Proč byste měli odložit aktualizace macOS

Instalujete nejnovější upgrade macOS první den? Udržování vašeho počítače v aktuálním stavu je důležité, ale existuje několik dobrých důvodů, proč velký upgrade odložit, zejména na Macu s „denním ovladačem“.

Jaký je rozdíl mezi upgradem a aktualizací?

Aktualizace je relativně drobná oprava stávající verze operačního systému. Menší aktualizace vás může například převést z macOS 10.15.6 na macOS 10.15.7 a opravit problémy se zabezpečením a další chyby.

Upgrade je mnohem větší změna, která může přepracovat celé části operačního systému. Aktualizace vás například může přenést z macOS 10.15 na macOS 11.0. Bude mít také nové jméno, jako Catalina, Mojave nebo Big Sur.

Vždy byste se měli snažit udržovat svůj Mac aktuální instalací nejnovějších oprav a bezpečnostních záplat v části Předvolby systému > Aktualizace softwaru. Pokud je to možné, povolte automatické aktualizace, aby se o to váš Mac postaral sám.

Upgrade také vyžaduje větší ruční zásah. Musíte si stáhnout nejnovější novou verzi macOS z Mac App Store. Je také mnohem větší než standardní aktualizace (Big Sur má kolem 12,6 GB). To znamená, že proces instalace obvykle také trvá mnohem déle. Váš Mac se také bude muset několikrát restartovat.

Aktualizace opravují problémy a občas zavádějí několik nových funkcí. V aktualizaci může být aplikace jako Safari výrazně přepracována, ale jakékoli změny základního operačního systému budou relativně malé.

S novým softwarem se mohou věci pokazit

MacOS Big Sur, vydaný 12. listopadu 2020, je dokonalým příkladem toho, proč byste měli počkat, než se pustíte do zbrusu nového upgradu.

  Jak upravit jas obrazovky podle nabití baterie v systému macOS

Během několika dní po jeho vydání se objevily zprávy, že by mohlo jít o bezplatný upgrade cihly starších MacBooků Pro. Bylo hlášeno, že se problém vyskytuje u modelů vlajkové lodi společnosti na konci roku 2013 a v polovině roku 2014. Opravy, jako je resetování NVRAM nebo spouštění v nouzovém režimu, také problém nevyřešily.

Apple od té doby vydal a podpůrný dokument pro dotčené, která také vyzývá zákazníky, aby kontaktovali podporu společnosti Apple, pokud se problém nevyřeší.

První uživatelé Big Sur nahlásili řadu dalších problémů, včetně neověřování účtů Apple Watch Series 6, vypršení časového limitu IMAP v poště, vizuálních chyb v novém uživatelském rozhraní a klasického spořiče obrazovky společnosti Apple, který odmítá zobrazit správné sady fotografií. Chyby jako tyto nejsou při vydání nového operačního systému neobvyklé.

I když se problémy liší v závažnosti, všechny sdílejí společné téma: toto je první veřejné vydání upgradu. Čekat několik týdnů na opravu je malá cena, kterou musíte zaplatit, pokud opakování může způsobit poškození vašeho notebooku. Dokonce i otravné chyby, jako jsou časové limity pošty, vás mohou stát čas, produktivitu a nevyhnutelný nárůst krevního tlaku, když se pokoušíte diagnostikovat problém.

Problémy s macOS Big Sur byly tak rozsáhlé, dokonce Harvard Medical School varovala před aktualizací dokud nebudou štěnice vyžehleny.

V den vydání se nejnovější verze macOS zdá nablýskaná, vybroušená a plná možností a funkcí, které musíte mít. Po pár dnech však lidé nemohou přestat mluvit o všech těch chybách, které našli. Pokud počkáte několik dní, budete vědět, na čem jste a proč byste možná chtěli čekat ještě déle.

Možná Apple odvede lepší práci s budoucími upgrady. Možná je nová verze venku už pár týdnů a všichni říkají, že je bezchybná. Skvělé, klidně si to nainstalujte! Ale budete vědět, že je to bezpečné, jen když počkáte, než to ostatní otestují.

