Průvodce pro úplného začátečníka k uzamčené obrazovce iOS

Zde na wdzwdz je naším jediným a největším cílem pomoci našim čtenářům lépe využívat jejich gadgety – ať už je to Mac, tablet Android nebo zařízení Windows Phone – pomocí lepšího softwaru. Nyní, zatímco většina našich článků je zaměřena na nadprůměrně technologicky gramotné osoby, v sérii článků „Úvod pro úplného začátečníka“ uděláme věci jinak. Začínáme s iOS, protože to je to, co já osobně silně ovládám, ale na základě zpětné vazby od uživatelů se plánuje rozšíření na další platformy. Začněme!

Co je zamykací obrazovka a proč ji mají chytré telefony?

To je moc dobrá otázka. Proč po odemknutí telefonu nepřejdeme rovnou na náš seznam aplikací? Má to stejně dobrý důvod.

Na prvním místě je bezpečnost. Naše chytré telefony jsou domovem citlivých osobních údajů, mimo jiné včetně našich osobních a pracovních e-mailů, profilů na sociálních sítích, naskenovaných dokumentů, osobních deníků a dalších. Pokud by moderní smartphony neměly zamykací obrazovku chráněnou heslem, všechny tyto informace by byly snadno dostupné každému, kdo zvedne náš telefon! Zamykací obrazovky jsou tedy to, co vidíte, když je váš telefon uzamčen.

Druhým – v případě, kdy nemáte zapnutou ochranu přístupovým kódem – jsou přehledné informace. Na našich telefonech máme obvykle nainstalované alespoň 3-4 tucty aplikací, mezi několik příkladů patří Facebook, Twitter, Reddit, několik e-mailových účtů, aplikace se seznamem úkolů, WhatsApp/Viber atd. Čas od času můžete dostávat upozornění z těchto aplikací – nová zpráva na Facebooku, retweet na Twitteru, nový úkol z vašeho seznamu úkolů. Bez zamykací obrazovky a notifikačního centra (k tomu se dostaneme za minutu) byste museli jednotlivě spouštět každou aplikaci, abyste viděli, co je nového. Díky zamykacím obrazovkám jsou nejnovější a nejdůležitější oznámení přímo na zamykací obrazovce, takže můžete vidět, co se děje, aniž byste museli telefon odemykat.

Jak funguje zamykací obrazovka iOS 7

Zamykací obrazovka iOS 7 má 5 sekcí, jak je znázorněno na snímku obrazovky výše. Nahoře je stavový řádek, který ve výchozím nastavení obsahuje následující ikony (zleva doprava): síla mobilního signálu (optimální je 5 vyplněných kroužků), název mobilního operátora, síla signálu WiFi a nabití baterie. Ve stavovém řádku může být více či méně ikon a není se čeho obávat. Můžete také přejetím prstem dolů ze stavového řádku otevřít Centrum oznámení, o kterém budeme diskutovat později v samostatném vyhrazeném příspěvku.

Pod stavovým řádkem najdete aktuální čas a datum. Samovysvětlující.

Třetí část je do značné míry nejdůležitější částí zamykací obrazovky. Postupem času tuto oblast zaplní upozornění z aplikací. Pamatujete si, co jsme řekli o zamykacích obrazovkách, které se používají pro „přehledné informace“? Kromě rychlé kontroly času se zde můžete rychle podívat na svá nová oznámení, abyste se mohli rozhodnout, zda je ignorovat, nebo je okamžitě řešit.

Každé oznámení lze přejetím prstem doprava přejít přímo na přesnou stránku v příslušné aplikaci, která vyžaduje vaši pozornost. Dostali jste nový e-mail od svého šéfa? Posunutím jeho oznámení doprava z obrazovky uzamčení spustíte Mail s tímto otevřeným e-mailem! Pěkné, že?

Poslední sekce úplně dole je ‚drapák‘ uprostřed; přejetím nahoru se otevře Ovládací centrum (brzy bude probráno samostatně) a malá ikona fotoaparátu v rohu. Přejetím nahoru po ikoně Fotoaparát přímo spustíte aplikaci Fotoaparát – skvělé pro zachycení prchavých okamžiků!

Ale počkat, právě jsem propásl čtvrtý oddíl? Proč ano, udělal! Diskutovat o ‚> posunutím odemknout‘ jako poslední mi umožňuje dokonale přejít z tohoto nadpisu na další, což je…

Jak zapnout přístupový kód k ochraně vašeho zařízení iOS před zvědavýma očima

Bez přístupového kódu přejížděním prstu po ‚> odemknutí posunutím provedete přesně to: úplné odemknutí zařízení pro běžné použití. Je to pohodlné, souhlas, ale je to stěží bezpečné, protože kdokoli by mohl odemknout vaše zařízení a získat přístup k nejrůznějším osobním údajům. Důrazně doporučujeme povolit ochranu přístupovým kódem, aby byla vaše data v bezpečí nejen před zvědavýma očima ve vašem domě a kanceláři, ale také před zloději v případě odcizení vašeho zařízení.

