Opera GX: Co je to vlastně „herní prohlížeč“?

Opera právě vyšla “Opera GX“ a propaguje jej jako první herní prohlížeč na světě. Kromě motivu inspirovaného hraním a integrace Razer Chroma je zde velmi zajímavá funkce omezování CPU a RAM. Ale zrychlí to vaše PC hraní?

Co je Opera GX?

Opera GX je desktopový webový prohlížeč pro Windows PC. Navzdory názvu je to prohlížeč určený pro použití ve hrách, protože vestavěný prohlížeč Steam funguje v překryvné vrstvě Steam. Není k dispozici ani pro herní konzole, jako je Xbox One nebo PlayStation 4.

Stejně jako standardní verze Opery je i Opera GX založena na Chromiu, open-source projektu, který tvoří základ pro webový prohlížeč Google Chrome a nadcházející prohlížeč Microsoft Edge založený na Chromiu. Webové stránky by měly vypadat stejně jako v Chromu a do tohoto prohlížeče si můžete nainstalovat i rozšíření pro Chrome.

Tento herní prohlížeč je zdarma a byl vydán v rámci „Early Access“ 11. června 2019 – během E3.

Co je to herní prohlížeč?

Nečekejte, že Opera GX dramaticky zlepší váš herní výkon. Tento prohlížeč většinou obsahuje funkce vytvořené pro „hráče“: motiv inspirovaný hraním s integrací Razer Chroma, vestavěné herní novinky a nabídky, panel Twitch a zvukové efekty od návrháře herního soundtracku.

Jedinou funkcí, která by mohla zvýšit váš výkon, je „GX Control“: Vestavěné omezovače RAM a CPU, které mohou omezit, kolik paměti a času procesoru váš webový prohlížeč zabere.

Herní téma (s integrací Razer Chroma)

První věc, které si všimnete, je téma: Opera GX si bere „herní prohlížeč“ k srdci, hledá tmavé téma a jasné barvy typické pro herní periferie a počítače. Rychlým kliknutím na ikonu „Easy Setup“ v pravém horním rohu prohlížeče si můžete vybrat jednu z několika předem vybraných barev – nebo jakoukoli barvu, kterou chcete – pro zvýraznění prohlížeče. K dispozici jsou také přizpůsobitelné tapety.

Tento prohlížeč dokonce obsahuje integraci Razer Chroma. Zde aktivujte možnost „Razer Chroma“ a jakákoli barva, kterou si vyberete v prohlížeči, bude duplikována na jakékoli příslušenství s podporou Chroma, které vlastníte. Herní myš Razer’s DeathAdder Elite nebo Klávesnice BlackWidow. Je to úhledný způsob, jak vyladit motiv prohlížeče a blesk RGB najednou.

GX Control: RAM a CPU Limiters

Kromě tématu a integrace Razer Chroma je nejzajímavější funkcí něco, co prohlížeč nazývá „GX Control“.

Klikněte na tlačítko GX Control na bočním panelu a získáte panel s „RAM Limiter“ a „CPU Limiter“. Můžete například přinutit prohlížeč, aby používal pouze 3 GB z 12 GB RAM vašeho systému, nebo jej omezit na 10 % systémových prostředků CPU.

To je docela unikátní funkce. Ponecháte-li ji neustále povolenou, váš prohlížeč se samozřejmě zpomalí. Pokud ale nechcete karty ručně zavírat, abyste uvolnili zdroje pro hry, omezovače by možná mohly pomoci.

Není samozřejmě jasné, zda z toho získáte zvýšení výkonu. Systém Windows má spravovat zdroje automaticky a váš prohlížeč by vám měl při hraní hry překážet. To ale nefunguje vždy správně, a proto mají hráči tendenci zavírat své prohlížeče a nenechat při hraní her 100 otevřených karet na pozadí.

„Před Opera GX hráči často vypínají své prohlížeče, aby nezpomalili svůj herní zážitek. Přišli jsme s funkcí GX Control, abychom lidem umožnili hrát hry plynuleji, aniž by museli dělat kompromisy v tom, co dělají na webu,“ vysvětluje Opera Maciej Kocemba.

Za zmínku také stojí, že tento prohlížeč webové hry nijak nezrychlí. Jeho výkonnostní funkce jsou výhradně o tom, jak uhnout z cesty a omezit zdroje dostupné pro webové stránky.

Co dalšího obsahuje herní prohlížeč?

Tento prohlížeč je vytvořen pro hráče. Panel „GX Corner“ je vždy umístěn v levém rohu lišty karet. Obsahuje novinky o nadcházejících hrách a agregátor nabídek s odkazy na hry v prodeji. Obsahuje také sekci „Daily News“, která vám ve výchozím nastavení poskytuje vyhrazený proud herních zpráv.

Postranní panel obsahuje vestavěný Twitch panel, kde můžete procházet kanály, které sledujete, vidět, kdo právě vysílá online, a dokonce dostávat upozornění, když kanál, který sledujete, začne živě streamovat.

Opera GX také přehrává zvukové efekty „GX Sound“, včetně toho, když umístíte ukazatel myši na ikony na stránce Rychlá volba (Nová karta). Opera je na to hrdá a chlubí se, že byly „složeny ve spolupráci se zvukovým designérem Rubénem Rincónem a kapelou Berlinist, která nedávno získala nominaci na ceny BAFTA Games za originální soundtrack hry Gris“. Pokud se vám nelíbí, můžete je zakázat.

Získáte také normální funkce prohlížeče Opera

Opera GX také nabízí několik dalších funkcí, které najdete v Opeře. Na postranním panelu jsou například k dispozici také poslové – integrován je Facebook Messenger, Telegram, Vkontakte a WhatsApp a můžete chatovat přímo z rozhraní vašeho prohlížeče.

Stejně jako Opera, i Opera GX obsahuje vestavěný blokovač reklam, bezplatnou VPN a funkci „vyskakovacího videa“, která vám umožní přehrávat video v menším překrytí mimo webový prohlížeč. Opera slibuje, že se blíží funkce „Video over game“, takže můžete sledovat video návod nebo jiné video nad hrou, když ji hrajete, ale ta zatím není k dispozici.

Měli byste to používat?

Pokud máte rádi vzhled nebo chcete funkce, jako je integrace Razer Chroma a Twitch, pak pokračujte a použijte Operu GX. Navzdory neobvyklému vzhledu se jedná o docela standardní prohlížeč Chromium, který by měl fungovat stejně jako Chrome s webovými stránkami.

To je však hlavní lákadlo: Estetika a vestavěné funkce herní kultury, jako je integrace Twitch a herní novinky. Původní verze Opery GX dokonce identifikuje své číslo verze jako „LVL 1“.

Omezovače jsou jednou z nejzajímavějších funkcí, které jsme v prohlížeči za chvíli viděli, a mohlo by stát za to si s nimi pohrát. Neočekávejte však výrazné zvýšení výkonu. A pozor: Pokud je necháte stále zapnuté, budete prostě používat pomalejší prohlížeč.