etechblog

Psychologie barev v marketingu: Deskriptivní výhled

Jako obchodník byste měli mít ucelenou představu o psychologii barev a jejím vlivu na marketing.

Barvy mohou ovlivňovat lidskou psychologii různými způsoby, a proto marketéři používají tento přístup k ovlivnění svého publika. Možná jste slyšeli o používání určitých barev v logách nebo reklamách k vyvolání určitých emocí. Ale psychologie barev není jednoduchá, jak se může zdát.

Tento článek se podělí o hloubkové poznatky o psychologii barev, o důležitosti výběru správné barvy pro marketing a některé příklady marketingu se správnou barvou.

Co je psychologie barev?

Psychologie barev odkazuje na proud znalostí, který studuje vztah mezi barvami a lidským chováním. Chce to také zjistit, jak barvy ovlivňují naše vnímání a hrají tak klíčovou roli v našem každodenním rozhodování.

Ačkoli často označujeme určité významy pro určité barvy, to, jak někdo vnímá jednu barvu, závisí na různých vnějších faktorech, včetně pohlaví, umístění, zkušeností z dětství, kontextu a sociálních hodnot.

Když už mluvíme o marketingu a brandingu, předmět se zaměřuje na dopad barev na publikum a na to, jak mohou barvy přesvědčit spotřebitele, aby si vybrali značku nebo provedli nákup.

Co je základem výzkumu psychologie barev?

Studium barev sahá několik století do minulosti. V roce 1704 vytvořil Sir Isaac Newton barevné kolo na základě svého objevu viditelného spektra nebo vlnové délky světla. Díky tomu lidé pochopili, proč a jak barvy fungují, a později to vedlo k objevu dalších barevných kol.

Rychle vpřed do 20. století. Švýcarský psychiatr Carl Jung je jednou z prvních osob spojených se studiem psychologie barev. Zjistil účinky barev na lidskou psychologii, aby pro své pacienty vyvinul barevnou terapii.

  Jak otevřít dokumenty aplikace Microsoft Word bez aplikace Word

Pokud jde o moderní výzkum psychologie barev, studie se zabývá určitými aspekty, jako je výběr barev, fyziologické reakce na barvu a její dopad na lidské emoce a chování.

Jak barvy ovlivňují lidskou mysl

Barvy mají hluboce zakořeněný vztah s našimi pocity a emocemi. Barva vám může způsobit radost, smutek, úzkost, úlevu a vztek. K těmto reakcím přispívají psychologické účinky, biologické podmínění a kulturní tradice. Zde jsou některé běžné barvy a jejich vliv na naši mysl:

  • Červená: Červená je teplá barva, která představuje vášeň a energii. Je také spojena s láskou, hněvem, nebezpečím a zákazem.
  • Zelená: Zelená barva symbolizuje mládí, narození a omlazení. Barva znamená optimismus, osvěžení, zdraví, bohatství, růst, možnosti a bezpečí.
  • Modrá: Modrá znamená bezpečí, klid a relaxaci. Může to také znamenat důvěru, profesionalitu, přátelskost a relaxaci.
  • Růžová: Růžová může být barvou romantiky. Je také spojována s dívkou, mládím, něhou, šarmem, ženskostí a vzpourou.
  • Žlutá: Žlutá je barvou štěstí a spontánnosti. Může to také znamenat slunce, energii, smích a naději.
  • Černá: Ačkoli je v mnoha společnostech tradičně spojována s chladem, smutkem a smrtí, černá barva odkazuje na vážnost a sofistikovanost. Znamená to také tajemství, sílu, eleganci a profesionalitu.
  • Fialová: Fialová je barvou kreativity, královské hodnosti, bohatství a tajemství. Jeho tmavší odstín může znamenat luxus a světlejší odstín klid.
  • Bílá: Pro každého znamená bílá jednoduchost. Jeho hojné použití může představovat čerstvost. Tato neutrální barva je také v různých kulturách spojována s nevinností a čistotou.

