PlayStation Plus vs. Xbox Game Pass: Co je lepší?

All-you-can-stream služby jako Netflix a Spotify do značné míry nahradily vlastnictví médií ve filmové a hudební sféře a k tomuto novému standardu se pomalu posouvají i videohry. Sony i Microsoft nabízejí své vlastní herní předplatné služby v podobě PlayStation Plus a Xbox Game Pass, resp.

Porovnejme PS Plus a Xbox Game Pass, abychom zjistili, která nabízí lepší poměr ceny a kvality. Vzhledem k tomu, jak převládají tyto služby, mohou být určujícím faktorem, pro kterou konzoli se rozhodnete koupit.

Základy PlayStation Plus

Nabídka herního předplatného od Sony prošla některými změnami. PlayStation Now, která byla spuštěna na začátku roku 2015, byla první formou. Jednalo se o samostatné předplatné, které vám umožnilo streamovat stovky titulů na moderních konzolích z celé historie PlayStation a ke stažení bylo také mnoho novějších her.

V červnu 2022 se PlayStation Plus rozšířila o tři úrovně: Essential, Extra a Premium. Essential je stejný jako původní plán PS Plus.

PS Plus Extra přidává přístup ke stovkám her pro PS4 a PS5 prostřednictvím katalogu her. Součástí je také Ubisoft+ Classics, který vám umožní hrát některé z nejlepších titulů Ubisoftu bez dalších nákladů. Všechny jsou ke stažení.

PS Plus Premium zahrnuje vše z nižších úrovní plus streamování her, které bylo součástí PlayStation Now (tato služba je nyní ukončena). Sony tomu říká Classics Catalog, který obsahuje tituly z PS3 a starších. Většina z nich je k dispozici ke stažení, i když budete muset streamovat hry PS3, protože novější konzole PlayStation nejsou kompatibilní s architekturou PS3. Premium vám také umožňuje streamovat některé další hry z katalogu, pokud je nechcete stahovat.

Další informace najdete v našem průvodci úrovněmi PlayStation Plus.

V některých oblastech, kde není streamování her k dispozici, jako je Austrálie, Indie, Nový Zéland a Jižní Afrika, se nejvyšší úroveň místo toho nazývá PlayStation Plus Deluxe. To má všechny stejné výhody jako Premium, kromě streamování.

Všechny úrovně PlayStation Plus jsou dostupné pro uživatele na PS4 nebo PS5. Pokud se rozhodnete pro PS Plus Premium, můžete také streamovat kompatibilní hry do počítače.

Pro streamování budete potřebovat internetové připojení, které to zvládne – Sony doporučuje alespoň 5 Mb/s. Streamování často poskytuje horší výkon ve srovnání se stahováním her; buďte připraveni na nižší rozlišení a/nebo snímkovou frekvenci, vstupní zpoždění a méně možností zvuku.

Stahování pomocí PlayStation Plus

Jak bylo uvedeno výše, většina her, které jsou součástí PlayStation Plus Extra a Premium, je k dispozici ke stažení. To vám umožní vychutnat si hry, jako kdybyste si je koupili normálně. Můžete vydělávat trofeje a je k dispozici online multiplayer.

Když si hru stáhnete, bude mít výstup v plném rozlišení. Pro hru si můžete zakoupit DLC, používat všechny zahrnuté režimy PS VR a přistupovat k podobným funkcím navíc.

  Samsung Galaxy S20: Jak zapnout tmavý režim

Můžete si stáhnout tolik her, kolik máte místa, ale váš systém se každých sedm dní přihlásí k PSN, aby se ujistil, že vaše předplatné je stále platné. Pokud budete příliš dlouho bez připojení, nebudete moci používat stažené hry, dokud nebudete znovu online.

PlayStation Plus Premium na PC

PlayStation Plus Premium funguje také na počítačích se systémem Windows, bez ohledu na to, zda máte konzoli PlayStation. Pokud hrajete na PC i konzoli, můžete díky cloudovému úložišti přistupovat k uloženým datům na obou.

Chcete-li začít, budete potřebovat účet PSN a bezplatnou PC aplikaci PS Plus; toto si můžete stáhnout na Stránka Sony PlayStation Plus pro PC. Podrobnosti o systémových požadavcích naleznete na konci této stránky. Pokud na PC hrajete jiné hry, neměli byste mít problém se s nimi setkat.

Zatímco Sony radí, že hraní na PC vyžaduje ovladač DualShock 4, lidé hlásili, že ostatní gamepady kompatibilní s PC, jako je ovladač Xbox, budou fungovat také. Nebudete však moci používat funkce specifické pro DS4, jako je touchpad nebo pohybové ovládání.

Mějte na paměti, že do počítače nelze stahovat hry PS Plus. PS Plus Premium také aktuálně nepodporuje streamování titulů PS5, ačkoli společnost Sony provedla beta testy této funkce.

