Opravdu aplikace nahrávají obrazovku vašeho iPhone?

TechCrunch tvrdí, že mnoho aplikací pro iPhone „tajně nahrává vaši obrazovku“. Je to pravda? No, ano, trochu – ale jejich nahrávací schopnosti jsou omezené. Apple nyní proti těmto aplikacím zatahuje a vyžaduje také větší transparentnost.

Aplikace může zaznamenávat pouze vaši aktivitu v aplikaci

Nejprve si to ujasněme: aplikace pro iPhone a iPad nemohou zaznamenávat vše, co děláte na obrazovce telefonu. Aplikace může zaznamenávat pouze to, co se děje v rámci samotné aplikace.

Jinými slovy, i když se aplikace snaží zaznamenat vše, co může, může zaznamenat pouze přejetí, klepnutí a data, která do této aplikace zadáte. Aplikace Expedia byla jednou z mála vybraných zde. Pokud tedy používáte Expedia, aplikace může zaznamenat vše, co přejete, klepnete a zadáte do aplikace Expedia. Ale poté, co aplikaci opustíte, neuvidí nic, co děláte na domovské obrazovce, ani nic, co zadáváte do jiné aplikace. Operační systém iOS společnosti Apple by aplikacím zabránil v neustálém nahrávání obrazovky, i kdyby chtěly.

Jediná osoba, která může zaznamenat vše na vaší obrazovce, jste vy – pomocí nástroje pro nahrávání obrazovky zabudovaného v iPhonech. Aplikace k tomu nemají přístup.

Vývojáři aplikací sledují své vlastní aplikace

Po odstranění tohoto děsivého titulku vidíme, co se děje: Aplikace od mnoha velkých společností sledují, co děláte v samotné aplikaci.

  Jak filtrovat modré světlo na Linuxu pomocí Redshift

Nemělo by být velkým překvapením, že je to možné. Když používáte aplikaci, jako je Air Canada, Hollister nebo Expedia, může tato aplikace sledovat vše, na co klepnete a přejedete v samotné aplikaci. Dokáže sledovat, kolik sekund strávíte sledováním konkrétní obrazovky. Může dokonce zaznamenat text, který zadáte do této aplikace. Pokud například zadáte číslo kreditní karty do aplikace, než si to rozmyslíte, smažete ji a napíšete nové číslo kreditní karty, aplikace dokáže zachytit toto první číslo kreditní karty. Koneckonců jste to zadali do aplikace a aplikace může sledovat vše, co se děje v aplikaci samotné.

Nic z toho neomlouvá širší problém: společnosti to dělají, aniž by to svým zákazníkům jasně oznámily. Ale měli byste si být vědomi toho, že i když společnost tvrdí, že to ve své aplikaci nedělá, jakákoli aplikace může sledovat vše, co se děje uvnitř ní, a vy to nemůžete vědět. Apple se to nyní snaží zastavit bez vašeho vědomí, což by mělo dát alespoň některým vývojářům aplikací pauzu.

Webové stránky to dělají taky

Toto chování není omezeno pouze na aplikace pro iPhone. Když navštěvujete webovou stránku, vše, co na ní děláte, lze sledovat. Často také je.

Webové stránky mohou vidět, na co jste klikli, jak dlouho jste strávili prohlížením reklamy a kolik času jste strávili na různých částech stránky. Pokud zadáte informace do pole na webu, skript spuštěný na webu může zachytit text a odeslat jej na své servery – i když jste nestiskli Enter nebo neodeslali text.

  Transformujte svůj Wireshark Workflow s Brim na Linuxu

Používá se například v rozhraních podpory online chatu. Lidé na druhém konci mohou často podporovat vidět přesně, co píšete, když ji píšete – ještě předtím, než zprávu „odešlete“. To je navrženo tak, aby pomohlo urychlit podporu.

Stejně jako u aplikací na vašem iPhone mohou webové stránky vidět pouze to, co děláte na samotném webu. Sledovací služba vás může sledovat na více webech, pokud se každý web rozhodl vložit skript. Web, který máte otevřený na jedné kartě prohlížeče, však nevidí, co děláte na svém webu online bankovnictví na jiné kartě prohlížeče, ani to, že máte otevřený web online bankovnictví.

Skutečné zprávy: Aplikace zaznamenávají vaši „relaci“

Skutečnou zprávou je, že vývojáři aplikací velmi podrobně sledují vaše používání svých aplikací.

Aplikace pokryté TechCrunch, které používají „Skleněná krabička“ mohou vývojáři softwarových aplikací vkládat do svých aplikací. Využívá technologii „přehrávání relace“, která umožňuje vývojáři zaznamenat a zachytit vše, co v aplikaci děláte. To zahrnuje vše, na co v aplikaci klepnete, přejeďte a zadáte. Vývojář může „přehrát“ vaše používání aplikace, což je zvláště užitečné, pokud narazíte na problém. Mohli by také použít tato data v souhrnu, aby viděli, jak lidé používají aplikaci a jaké funkce používají.

Jak poznamenává TechCrunch, App Analyst nedávno prokázala, že Air Canada správně „nemaskovala“ záznamy relace a neodhalovala údaje o kreditních kartách a čísla pasů lidem, kteří relaci přehrávali. Zaměstnanci Air Canada s daty relace by potenciálně mohli vidět vaše soukromé informace. To je špatné, ale hrozba je omezena na zaměstnance společnosti, se kterou již data sdílíte.

  Jak přidat kontakt do oblíbených na iPhone

Apple bude vyžadovat transparentnost

Aplikace nebyly o tomto shromažďování dat předem informovány. Aplikace vám nedají vědět, že to dělají ve svých zásadách ochrany osobních údajů, natož samotná aplikace! Ale buďme upřímní: I kdyby vás aplikace varovaly ve svých zásadách ochrany osobních údajů, všimli byste si toho? Ve skutečnosti je nikdo nečte.

Apple to nyní vzal na vědomí a bude vyžadovat, aby aplikace získaly povolení uživatele před shromažďováním tohoto typu dat. „Aplikace si musí vyžádat výslovný souhlas uživatele a poskytnout jasnou vizuální indikaci při nahrávání, protokolování nebo jiném zaznamenávání aktivity uživatele,“ uvedl Apple v e-mailu TechCrunch.

Zaznamenávají tedy aplikace skutečně to, co děláte?

Některé aplikace zaznamenávaly, co děláte, ale pouze v rámci této konkrétní aplikace. Expedia může zaznamenat, co děláte, například v aplikaci Expedia – ale to je vše. I když soukromá data nejsou řádně chráněna a lidé je mohou vidět, hrozba je omezena na zaměstnance společnosti, která aplikaci vytvořila.

Apple zasahuje a vyžaduje, aby vývojáři byli méně tajní ohledně tohoto konkrétního typu sledování. Aplikace však budou stále sledovat mnoho věcí, které v nich můžete dělat, i když musí nejprve požádat o povolení. Je pravděpodobnější, že vývojáři prostě nebudou sbírat tolik dat. Možná nebudou moci „přehrát“ vaši relaci, ale pravděpodobně budou stále vědět, jaké funkce používáte.

Sakra, ve výchozím nastavení dokonce i samotný operační systém iOS společnosti Apple shromažďuje informace o vašem „používání“ a odešle tyto informace společnosti Apple. To je poměrně běžné. Velkou zprávou je, že aplikace o tom tají a shromažďují více dat než obvykle.