  Jak automaticky změnit hlasitost systému při probuzení na macOS

Váš starý software možná ještě nefunguje

Apple často mění způsob, jakým jeho software funguje s novými verzemi macOS. V roce 2019 byla Catalina první verzí macOS, která úplně zrušila podporu 32bitových aplikací. To zaskočilo mnoho lidí nepřipravených, protože již nemohli používat software, který v předchozí verzi fungoval perfektně.

Vývojáři možná dostali varování, ale některé aplikace nikdy neobdržely aktualizace. To by mělo znít jako varování pro každého, kdo používá zastaralé nástroje, software s otevřeným zdrojovým kódem nebo aplikace vytvořené jednotlivcem.

Změny od Applu někdy vyžadují kompletní přestavbu určitých aplikací od základů. To byl případ macOS 10.11 El Capitan, který představil novou bezpečnostní funkci s názvem System Integrity Protection. Kromě ochrany určitých částí systémové jednotky tato funkce zabraňuje aplikacím vkládat kód do procesů, jako je Finder a Safari.

Díky tomu bylo mnoho systémových úprav zbytečných a vyžadovalo to seriózní práci od vývojářů, kterých se to týkalo. Barman a Výchozí složka X jsou dvě aplikace, které musely být kompletně přepsány, aby dobře fungovaly s ochranou systémové integrity.

S vydáním macOS Catalina Apple zavedl přísnější oprávnění, která řídila složky, ke kterým měly aplikace přístup. Některé projekty s otevřeným zdrojovým kódem, jako je GIMP, nebyly schopny otevřít nebo uložit soubory do všech adresářů kromě několika, i když jste zasáhli a ručně udělili povolení. Někdy upgrady macOS prostě rozbijí vaše oblíbené aplikace.

V roce 2019 Catalina odstranění podpory 32bitových aplikací zastihlo lidi, kteří používali starší verze Microsoft Office, aniž by o tom věděli. Jediným řešením byl drahý upgrade na nejnovější verzi. Pokud jste závislí na určité sadě aplikací, freewarovém nástroji pro úpravu fotografií nebo videa, starém emulátoru nebo zdrojovém portu nebo jakémkoli starším softwaru, který již není aktualizován, je třeba mít na paměti toto.

  Jak získat Google Assistant na macOS

Před upgradem na nový operační systém se vždy ujistěte, že vaše kritické nebo nezbytné aplikace budou správně fungovat.

Hardware také může být nekompatibilní

Stejně jako u softwaru mohou změny v macOS ovlivnit také hardware. Kromě problémů s určitými modely Apple Watch má Big Sur také problémy s některými čipové karty, Epson a HP tiskárny a monitory připojeno přes HDMI.

Profesionálové, kteří jsou závislí na periferních zařízeních, jako jsou grafické tablety, USB audio rozhraní nebo CAD/CAM zařízení, by se měli vždy před skokem podívat na web výrobce. I když mají vývojáři zhruba tři měsíce na to, aby přijali a připravili změny od Applu, v žádném případě to nezaručuje kompatibilitu při spuštění.

Apple poskytuje bezpečnostní aktualizace po celá léta

Možná nejlepší důvod, proč se neobtěžovat s aktualizací hned, je, že čekáním nemáte co ztratit. Poté, co je vydána nová verze macOS, Apple pokračuje v její aktualizaci po celá léta.

Jistě, nové funkce jsou fajn, ale také chcete, aby váš Mac fungoval tak, jak jste zvyklí, co nejdéle. Aktualizaci můžete odložit, dokud si nebudete jisti, že většina chyb byla odstraněna.

Pokračujte však v aktualizaci Macu jako obvykle v části Předvolby systému > Aktualizace softwaru. Uvědomte si však, že pro určité aplikace, jako je Safari, nemusíte dostávat velké aktualizace, což by mohlo způsobit problémy s kompatibilitou v určitých koutech webu.

Ale nezapomeňte, že Apple každoročně upouští od podpory nových aktualizací macOS na starších počítačích, takže vždy mnoho majitelů Maců uvízne na starších verzích.

Tato rada se nevztahuje pouze na macOS. Obvykle je lepší odložit jakýkoli větší upgrade operačního systému alespoň o několik dní, dokud nebudete vědět, že je relativně bez chyb.