Jak barvy ovlivňují marketingové strategie a chování spotřebitelů

Barvy mohou zvláštním způsobem ovlivnit vnímání a chování zákazníků. Proto všechny marketingové strategie zahrnují správné použití barev.

Rozpoznávání značky

Jakmile dokážete spojit barvu se svou značkou, publikum vás může identifikovat s barvami. Loga a názvy značek jsou místa, kde můžete použít správné barvy. V takových případech může být i malá odchylka odstínu katastrofální. Proto byste měli mít přísné pokyny pro konzistenci barev, abyste všude používali přesně stejnou barvu.

Využití přidružených významů

S každou barvou je spojeno několik významů. Červená může znamenat lásku, energii nebo nebezpečí. Marketéři musí zvážit své odvětví a místo podnikání, než to zahrnou do svých kampaní na značku.

Objevování produktu

Se správnými barvami můžete získat pozornost vašich zákazníků. Barvy jsou také důležité pro balení, protože pomáhají zákazníkům odlišit vaše produkty od ostatních. Marketéři musí zkontrolovat demografii cílového publika a podle toho vybrat barvy.

  Jak importovat fotografie z fotoaparátu nebo telefonu pomocí fotografií na Macu

Sezónní marketing

Při sezónních propagačních akcích nebo prázdninových reklamních kampaních může být užitečné používat jiné barvy, než jsou ty obvyklé. Zákazníci považují takové změny za přitahující pozornost. Například halloweenské akce mohou obsahovat černou a oranžovou barvu, zatímco vánoční balíčky mohou mít bílou a červenou barvu.

Psychologie barev v brandingu

Marketingoví a brandingoví odborníci využívají psychologii barev k vytváření působivých reklamních strategií pro společnosti. Pokud vás zajímá, proč je psychologie barev tak důležitá v brandingu a marketingu produktů a služeb, zde jsou důvody:

#1. Barvy mohou vyvolat pocity

Odborníci na branding vědí, jak mohou barvy v lidech vyvolat různé pocity prostřednictvím studia psychologie barev. Proto vidíte použití modré na většině log společností zabývajících se vývojem softwaru, protože představuje důvěru a profesionalitu.

#2. Barvy ovlivňují zákazníky online i offline

Psychologie barev je také nápomocná při ovlivňování spotřebitelského chování a vnímání. Umožňuje obchodníkům vybrat si tu správnou barvu pro své zákazníky, aby si mohli produkty snadno vybavit všude – od billboardu přes regály supermarketů až po reklamu v novinách.

#3. Díky barvám bude vaše značka odlišitelná

Psychologie barev vám umožňuje vybrat správné barvy podle poslání a hodnot vaší značky. Cílová skupina vás tedy může snadno odlišit od vašich konkurentů.

Jak najít správnou paletu barev

Mít náležitou znalost barevného kruhu

Chcete-li vytvořit silnou barevnou paletu značky, musíte mít úplnou znalost barevného kruhu. Znalost důležitých terminologií a jejich významu vám v tomto procesu pomůže. I když jste obchodník a ne designér, musíte rozumět odstínům, odstínům, doplňkovým barvám, analogickým barvám, monochromům atd.

Pochopte dopad jednotlivých barev

Každá barva má na lidskou mysl jiný vliv. Potřebujete podrobné znalosti psychologie barev, která pojednává o tom, jak různé barvy ovlivňují naše vnímání.

Proveďte průzkum konkurence ohledně barev

Analýza barevných palet vašich pěti nebo deseti nejlepších konkurentů, abyste získali představu o barevných trendech ve vašem odvětví. Můžete si však vybrat barevnou paletu, která buď odpovídá konkurentům, nebo kontrastuje.

Zvažte cílové publikum a umístění firmy

Při výběru správné palety barev pro značku je nutné vzít v úvahu cílové publikum a kulturu obchodní oblasti. Zjistěte, co barva znamená pro vaše primární publikum a jak s ním tato barva kulturně souvisí.