Jak to přesně uděláte? Následuj tyto kroky:

Stiskněte tlačítko Domů (to jedno velké tlačítko pod obrazovkou vašeho zařízení).
Přejeďte prstem doprava na ‚> Odemknout posunutím‘.
Rozhlédněte se po šedé ikoně s názvem „Nastavení“ a klepněte na ni.
Přejděte trochu dolů, dokud neuvidíte podnabídku s názvem „Obecné“. Klepněte na něj, jako by byl horký.
Znovu přejděte dolů, dokud neuvidíte podnabídku „Passcode Lock“. Ve výchozím nastavení se zobrazí „Vypnuto“ a klepnutím jej znovu zapnete.

Nyní jste v Nastavení > Obecné > Zámek hesla. Zde uvidíte nahoře možnost „Zapnout přístupový kód“. Po klepnutí na něj budete požádáni o zadání nového přístupového kódu.

Otázka, která by vás v tuto chvíli mohla napadnout, by byla: „Jaký je dobrý přístupový kód?“

Nadšenci pro zabezpečení vám řeknou, abyste použili dlouhý, složitý, alfanumerický přístupový kód se smíšenými písmeny a mezerami, ale já jsem tu, abych vám řekl, že je v pořádku mít čtyřmístný přístupový kód.

Obvykle vymyslím zdánlivě náhodné, ale přesto zapamatovatelné slovo se čtyřmi písmeny, jako je ‚Jobs‘ nebo ‚Code‘, a nahrazuji je jeho číselným ekvivalentem (víte, jak je 111-BIG-MAC ve skutečnosti 111-244-622? že!), jako je 5627 a 2633.

Při příštím odemknutí telefonu budete muset zadat nový přístupový kód, abyste získali přístup ke všem svým aplikacím a dokumentům. Po jeho 3-4x zadání nebudete mít problém rychle odemknout telefon; ochrana přístupovým kódem nebude vypadat jako taková zátěž.

Pro-tip: Vraťte se do Nastavení > Obecné > Zámek hesla, klepněte na „Vyžadovat okamžitě“ a změňte jej na 5 minut. Díky tomu zůstane vaše zařízení odemknuté po dobu pěti minut od posledního použití. Pokud pravidelně kontrolujete svůj telefon jako já, bude toto nastavení velmi pohodlné.

Jak odstranit ochranu přístupovým kódem

Co když chcete na svém iOS zařízení odstranit ochranu přístupovým kódem? Možná je to pro vás příliš těžkopádné, nebo možná provádíte útěky z vězení na svém iOS zařízení (varování: útěk z vězení může být příliš pokročilý úkol pro úplné začátečníky, kteří nejsou technicky zdatní), nebo možná své zařízení pouze obnovujete.

Ve všech třech případech je metoda stejná. Podle pěti očíslovaných kroků pod v předchozím nadpisu přejděte do Nastavení > Obecné > Zámek hesla a klepněte na „Vypnout přístupový kód“. iOS vám vydá několik varování, ale můžete je ignorovat, pokud jste mrtví při odstraňování ochrany přístupovým kódem. Před odstraněním budete dvakrát vyzváni k zadání aktuálně nastaveného hesla.

Co mám dělat v případě, že zapomenu svůj přístupový kód?

Stává se to těm nejlepším z nás. Ve jménu bezpečnosti měníme svůj přístupový kód příliš mnohokrát, ale nakonec úplně zapomeneme na nejnovější. To se mi stalo jednou před několika měsíci, kdy jsem začal být naprosto paranoidní ohledně ochrany mých dat před všemi. Netřeba dodávat, že to byl špatný nápad.

Ve skutečnosti to byl hrozný nápad. Jediný způsob, jak se z této lepkavé situace dostat a jak zařízení znovu použít, je obnovit jej. Laicky řečeno to znamená kompletní přeinstalaci veškerého softwaru/aplikací na vašem zařízení po smazání všech osobních údajů.

Za předpokladu, že jste se pokusili a neuspěli s každou jednotlivou kombinací přístupových kódů, o které si myslíte, že jste mohli nastavit, měli byste pokračovat a postupovat podle těchto kroků:

1. Spusťte iTunes v počítači, ke kterému jste dříve připojili své zařízení. Jinak to nepůjde.

2. Připojte své zařízení iOS k počítači pomocí kabelu USB.

3. V systému Windows: Spusťte „Průzkumník souborů“, klikněte na „Počítač“ v levém sloupci a poté poklepejte na své zařízení (moje „Awais“ iPhone), abyste získali přístup ke všem svým fotografiím a videím. Před smazáním všech ostatních neobnovitelných místních dat si alespoň tyto uložte! Uživatelé počítačů Mac mohou pro tento účel podobně použít Finder.

4. V iTunes uvidíte v pravém horním rohu malé tlačítko s nápisem iPhone, iPad nebo iPod touch, podle toho, které zařízení připojujete. Klikněte na něj.

5. iTunes vám poskytne přehled o stavu vašeho iOS zařízení. Klikněte na „Obnovit“ a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Doufejme, že se vám podařilo obnovit vaše iOS zařízení zpět do funkčního stavu! Berte to jako lekci, abyste nikdy nenastavovali přístupový kód, který si později nepamatujete.

Líbil se vám tento průvodce pro začátečníky k zamykací obrazovce iOS 7? Naše motivace pracovat na dalších příručkách pro další části iOS a další platformy, jako je Android a Windows, závisí na vaší zpětné vazbě. Nezapomeňte to sdílet se svými přáteli a rodinou, kteří potřebují pomoci pochopit, jak iOS funguje!