Proč mě sluchátka s potlačením hluku bolí uši?

Vyvolává váš nový pár sluchátek s potlačením hluku bolestivý pocit „tlaku“ na vaše uši? Ukazuje se, že vaše mysl si s vámi hraje.

Během posledního desetiletí se sluchátka s potlačením hluku stala běžnějšími, dostupnějšími a účinnějšími. Ale jak se sluchátka zlepšují ve filtrování vnějších zvuků, stále více lidí si stěžuje, že způsobují bolesti uší, bolesti hlavy a pocit „tlaku“ ve vnitřním uchu. Tyto stížnosti se datují zpět dále než v roce 2009, tak proč tento problém ještě nebyl vyřešen? Nejprve musíme pochopit, jak sluchátka s potlačením hluku fungují.

Sluchátka ANC poslouchají vnější zvuky a ruší je

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení sluchátka s aktivním potlačením hluku (neboli ANC) neblokují hluk fyzickým stíněním vašeho ucha před vnějšími zvukovými vlnami. Nejsou jako nadýchané střelecké klapky na uši; jsou to jen malé kousky plastu. Jak tedy sluchátka ANC ruší zvuk?

Stejně jako světlo se zvuk šíří vzduchem ve „vlnách“. A stejně jako různé frekvence světla jsou rozpoznávány jako různé barvy, jsou různé frekvence zvuku vnímány jako různé výšky.

Jde o to, že zvuk je „tlaková vlna“. Na rozdíl od světla se zvuk může pohybovat skrz pevné předměty, jako jsou stěny, voda a plastový pár sluchátek. Nízkofrekvenční zvukové vlny jsou obzvláště dobré při pohybu skrz pevné předměty (vzpomeňte si na basový buben), ale vysokofrekvenční zvuky (jako ošklivý zvuk CRT TV) nejsou tak skvělé při pohybu přes předměty.

Cílem sluchátek ANC je eliminovat nízkofrekvenční zvuky. Dělají to tak, že monitorují vaše hlukové prostředí pomocí vestavěného mikrofonu, identifikují frekvence řečených zvuků a foukají do vašich uší protihlukovou vlnou, která ruší nežádoucí vnější zvuky.

Zní to složitě, ale je to snadno pochopitelné. Protihluková vlna je v podstatě zrcadlová verze zvuku, který se vaše sluchátka snaží eliminovat. Je to stejná frekvence (rozteč) nežádoucího šumu, ale s obrácenou polaritou (opět zrcadlová verze). Když se dva zvuky s opačnou polaritou setkají, oba se zruší. Je to zvláštní, ale je to věda.

Proč moje uši cítí v letadle „tlak“?

Dobře, takže sluchátka ANC potlačí hluk pumpováním protihlukové vlny do vašich uší. Proč ale lidem bolí uši a bolí hlava?

Většina lidí popisuje pocit ze sluchátek ANC jako jakýsi „tlak“ na uši, jako jsou změny atmosférického tlaku při stoupání v letadle nebo potápění hluboko do oceánu. Je tedy důležité porozumět tomu, jak funguje tlak vzduchu (a jeho vztah k vnímání zvuku), než se pokusíme zjistit, proč sluchátka ANC vytvářejí „tlak“ na vaše uši.

Atmosférický tlak (také nazývaný tlak vzduchu a barometrický tlak) je síla, kterou působí na povrch jeho atmosféra. Gravitace z naší Země neustále stahuje atmosféru dolů, takže vzduch v podnebí s nízkou nadmořskou výškou (dno oceánu) je hustší než podnebí ve vysokých nadmořských výškách (vrchol hory nebo letící letadlo).

Atmosférická hustota není to, co způsobuje bolestivý tlak ve vašich uších. Tento pocit „tlaku“ je způsoben rozdílem mezi tlakem vzduchu ve vašem vnitřním uchu a tlakem vzduchu ve vašem okolí. Pokud jste ve vysoké nadmořské výšce, vzduch ve vašich uších chce uniknout. Pokud jste v nízké výšce a pod tunou tlaku, vaše vnitřní uši potřebují více vzduchu, aby se nezhroutily. Když „napíchnete“ uši, pouze vyrovnáte tlak vzduchu v uchu s tlakem vzduchu ve vašem okolí a pocit „tlaku“ zmizí.

Sluchátka ANC nevytvářejí „tlak“ na vaše uši

Ale váš mozek se nespoléhá jen na bolest uší a hlavy, aby určil, kdy dojde ke změně atmosférického tlaku. Také se dívá na to, jak moc vaše střední ucho vibruje.

Když poprvé vzlétnete v letadle, vaše ucho má větší hustotu vzduchu než vaše okolí. Výsledkem je, že vaše vnitřní ucho je trochu jako balónek, je pod velkým tlakem a moc nevibruje. Tento nedostatek vibrací má za následek snížení nízkofrekvenčního sluchu, takže váš mozek má tendenci pracovat za předpokladu, že ztráta nízkofrekvenčního sluchu naznačuje změnu atmosférického tlaku. (To je také důvod, proč po nastražení uší lépe slyšíte v letadle.)

Pamatujete si, jak se sluchátka ANC snaží potlačit nízkofrekvenční okolní zvuky, jako je zvuk motoru? Někdy to může oklamat váš mozek, aby vnímal změnu tlaku vzduchu.

Váš mozek samozřejmě ve skutečnosti nezažívá žádné pocity bolesti nebo nepohodlí. Takže to začne napodobovat tyto pocity, aby vás povzbudilo, abyste nastražili uši. Protože praskání uší nevyřeší nedostatek nízkofrekvenčního okolního zvuku, pocit bolesti a tlaku se může zvýšit, dokud si nesundáte sluchátka ANC.

Někteří lidé nejsou stavěni pro sluchátka ANC

Někteří lidé nepociťují při používání sluchátek ANC žádné nepohodlí. Jiní si na ten pocit časem zvyknou, ale někteří lidé nedokážou překonat pocit „tlaku“, který mohou sluchátka ANC způsobit.

Pokud tedy váš zbrusu nový pár sluchátek ANC způsobuje pocit „tlaku“, bolesti uší, čelistí a hlavy, pak jsou vaše možnosti řešení situace minimální. Můžete sluchátka používat asi 15 minut a doufat, že se váš mozek přizpůsobí, nebo můžete sluchátka vrátit a investovat své peníze zpět do zvukově izolační sluchátka nebo nějaké střelecké chrániče sluchu nasadit běžná sluchátka.

Jen mějte na paměti, že i když je pocit bolesti „vytvořen“ vaším mozkem, bolest tím není o nic méně reálná. Pokud se váš mozek odmítá přizpůsobit páru sluchátek ANC, měli byste to nechat. Není důvod se mučit (nebo si potenciálně ubližovat) jen kvůli zablokování okolního hluku při poslechu podcastů.

Zdroje: Friedel Chronicles/Medium, Wikipedie, Hvězdný klíč