Vyberte si barvy, které odpovídají vaší identitě značky

Nakonec vyberte barvu, která se dobře hodí k identitě vaší značky. Pokud vytváříte logo pro zelenou technologickou společnost, můžete zvolit zelenou místo modré, abyste demonstrovali svou organizační vizi.

  Jak zastavit upozornění „Nastavit Apple Pay“ z jiných aplikací

Příklady psychologie barev

Zde je několik příkladů předních světových značek, které ve své značce používají psychologii barev:

#1. Coca-Cola

Obrazový kredit: Cocacola

Coca-Cola je největším výrobcem nápojů na světě. Každý je obeznámen s tím, jak se značka spojuje s červenou. Barva symbolizuje sílu, energii, naléhavost a vzrušení. To vše přispívá k impulzivním nákupům a oblibě mezi mladými lidmi.

#2. Pepsi

Obrazový kredit: Papsi

Pepsi je další velké jméno v průmyslu nealkoholických nápojů a největší rival Coca-Coly. Uvidíte hojné použití modré v jejich logu s nepatrnou přítomností bílé a červené. Barvy loga měly za cíl ustanovit Pepsi jako konkurenta Coca-Coly a ukázat patriotismus americké populaci během druhé světové války. Oba cíle byly efektivně splněny.

#3. Nickelodeon

Nickelodeon je oblíbený kabelový kanál pro děti. Jeho logo zahrnuje použití žluté a bílé. Žlutá znamená pro děti hravost a zábavu, zatímco dospělí považují tuto barvu za bezpečnou a uklidňující. Jedno logo se tak stalo úspěšným v přesvědčování obou skupin.

#4. McDonald’s

Zdroj obrázku: McDonald’s

McDonald’s je gigant rychlého občerstvení, který používá červenou barvu ve svém logu k zapálení energie a vzrušení. V jejím logu najdete i žlutou, která představuje štěstí a naději. To vše zvyšuje lidskou chuť k jídlu a do určité míry je zodpovědné za popularitu této značky.

Učební zdroje: Psychologie barev

#1. Psychologie barev: Zisk z psychologie barev

Tato kniha nabídne pohled na různé psychologické účinky barev. Diskutuje se zde také o hlubokém vlivu barev na lidské emoce.

Tento zdroj vás také naučí, jak barva může zlepšit váš konečný výsledek, magické barvy, které vždy fungují, a která barva je nejvhodnější pro vaši cílovou skupinu.

Obchodníci, obchodní manažeři, podnikatelé a kdokoli, kdo se zajímá o vliv barev, z toho budou mít prospěch.

#2. Příručka psychologie barev

Psychologie barev je vzkvétající oblastí a tato kniha přichází s komplexním pokrytím vznikajících teorií a výzkumů na toto téma.

Vzhledem k tomu, že prominentní učenci poskytují své přehledy o kategorizaci, symbolice, preferencích a variantách vnímání barev, cílem tohoto zdroje je usnadnit vzájemné oplodnění mezi nimi.

Je to užitečný zdroj pro všechny zájemce o teoretické a aplikované oblasti psychologie barev.

#3. Psychologie barev a barevná terapie

Tato kniha se zaměřuje na vztah mezi tím, jak vnímáme barvy, a tím, jak nás nutí reagovat. Původně byla vydána v roce 1950 a pomůže vám získat vhled do psychologie barev.

Závěr

Pro profesionály v oblasti marketingu a brandingu jsou barvy zásadní pro získání pozornosti cílového publika. Protože barvy mohou mít pro různé lidi různé konotace, hluboké porozumění psychologii barev je pro ně nutností.

V této příručce se můžete dozvědět, jak společnosti využívají psychologii barev k propagaci svých značek a reklamních kampaní. Také vám řekne, jak vybrat správnou barvu pro vaši značku.

Můžete si také přečíst o krásných generátorech barevných palet.

x