Základy Xbox Game Pass

Xbox Game Pass je k dispozici pro Xbox One a Xbox Series X|S. Na počítačích se systémem Windows 10 a 11 se nazývá PC Game Pass.

Game Pass pro Xbox je docela přímočarý, zejména ve srovnání s poněkud matoucími úrovněmi PlayStation Plus. Nabízí tituly z každé generace Xboxu. Můžete si stáhnout tolik titulů, kolik chcete, pokud má váš systém dostatek místa; Pokud potřebujete více místa, zvažte přidání úložiště do Xboxu.

Kromě stahování her můžete streamovat mnoho titulů Xbox Game Pass, abyste si je mohli užít bez instalace souborů a zabírání místa na konzoli.

Vaše konzole se musí každých 30 dní přihlásit ke službě Xbox Live, abyste se ujistili, že vaše předplatné Game Pass je stále platné. Hry se pravidelně připojují a opouštějí Game Pass, ale jako předplatitel získáte slevu, pokud se rozhodnete koupit hru v katalogu (nebo její DLC), kterou si ponecháte.

Je pozoruhodné, že v září 2023 společnost Microsoft vyřadila dlouhotrvající název Xbox Live Gold a nahradila jej Game Pass Core. Tato základní úroveň služby vám umožňuje hrát placené hry pro více hráčů online a poskytuje vám přístup k malé knihovně her, která je mnohem menší než hlavní seznam Game Pass.

Podívejte se na naše srovnání PS Plus Essential a Game Pass Core, kde najdete úplný rozpis základních plánů; zaměříme se na vyšší úrovně níže.

Xbox Game Pass pro PC

Když se zaregistrujete k odběru Game Pass, budete si muset vybrat, zda si chcete předplatit službu konzole nebo PC – nebo obojí. Na rozdíl od PS Plus nemusíte nutně získat plný přístup ke službě na obou platformách s jedním předplatným. Dražší Xbox Game Pass Ultimate je nutný pro přístup do knihovny na konzoli i PC. (Ultimate vám také poskytuje přístup k online hře pro více hráčů na konzoli.)

  Co je nástroj Software Reporter v prohlížeči Google Chrome a jak to zastavit?

Katalog her se liší v závislosti na platformě. Některé hry jsou dostupné pro Xbox i PC, zatímco jiné podporují pouze jednu nebo druhou platformu. Jinak PC Game Pass funguje stejně jako Xbox Game Pass – neomezený přístup ke stažení, kolik se vám vejde do počítače, s podporou streamování.

Budete si muset stáhnout Aplikace Xbox pro Windows využít výhody Game Pass na PC. Na rozdíl od PS Plus k hraní těchto her nepotřebujete ovladač. PC verze jsou stavěny pro PC, nejsou streamované, takže se ovládají pomocí myši a klávesnice. To nemusí být optimální metoda pro všechny hry, jako jsou plošinovky, takže mnoho her nabízí také plnou podporu ovladače.

Xbox Cloud Gaming

Pokud máte Xbox Game Pass Ultimate, máte také možnost streamovat velkou část katalogu Game Pass. Funguje to na iPhone a iPad, Android, PC a konzolích Xbox, takže si můžete vybrat, jak chcete hrát.

Podrobnosti o tom, která zařízení jsou kompatibilní a jak to funguje, najdete v našem úvodu Xbox Cloud Gaming. Ve většině případů budete pro dosažení nejlepších výsledků potřebovat ovladač, i když některé hry podporují dotykové ovládání. Budete také potřebovat silné síťové připojení – společnost Microsoft doporučuje 5GHz Wi-Fi nebo mobilní datové připojení s rychlostí alespoň 10 Mb/s.

PlayStation Plus vs. Xbox Game Pass: Ceny

Každá ze tří úrovní služby PlayStation Plus má jinou cenu, přičemž je možné platit za jeden, tři nebo 12 měsíců najednou. Všimněte si, že společnost Sony v polovině roku 2023 výrazně zvýšila cenu každé úrovně:

 • PlayStation Plus Essential: 9,99 $/měsíc, 24,99 $/čtvrtletní nebo 79,99 $ ročně
 • PlayStation Plus Extra: 14,99 $/měsíc, 39,99 $/čtvrtletní nebo 134,99 $ ročně
 • PlayStation Plus Premium: 17,99 $/měsíc, 49,99 $/čtvrtletní nebo 159,99 $ ročně

Pro Xbox Game Pass se ceny dělí takto:

 • Game Pass Core: 9,99 $/měsíc nebo 59,99 $/rok
 • Game Pass pro konzoli: 10,99 $ měsíčně
 • PC Game Pass: 9,99 $ měsíčně
 • Game Pass Ultimate: 16,99 $

Jak již bylo zmíněno, Ultimate vám poskytuje plný přístup k Game Pass na PC i Xboxu. Obsahuje také konzolový online multiplayer pro placené hry, které by jinak vyžadovaly Game Pass Core.

