Proč byste neměli používat MicroSD karty v DSLR nebo bezzrcadlovkách

MicroSD karty jsou stále více rozšířeny, na vše od akčních kamer přes telefony až po herní konzole. Pravděpodobně byste jej však neměli používat ve svém vyhrazeném fotoaparátu, alespoň ne v případě, že nemá slot pro kartu MicroSD.

Proč? Je to všechno o „rukávu“, malém plastovém adaptéru, který je dodáván s téměř každou kartou MicroSD prodávanou u maloobchodníků. Je to užitečné, pokud potřebujete číst obsah karty MicroSD na notebooku nebo stolním počítači bez vyhrazeného slotu MicroSD, ale není navržena pro neustálé používání. Je to, upřímně řečeno, levné a pravděpodobně to zpomaluje rychlost zápisu vašeho fotoaparátu.

Vraťme se trochu zpět. Moderní kamery pracují s obrovským množstvím dat: 15+ megapixelové snímky a také HD a 4K video při 60 snímcích za sekundu nebo vyšší. Fotoaparáty plné velikosti, na rozdíl od smartphonů, nemají příliš mnoho vnitřního úložiště – musí to všechno hned zapisovat na flash paměťovou kartu. Čím více snímků a videí každou sekundu pořídíte, tím rychleji budete potřebovat fotoaparát k zápisu dat.

  Jak hrát Portal 2 na Linuxu

To je důvod, proč je „výkon“ paměťové karty tak důležitý: všechny další štítky jako „Class 10“ a „UHS-3“ se zabývají maximálním množstvím dat, které karta dokáže pro čtení a zápis v daném okamžiku zpracovat. Když si koupíte rychlou a drahou MicroSD kartu, samotná karta tuto datovou propustnost bez problémů zvládne, ale to samé se nedá říct o pouzdru SD adaptéru, které bylo součástí balení.

Objímka by měla technicky zvládnout stejně rychlý přenos dat jako malá karta – elektrické kontakty jsou v podstatě jen miniaturní prodlužovací kabely. A skutečně, některé obaly, které jsem testoval, mohou v testech rychlosti disku dosáhnout stejného skóre jako karty MicroSD bez podpory, které jsou v nich umístěny. Při použití s ​​vysoce výkonným fotoaparátem však dodatečné kroky v procesu zápisu zpomalují výkon.

Praktický příklad: můj Sony Alpha A6000 dokáže pořídit šest 24megapixelových snímků za sekundu. Při vysokých rychlostech závěrky to zní jako malý plastový kulomet. Ale to je obrovské množství dat, někde mezi 20 a 100 megabajty každou sekundu, v závislosti na obsahu obrázku a nastavení kvality. Když dojde relativně malá vyrovnávací paměť vlastního hardwaru fotoaparátu, potřebuje k plnému využití možností hardwaru superrychlou SD kartu.

  Jak zachovat formátování dokumentu při publikování z Dokumentů Google

Moje hlavní karta je toto SanDisk Ultra SDXC. Je hodnocena pro rychlost čtení 80 MB/s – SanDisk neuvádí rychlost zápisu, ale testování na mém PC mi dává výsledky kolem 40 MB/s. S rychlostí závěrky fotoaparátu nastavenou pod maximum snímků za sekundu trvá fotografování asi pět až šest sekund maximální rychlosti, než musí fotoaparát zpomalit, aby mohl pokračovat v psaní, asi 55–60 snímků.

Mám také masivní MicroSD karta Samsung 256 GB EVO Plus, který normálně žije v mém telefonu. Je dokonce rychlejší než plnohodnotná SD karta SanDisk, s rychlostí zápisu asi 60 MB/s – takže technicky vzato, pokud ji dám do fotoaparátu, měl bych být schopen pořídit ještě více snímků plnou rychlostí, než uvidím zpomalení. . Ale protože je to MicroSD a ne SD, potřebuje pouzdro adaptéru. Navzdory vynikající rychlosti zápisu díky klasifikaci U3 se fotoaparát začne zpomalovat již po třech sekundách a přibližně 35 fotografiích. Jedinou proměnnou je pouzdro adaptéru, které nestíhá držet krok ani s fotoaparátem, ani s kartou, kterou drží.

  Jak používat živé titulky na telefonu Google Pixel

Není na tom nic špatného pomocí MicroSD karet v zařízeních, která jsou pro ně určena. A abych byl upřímný, většina uživatelů, kteří používají menší karty s pouzdry adaptéru, si rozdíl nevšimne nebo si toho nevšimne často. Ale pokud jste si koupili DSLR nebo mirrorless fotoaparát pro rychlý a spolehlivý výkon, měli byste si koupit samostatnou kartu, která je vyrobena speciálně pro tento formát – plnohodnotná SD pro většinu modelů na dnešním trhu. V současné době jsou poměrně levné a spolehlivější výkon stojí za to.