mají své vlastní zásady a jsou provozovány organizacemi a jednotlivci.

Obrazový kredit: Statista

Důležité je, že uživatelé mezi servery spolu mohou mluvit jako jedna velká (sociální) síť. Kromě toho existuje praktický způsob, jak oddělit všechen ten šum na časové ose jedním kliknutím a získat aktualizace pouze od lidí na vašem serveru.

Když k tomu dojde, server obvykle hostí podobně smýšlející lidi. Například Toot.Garden je pro někoho, kdo mluví o umění, hrách a životě.

Podle konkrétních podmínek několik serverů nové uživatele pohotově vítá, zatímco jiné odesílají nové registrace k ruční kontrole před jejich přijetím. Některé instance Mastodon navíc požadují za připojení poplatek za předplatné.

Celkově neexistuje jediná definice sítě Mastodon. Je to divoké, otevřené a svobodné. A to je skutečnost, která z něj dělá skutečnou sociální síť pro lidi.

V zákulisí

Mastodon je součástí fediverse (federovaného vesmíru). Využívá ActivityPub, stejně jako mnoho jiných entit mimo Mastodon, včetně Pixelfed, Plume a mnoha dalších.

Všechny tyto projekty, které implementují protokol AcitivtyPub, spolu mohou mluvit, stejně jako dva weby Mastodon.

To dělá z fediverse velký open-source, decentralizovaný internet provozovaný lidmi a pro lidi. Vlastní hostování serveru je však obvykle drahé a vyžaduje technickou údržbu. Takže většina davu místo toho volí jednodušší přístup k připojení k otevřeným serverům.

Uživatelská zkušenost Mastodon

Uživatelské rozhraní může chvíli trvat, než si na něj zvyknete. Když je položíte vedle sebe, je to podobné jako na Twitteru. Jen uspořádání sloupců je jiné.

Vlevo je místo, kde můžete okamžitě publikovat. Prostřední sloupec je váš zdroj, který si můžete do značné míry přizpůsobit. Panel úplně vpravo obsahuje všechna nastavení, včetně Prozkoumat (trendy hashtagy, lidé, které je třeba sledovat atd.), Místní (obsah serveru), Federované (různý obsah) atd.

Osobně to vypadá silně inspirované Twitterem. A to není nic špatného. Koneckonců, uživatelé Mastodon jsou většinou X-Twitterati a není na škodu vypadat jako to, co už je trendy.

Pojďme si říci něco více o tom, co je zde na talíři.

Místní a federovaná síť

Protože se připojíte k serveru, Místní v pravém podokně odfiltruje vše ostatní z federace.

Zde můžete vidět, že uživatelská jména jsou pouze @username, zatímco na kartě Federated budete mít @[email protected].

A protože se federace neustále rozšiřuje, bude mít vícejazyčný obsah, se kterým se můžete cítit nespojeni. Konkrétně federovaná časová osa zobrazuje vše, co souvisí s tím, koho vy nebo kdokoli z vašeho domovského serveru sledujete. Tak spojuje všechny instance Mastodonů.

Ale můžete to udělat více osobní, což je vysvětleno v další části.

Přizpůsobení časové osy

Vzhledem k tomu, že Mastodon je více o federaci než o vaší místní instanci, budou chvíle (zvláště když začnete), že vaše federované časové osy budou, řekněme, nesmysl.

Můžete s tím udělat dvě věci, zablokovat a použít jazykový filtr.

Pro blokování existují dva způsoby, jak to udělat. V lokální síti lze jednoduše zablokovat nebo ztlumit konkrétního uživatele.

S federovanými časovými osami dává možnost zablokovat uživatele nebo celou doménu, protože některé servery mají velmi úzký rozsah.

Dále je jazykové filtrování dostupné, jakmile kliknete na (ikona ozubeného kola) Předvolby, které se nachází v pravém podokně na domovské obrazovce Mastodon.

Následně klikněte na Předvolby>Jiné v levém panelu a vyberte preferované jazyky pro časové osy.

To je opět podobné tomu, co vidíme na Twitteru. Přesto je toto několik prvních úprav, které byste měli provést, aby byly časové osy relevantní.

Přímá zpráva

Mastodon má velmi odlišný koncept pro přímé zprávy. Ve skutečnosti přímé zprávy nejsou přísně osobní nebo soukromé. Přesto se jim říká soukromé zmínky.

Důležité je, že když kliknete na Soukromě zmínit @uživatelské jméno, zobrazí se upozornění, že tyto zprávy nejsou šifrovány end-to-end.

Rozbalovací nabídka, když kliknete na @, znamená, že tuto zprávu uvidí pouze zmínění uživatelé. Měli byste však vědět, že správci serveru k nim stále mohou mít přístup.