Ultimate budete také potřebovat ke streamování her na jakékoli kompatibilní platformě. Jak PC Game Pass, tak Ultimate také zahrnují EA Play, která přidává špičkové tituly od vydavatele do stávající knihovny Game Pass.

Pokud hrajete hry na Xboxu i PC, Ultimate je skvělá věc.

Porovnání katalogů PS Plus a Xbox Game Pass

Ani jedna z těchto služeb by nestála za váš čas, pokud by nabízené hry byly mizerné. Naštěstí obě platformy nabízejí široký výběr her a neustále přicházejí nové. Hry jsou však příležitostně z obou odstraněny.

Mějte na paměti, že pokud hra zmizí z katalogu některé služby, nebudete ji moci hrát, pokud si ji nekoupíte na disku nebo digitálně. Vaše uložená data a všechna DLC, která jste si pro hru zakoupili, zůstanou, ale nebudete je moci používat, dokud nebudete vlastníkem titulu.

  Co je DLC ve videohrách?

Katalog her PS Plus

V době psaní tohoto článku se katalog her může pochlubit více než 500 hrami pro předplatitele Extra. Většina z nich jsou tituly pro PS4, i když je zahrnuto i rostoucí množství her pro PS5.

Některé hry zůstanou v dohledné době, zatímco jiné se pravidelně vyměňují. Změny sledujte na blogu PlayStation Blog a sociálních sítích PlayStation.

Některé z nejlepších titulů nabízených v době psaní tohoto článku zahrnují:

 • Celeste
 • Dead by Daylight
 • Demon’s Souls (PS5)
 • Devil May Cry 5: Special Edition (PS5)
 • Final Fantasy VII Remake Intergrade (PS5)
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Raymanovy legendy
 • Návrat (PS5)
 • Duchovní
 • Tetris efekt
 • Uncharted: Legacy of Thieves Collection (PS5)

Pokud se rozhodnete pro PS Plus Premium, budete mít také přístup do katalogu Classics. Obsahuje dalších ~400 her ze systémů PS1, PS2, PS3 a PSP. Nejsilněji je zde zastoupena PS3.

Viz úplný seznam her PS Plus procházet vše, co je v nabídce.

Přestože PS Plus nabízí více her než Xbox Game Pass, chybí mu mnoho zabijáckých titulů. Je pozoruhodné, že zbrusu nové exkluzivity pro PS5 nepřicházejí na PS Plus první den, takže hlavní vydání, jako je The Last of Us Part I remake, stále vyžadují samostatný nákup, a to i pro předplatitele.

Rozhodně se tu dá hodně hrát, ale musíte se také prohrabat spoustou výplně. Pravděpodobně budete zklamáni, pokud hledáte rychlý přístup ke všem největším hitům ​​PlayStation.

Katalog Xbox Game Pass

V době psaní tohoto článku má Xbox Game Pass více než 470 titulů dostupných na konzole a více než 440 pro PC (mnoho z nich je na obou).

Některé hlavní tituly zahrnují:

 • Halo: The Master Chief Collection
 • Hitman: World of Assassination
 • Doom Eternal
 • Forza Horizon 5
 • Minecraft
 • Sea of ​​Thieves

Viz úplný seznam titulů Xbox Game Pass více.

Všimnete si, že Xbox Game Pass nabízí novější hry s vysokým profilem než PS Plus; je to proto, že všechny tituly Xbox Game Studios přicházejí do Game Pass v den jejich vydání. To je případ například Grounded a Halo Infinite.

Řada akvizic Microsoftu také velmi prospívá Game Pass. Protože Microsoft vlastní například Bethesdu, série jako Fallout a The Elder Scrolls jsou v Game Pass dobře zastoupeny.

PS Plus a Xbox Game Pass: Play On

Podívali jsme se na PlayStation Plus a Xbox Game Pass. Nakonec, která služba je pro vás lepší, závisí na hrách, které chcete hrát. Pokud jste počítačový hráč, který chce získat přístup k exkluzivním hrám PlayStation, aniž by si kupoval PS4 nebo PS5, pak PS Plus dává největší smysl. Pro někoho, kdo hraje na Xboxu i PC, je Xbox Game Pass Ultimate rozhodně nejlepší volbou.

Celkově bychom řekli, že Xbox Game Pass má výhodu díky svému zaměření na kvalitu před kvantitou. Získání vysoce kvalitních vydání v první den je obrovským lákadlem a služba má více her, které většina lidí skutečně chce hrát. Pokud si nejste jisti, prohlédněte si hluboce obě knihovny a zjistěte, která z nich vás osloví více.

Game Pass Ultimate je dražší než PS Plus Premium, a to i poté, co došlo ke zvýšení ceny. Pokud ale prodáváte služby all-you-can-play, zdá se, že přístup Microsoftu je budoucností hraní.