Proč Wi-Fi používá stejnou frekvenci jako mikrovlnné trouby?

Ztrácíte při spuštění mikrovlnné trouby signál Wi-Fi na blízkém zařízení? Wi-Fi a mikrovlnné trouby pracují na podobné frekvenci, což může vést k rušení. Ale proč? A pokud je to tak, proč vás Wi-Fi nevaří?

Mikrovlnné trouby a Wi-Fi používají stejné nelicencované spektrum

V roce 1947 Mezinárodní telekomunikační unie založil ISM pásma, zkratka pro Industrial, Scientific a Medical. Cílem bylo definovat, jaká zařízení budou moci pracovat na určitých pásmech rádiových frekvencí, aby nezpůsobovala rušení s jinými radiokomunikačními službami.

ITM konkrétně označilo pásmo 2,4 GHz za nelicencované spektrum pro mikrovlnné trouby. Toto pásmo má tři přesvědčivé vlastnosti: Nevyžaduje velký výkon k vysílání, snadno se drží a při relativně nižším výkonu dokáže ohřívat jídlo. To vše snížilo náklady a bariéry vstupu pro spotřebitele.

  Jak odstranit prázdnou stránku v Dokumentech Google

Jak název ISM napovídá, původním záměrem bylo použití pouze v zařízeních, která neumožňovala komunikaci. V letech, která uplynula od doby, byla využívána vyhlídka na nelicencované spektrum mimo původní účel, jako jsou bezdrátové telefony, vysílačky a v poslední době Wi-Fi. Pásmo 2,4 GHz bylo ideální díky nízkým nákladům na implementaci, nižším nárokům na energii a slušným vzdálenostem.

Mikrovlny nejsou Faradayova klec; Unikají

Vše, co běží na pásmech ISM, má být navrženo pro nesnášenlivost, aby se zabránilo rušení, a zařízení Wi-Fi mají algoritmy výslovně pro tento účel. Mikrovlnná trouba je však dostatečně výkonná, aby přehlušila všechny blízké signály Wi-Fi.

Mikrovlny mají stínění, aby tomu zabránilo, ale nejsou dokonalou Faradayovou klecí. Tomu brání samotná povaha síťovaného okna na dveřích. Není neobvyklé, že z mikrovlnné trouby uniká nějaký únik – stačí se podívat na tu, která už nějakou dobu nebyla vyčištěna, abyste to viděli. Pravděpodobně uvidíte na vnější straně špínu a mastnotu, která mohla pocházet pouze z jídla uvnitř. Pokud z něj mohou unikat pevné látky, pak z něj mohou unikat i rádiové vlny.

  Mastering Video Recording & Editing with QuickTime

Mikrovlnné trouby a zařízení Wi-Fi používají dostatečně podobnou frekvenci, že jedno může rušit druhé. Vaše Wi-Fi samozřejmě neudělá s mikrovlnnou troubou nic znatelného, ​​částečně kvůli jejímu stínění a částečně proto, že se snaží pouze ohřát vaše jídlo.

Žádná Wi-Fi vás nemůže vařit

Wi-Fi a mikrovlnné trouby používají extrémně podobnou rádiovou frekvenci, ale existují dva významné rozdíly: zaměření a výkon. Wi-Fi router vysílá svůj signál všesměrově. To znamená, že to posílá všemi směry v hrubém kruhu tak daleko, jak jen může. Na druhou stranu vaše mikrovlnná trouba vysílá svůj signál jedním směrem, zhruba do středu trouby. Tento signál pokračuje, dokud nenarazí na zeď, odrazí se a nevrátí se zpět (v trochu jiném úhlu). Vzhledem k povaze rádiových vln to není dokonalý systém, a tak má každá mikrovlnka horká a studená místa. To je důvod, proč mají mikrovlny rotující desky.

  Jak vytvářet formuláře PDF s výpočty v aplikaci Adobe Acrobat

Mikrovlny také spotřebují více energie než Wi-Fi router; obvykle generují 1000 wattů energie. Naopak standardní Wi-Fi router generuje asi 100 miliwattů (neboli 0,1 wattu) energie. Museli byste zvýšit výkon Wi-Fi routeru asi 10 000krát a omezit paprsek, abyste měli šanci něco uvařit.

Pravděpodobně nepotřebujete novou mikrovlnnou troubu

Pokud zaznamenáte problémy s rušením, nemusíte mikrovlnnou troubu vyměňovat; s největší pravděpodobností je únik malý a není pro vás škodlivý. Wi-Fi je mnohem citlivější a není potřeba mnoho, aby způsobil problém. Místo výměny mikrovlnné trouby ji můžete přesunout. Případně si kupte nový Wi-Fi router, který pracuje v pásmu 5 GHz. Vyhnete se nejen rušení mikrovlnami, ale předejdete i rušení sousedů.

Kredit obrázku: Sergey91988/Shutterstock.com