Pokud je uvedeno více uživatelů, přímé zprávy se převedou na skupinový chat. A k těmto zprávám můžete přistupovat pomocí možnosti @ Private Mentions na domovské obrazovce Mastodon.

Závěrem lze říci, že tyto zprávy jsou „slušně“ soukromé. Ale protože nejsou šifrované a administrátor serveru je stále vidí, nesdílejte nic důvěrného, ​​jako jsou hesla.

Zabezpečení účtu

Nabourání účtů na sociálních sítích není nic nového. Proto byste se měli ujistit, že využíváte dostupné bezpečnostní protokoly naplno.

Nejprve můžete zkontrolovat aktivní zařízení v části Sessions. Pokud se vám něco zdá podezřelé, můžete jednoduše zrušit přístup.

Mastodon navíc umožňuje nastavení dvoufaktorové autentizace (v nastavení účtu v levém podokně). Kromě toho jsou v seznamu Autorizované aplikace v rámci dvoufaktorového ověření uvedeny všechny oficiální aplikace a aplikace třetích stran, které mají přístup k vašemu profilu Mastodon. Stejně jako u Sessions můžete ověřit a ukončit přístup ke svému profilu Mastodon pro jakoukoli aplikaci.

Zde je jedno upozornění: při používání jakékoli aplikace třetí strany buďte zvlášť ostražití. Projděte si jejich zásady ochrany osobních údajů a zjistěte, k čemu mají přístup a co mohou sdílet se svými obchodními partnery.

Migrace profilu

Protože zde není žádná centralizace, co uděláte, když konkrétní instance zavře obchod?

Podle smlouvy o serveru Mastodon musí všechny instance uvedené na oficiálních webových stránkách Mastodon (https://joinmastodon.org/servers) podat 3měsíční výpovědní lhůtu před uzavřením svých bezplatných nebo placených služeb.

To se provádí proto, aby měl kdokoli dostatek času na migraci na jiný server, což je možné a snadné.

Možnosti jsou ve spodní části Nastavení účtu (předchozí obrázek): Přesunout na jiný účet a Přesunout z jiného účtu.

Migrace je většinou o převodu sledujících na nový účet a je podporována importem/exportem dat.

Kromě toho je dokumentace opravdu užitečná a proces je přímočarý. Většina uživatelů to zvládne na jeden zátah bez jakýchkoliv komplikací.

Kdo další je na Mastodonu?

Sociální síť není nic bez podstatného publika. Obzvláště mikroblogování potřebuje celebrity a populární organizace pro všechny ty řeči a buzerace.

Protože se lidé pomalu stěhují do Mastodonu, musí existovat něco, co je do té doby udrží připoutané k této nové myšlence decentralizované sociální sítě. O to se starají účty botů.

Účty robotů automatizují aktivitu a jsou způsobem, jak udržet sledující ve smyčce. Mastodon má několik, kde je účet nastaven jako zrcadlo Twitteru. Takže i když můžete zkontrolovat, co se děje s vaší oblíbenou celebritou nebo značkou, interakce v tuto chvíli není možná.

Ale ani to není opuštěné. Jak již bylo řečeno, v současné době je na Mastodonu více než 1,2 milionu aktivních uživatelů a více než 10 milionů účtů.

Jeden uživatel připravil tuto tabulku Google s významnými účty Mastodon, která se aktualizuje čtyřikrát denně. K dnešnímu dni má tento seznam 299 známých účtů, včetně:

V podstatě můžu pokračovat, ale zájmy jsou subjektivní a nejlepší způsob, jak začít, je přes tu tabulku. Můžete však zahájit i bez takového seznamu, abyste se dostali dovnitř.

Jakmile budete sledovat několik, federovaná časová osa se vyplní na základě vaší aktivity a budete stále získávat nové, se kterými budete moci komunikovat.

Jako u každé změny může být prvních pár mastodontních dnů nepříjemných. Nicméně je to budoucnost sociálních médií a přítomnost na nich jí neuškodí.

Proč to riskovat?

Nikdo tě teď nežádá, aby ses rozloučil s tou ptačí sítí. O to nejde. Nicméně, ať se vám to líbí nebo ne, je to soukromé. Jednoduše řečeno, můžete být vyhozeni, než dostanete příležitost říct: „Proč já“? A to se může stát každému jednotlivci nebo organizaci.

Pokud vám tedy záleží na vaší sociální přítomnosti, nejlepší cestou vpřed je nastavení serveru Mastodon. Případně se můžete k jednomu připojit a většina z nich je zdarma.

Ale nenapadá mě situace, kdy by se někteří z vás hned teď neptali na další možnosti. Pro těch pár je zde seznam Twitter alternativ k mikroblogům.