PlayStation 5 vs. Xbox Series X: Který byste si měli koupit?

Jeviště je připraveno pro konzolovou bitvu nové generace, protože Sony a Microsoft se letos v listopadu utkají s uvedením PlayStation 5 a Xbox Series X a S.

Pokud se chcete dostat na palubu hned od spuštění, je čas vybrat si stranu, protože předobjednávky budou spuštěny v očekávání nárůstu poptávky.

The Green Corner: Xbox, Game Pass a Halo Infinite

10. listopadu 2020 jsou celosvětově uvedeny na trh dvě nové konzole Xbox: Series X a Series S. Series X (499,99 $) je výkonná ultra-HD, která se zaměřuje na nativní rozlišení 4K. Řada S (299,99 $) se zaměřuje na nižší rozlišení 1440p (polovina 4K) a také se vzdává diskové jednotky.

Obě zařízení budou cílit na základní linii 60 snímků za sekundu. Microsoft tvrdí, že oba dosáhnou 120 snímků za sekundu u titulů jako Halo Infinite a Gears 5. Aniž bychom viděli hardware v akci, budeme muset vzít slovo Microsoftu (zejména pokud jde o Series S).

Nákup konzole při uvedení na trh může často vypadat jako surový obchod. K dispozici je jen málo titulů a ty, které jsou, mají tendenci být opakujícími se sportovními tituly nebo ohromujícími technickými ukázkami. Microsoft plánuje tento problém řešit pomocí Game Pass, poskytující knihovnu s více než 100 tituly, které mohou lidé hrát od samého začátku. Většina z nich jsou tituly již dostupné na systémech poslední generace.

Game Pass nešetří ani na kvalitě. Tituly první strany, jako Forza Horizon 4, Minecraft a Sea of ​​Thieves (plus každá hra Halo), budou k dispozici při uvedení. K dispozici je také rotující výběr slušných titulů třetích stran. V době psaní tohoto článku jsou k dispozici Resident Evil 7, Monster Hunter: World a Wasteland 3.

Microsoft také oznámil, že navázal partnerství s Electronic Arts, aby na svátky přinesl EA Play do Game Pass. To znamená, že s předplatným získáte všechny exkluzivity Microsoftu, tituly první strany od EA a rotující řadu her třetích stran.

Největším zklamáním pro mnohé, kdo čekali na vydání konzolí Xbox příští generace, byla zpráva, že Halo Infinite se odkládá až do roku 2021. Toto byl zabijácký titul od Microsoftu, který měl dostat konzole do obýváků na svátky v roce 2020. Nové konzole budou nyní spusťte bez jakýchkoli velkorozpočtových exkluzivit a místo toho se silně opřete o Game Pass a budoucí sliby.

  Jak použít vlastní barvu pro ohraničení tabulky v aplikaci Microsoft Word

Naštěstí ta budoucnost vypadá jasně. Níže jsou uvedeny některé exkluzivity první strany Microsoftu pro Xbox:

Nová hra Fable.
Titul nové generace Forza Motorsport.
Nová hra od Rare s názvem Everwild.
První vpád Obsidian Entertainment do žánru fantasy RPG s otevřeným světem, Avowed.

Příští rok přijdou další „exkluzivity na čas“ a „debuty konzole Xbox“. Patří mezi ně pokračování legendární PC střílečky z poloviny 2000, STALKER, hororová show Scorn inspirovaná Geigerem a Hellblade II – další kapitola Senua Saga Ninja Theory.

Kolik to bude stát?

Xbox Series X vás bude stát 499,99 $, zatímco Series S bude stát 299,99 $. Game Pass Ultimate, který zahrnuje Xbox Live Gold (nutné pro online hraní) a přístup k Game Pass pro PC stojí 14,99 $ měsíčně, ale první měsíc získáte za 1 $.

Pokud byste raději platili pouze za běžnou konzoli Game Pass, je to 9,99 $ měsíčně. K hraní online však budete potřebovat také Xbox Live Gold, který stojí dalších 9,99 $ měsíčně (24,99 $ za čtvrtletí). Game Pass Ultimate je zdaleka nejlepší hodnota, s více než 100 hrami (ještě více na PC) a online hraním.

Microsoft také nabízí Xbox Series X a Series S v rámci svého plánu Naplno. Za 34,99 $ (Series X) nebo 24,99 $ (Series S) měsíčně můžete získat konzoli Xbox s Game Pass Ultimate. Po dvou letech je konzole vaše a pokud chcete, můžete si Game Pass prodloužit. Tato možnost je o něco levnější než nákup každé konzole a předplatné Game Pass Ultimate.

Kromě hardwaru vás jedna hra u této generace může stát až 70 dolarů. Někteří vydavatelé se již zavázali ke zvýšení ceny o 10 USD oproti 60 USD minulé generace.

Chcete-li dosáhnout co nejlepších úspor, doporučujeme vyhnout se plně digitální sérii S. Pak budete vždy moci zakoupit fyzické verze kdekoli, včetně bazarového trhu.

A co zpětná kompatibilita?

Microsoft potvrdil, že jak Series X, tak Series S budou plně zpětně kompatibilní s Xbox One, Xbox 360 a původním Xboxem. Řada X bude hrát tituly, které byly vylepšeny pro 4K, zatímco řada S dostane své vlastní vylepšené verze.

