Plně ovládejte přístup aplikací pro Android k internetu

Android je mnohem méně omezující ve srovnání s iOS a Windows Phone. Ve skutečnosti umožňuje uživatelům dělat mnohem více, než by většina potřebovala, včetně věcí, jako je konfigurace toho, jak se aplikace nainstalované ve vašem zařízení připojují k internetu. Výchozí firewall pro Android odvádí docela dobrou práci při blokování příchozích útoků z webu, ale není to definitivní řešení, jak ochránit vaše data před vetřelci. Rozhodování o tom, které aplikace mohou (nebo nemohou) být online, také nelze konfigurovat v nastavení zásob. Aplikace NoRoot Firewall od Gray Shirt pro Android si klade za cíl tento problém vyřešit tím, že vám poskytne úplnou kontrolu nad přístupem každé aplikace k internetu a umožní vám filtrovat provoz jeho směrováním přes připojení VPN, to vše bez nutnosti přístupu root.

Jednoduché rozhraní aplikace obsahuje v horní části pět karet, které vám umožňují procházet mezi sekcemi Domů, Čekající přístup, Aplikace, Globální filtry a Protokol přístupu.

Když klepnete na tlačítko „Start“ na kartě Domů, aplikace vás požádá o povolení zachytit internetový provoz. Jednoduše níže zaškrtněte možnost „Důvěřuji této aplikaci“ a stiskněte OK. NoRoot Firewall vám poté vytvoří připojení VPN a přesměruje veškerý provoz přes něj. Účelem tohoto připojení VPN je chránit vaše data a blokovat škodlivé pakety.

Když se aplikace pokusí o přístup k internetu, automaticky dostanete upozornění, které vám umožní povolit nebo zakázat přístup za běhu a také uložit vaši volbu pro budoucí případy. Aplikace, pro které nebyl proveden žádný přístup nebo akce odepření, se zobrazí v části NoRoot Firewall „Čeká na přístup“.

Také vám dává možnost ručně nastavit „povolit“ nebo „zakázat“ přístup pro jednotlivé aplikace na kartě Aplikace, a to jak pro připojení Wi-Fi, tak pro připojení 3G.

Dalším opravdu užitečným kouskem aplikace je, že umožňuje uživatelům vytvářet pravidla filtrování (ať už globální nebo individuální) na základě IP adresy, názvu hostitele nebo názvu domény, což jim umožňuje určit, která připojení povolit nebo zakázat pro konkrétní IP adresy aplikací. Tyto filtry lze spravovat na kartě Globální filtry.

Protokol přístupu uchovává záznamy o aplikacích, které se dříve pokusily přejít online. To vám umožní vidět, kdy se určitý typ aplikace nebo služby pokusil o přístup k internetu.

A konečně, NoRoot Firewall v tuto chvíli nepodporuje IPv6, což mu brání v práci se zařízeními LTE, ačkoli vývojář již pracuje na opravě.

Aplikace je k dispozici zdarma v obchodě Google Play. Můžete si jej stáhnout do svého zařízení z odkazu uvedeného níže.

Nainstalujte NoRoot Firewall z Obchodu Play

[via Lifehacker]