  Jak odebrat profilový obrázek z vašeho účtu Microsoft

Pro maximální zpětnou kompatibilitu se ujistěte, že si vezmete Series X s diskovou jednotkou, abyste mohli přehrávat jakýkoli ze svých starších disků. Digitální tituly budou také fungovat, ať už je máte ve své knihovně nebo si je zakoupíte v obchodě.

The Blue Corner: PlayStation, PS Plus Collection a Spider-Man

Sony také v listopadu uvede na trh dvě konzole: PlayStation 5 (499,99 $) a PlayStation 5 Digital Edition (399,99 $). Oba budou spuštěny ve stejný den, ale vydání je rozloženo ve dvou vlnách. Konzole vyjdou 12. listopadu v USA, Japonsku, Mexiku, Austrálii, Novém Zélandu a Jižní Koreji a 19. listopadu v Evropě a ve zbytku světa.

Kromě ceny je jediným rozdílem mezi oběma zařízeními přítomnost fyzické diskové jednotky. Pokud chcete nejlepší možné nabídky nebo chcete také používat svůj PS5 jako přehrávač Blu-ray, dražší konzole je pravděpodobně lepší volbou.

První „exkluzivitou“ první strany Sony pro PS5 bude Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, následovník kritiky uznávaného Spider-Mana z roku 2018. I když je tato hra exkluzivní pro konzole Sony, bude také spustit současně na PS4.

Můžete očekávat hru, která je rozsahem kratší, přičemž Sony slibuje i kompaktnější zážitek, připomínající Uncharted: The Lost Legacy. Okno spuštění hry je „dovolená 2020“, což znamená, že nemusí být zcela připravena na spuštění 12. listopadu.

PlayStation 5 obsahuje jednu hru s názvem Astro’s Playroom. Hra, která navazuje na PSVR Astro Bot Rescue Mission, vede nové hráče kolem ovladače PlayStation 5 s duálním smyslem. Mělo by poskytnout zábavné rozptýlení pro nové majitele.

Odpověď Sony na Game Pass je PlayStation Plus sbírka. Je vyžadován pro online hraní a poskytuje členům další výhody, jako jsou bezplatné měsíční hry a slevy. Na PS5 si členové také budou moci stáhnout 18 her pro PS4, které Sony nazývá „definující generaci“.

Tento seznam obsahuje tituly první strany, jako je God of War, Uncharted 4 a Days Gone. Existuje také několik titulů třetích stran, jako je Battlefield 1, Fallout 4, Persona 5 a Final Fantasy XV. Je to na hony vzdáleno více než 100 hrám dostupným na Game Pass – zejména proto, že tituly jako Spider-Man a Horizon Zero Dawn kupodivu chybí.

  Fotografujte a automaticky je zálohujte do tří různých služeb

Pokud jde o exkluzivitu první strany, budoucí řada Sony zahrnuje Horizon Forbidden West, Ratchet a Clank: Rift Apart a horlivě očekávaný remake Demon’s Souls. Final Fantasy XVI bude exkluzivitou pro konzoli PlayStation a na rok 2021 bylo připraveno pokračování hry God of War z roku 2018.

co mě to bude stát?

PlayStation 5 bude stát 499,99 $ nebo 399,99 $ za plně digitální edici. Pro online hraní je vyžadována služba PlayStation Plus, která nyní poskytne přístup ke sbírce her za 9,99 $ měsíčně nebo 59,99 $ ročně. Sony zatím neoznámila žádné měsíční platební plány, které by konkurovaly Xbox All Access.

Stejně jako tituly pro Xbox budou některé hry pro PlayStation 5 této generace také stát 70 dolarů. Vždy však můžete ušetřit peníze nakupováním nebo nákupem ojetých kopií, pokud si koupíte konzoli s fyzickou diskovou jednotkou.

A co zpětná kompatibilita?

Sony oznámilo, že PlayStation 5 bude z 99 procent kompatibilní s tituly pro PlayStation 4. Společnost také potvrdila, že bylo testováno „100 nejlepších“ her pro PS4 a že na nové konzoli fungovaly. Společnost se však pozastavila nad tvrzením o plošné kompatibilitě.

Bohužel ani jedna konzole PS5 nebude kompatibilní s tituly vytvořenými pro konzole Sony starší než PS4 – alespoň ne při uvedení na trh.

Snažíte se vybrat?

Pokud je pro vás těžké si vybrat, jakou konzoli chcete, můžete vždy počkat. Případně, pokud máte hotovost, můžete si koupit obojí. Většinu lidí budou při rozhodování řídit exkluzivity dostupné na obou platformách. Bohužel při uvedení na trh jsou tyto hry velmi tenké.

Není žádným tajemstvím, že exkluzivity Sony byly trvale vynikající po celou dobu životnosti PS4, přičemž Microsoft v tomto oddělení poněkud postrádal. To vše by však mohlo změnit tuto generaci, protože studia velkých jmen, jako je Obsidian Entertainment a Double Fine, se připojila k Microsoftu jako vývojáři první strany.

Pokud vás žádná konzole nezajímá, bude pravděpodobně nejlepší počkat. Pokud nemáte Xbox One nebo PlayStation 4, budou tyto konzole směřovat k výraznému poklesu ceny.

Samozřejmě si také můžete koupit ani jedno a ani druhé místo toho si postavte svůj vlastní herní počítač.

x