Šest běžných chyb, kterých se začátečníci dopouštějí ve smarthome

Smarthome jsou s každým dalším rokem častější a chytrá zařízení jsou konečně dostatečně dostupná pro běžného člověka. Vytvoření vašeho smarthome však není něco, do čeho byste se měli pouštět bez plánování. Bez rozmyslu se můžete dopustit některých běžných chyb.

Špatně pojmenovaná a seskupená zařízení

Zde jsem pojmenoval každé světlo podle jeho polohy v místnosti.

Získání první chytré žárovky je vzrušující. Celý proces se zdá být tak jednoduchý: stačí zašroubovat žárovku a spárovat ji s aplikací. Pro větší pohodlí můžete mít dokonce chytrý reproduktor pro ovládání světla hlasem. Zanedlouho budete mít několik žárovek, protože první fungovala tak dobře.

Tady jde pohodlí oknem ven. Pokud jste frustrovaní, protože si nemůžete vzpomenout, co říci k ovládání konkrétního světla v konkrétní místnosti, chybí vám některé zásadní kroky nastavení.

Pokud nebudete pečlivě vybírat, názvy zařízení pro chytré domácnosti mohou být těžko zapamatovatelné. Ať už jste zvolili „Zelenou žárovku“ nebo „Světlo 1“, děláte si problémy. Měli byste zvolit názvy, které popisují, kde se žárovka nachází, například „lampa“ nebo „světlo okna“. Držte se dál od číslování světel, pokud je neplánujete seskupit jako jedno světlo – například pokud máte ve stojací lampě čtyři žárovky.

Když už mluvíme o seskupování, měli byste svá chytrá světla seskupit podle místnosti. Pokud máte hlasového mluvčího ve stejné místnosti a skupině, nemusíte si pamatovat, co máte říct. Můžete jen říct „vypněte světla“. Ale co místnosti bez chytrých reproduktorů?

Příliš málo chytrých reproduktorů

Možná budete v pokušení zůstat u jednoho chytrého reproduktoru pro hlasové ovládání. Pro začátek to není špatný nápad. Ale nejlepší hlasové příkazy jsou jednoduché a snadno zapamatovatelné.

Díky správně seskupeným světlům a chytrým reproduktorům můžete říci „vypněte světla“, což si snadno zapamatujete. Ale aby to fungovalo, potřebujete chytrý reproduktor ve stejné místnosti jako vaše chytrá světla. Pokud máte v obývacím pokoji pouze jeden chytrý reproduktor, tento příkaz nebude fungovat v kuchyni.

Doporučujeme zakoupit více kusů Echo Dots nebo Google Home Mini a kropení je po celém vašem domě, zejména v místnostech s chytrými světly a chytrými zástrčkami. To usnadňuje hlasové ovládání.

Příliš mnoho druhů chytrých reproduktorů

S Homepodem budu mít celou sadu!

I když doporučujeme načíst chytré reproduktory, neudělejte tu chybu, že budete mít příliš mnoho druhů chytrých reproduktorů. Google, Amazon, Jablkoa dokonce i Microsoft má chytré reproduktory, které si můžete umístit do svého domova. Každý z nich má své silné a slabé stránky (Microsoft’s Invoke jsou většinou slabé stránky) a měli byste pečlivě zvážit, které do svého domova umístit (pokud nějaké).

Jakmile si vyberete chytrý reproduktor, měli byste se této značky držet. Pokud váš obývací pokoj má Google Home, vaše kuchyně Amazon Echo a vaše ložnice Homepod, rychle se zmate. Každý vyžaduje jiné probuzení a poslední věc, kterou chcete, je zavolat „Hej Google“, když jste mysleli „Hej Siri“.

Svou práci navíc umocňujete přidáním různých chytrých reproduktorů. Děláte svůj život složitějším a budete muset přidat všechny své chytré gadgety do aplikace nového reproduktoru, naučit se jeho příkazy a vypořádat se s plánováním a rutinami v několika různých aplikacích.

Vyberte si jednoho hlasového asistenta a držte se ho. Pokud změníte názor a rozhodnete se, že jste měli jít s Googlem nebo Alexou, budete chtít úplně přejít z jednoho na druhý – i když budete přecházet postupně, abyste mohli začít. Nerezignujte na trvalé bydlení s různými hlasovými asistenty v různých místnostech.

Nepočítá se s vypínači

Pokud nepoužíváte chytré přepínače, přicházíte o vše.

Pokud máte v celém domě chytré žárovky, pravděpodobně jste si uvědomili, že vypínače jsou problémem. Ve chvíli, kdy někdo přepne vypínačem ovládající vaši chytrou žárovku, ztratíte veškerou inteligenci. Žárovku nelze znovu zapnout hlasem nebo aplikací; musíte vypínač znovu zapnout.

Zbavit se zvyku vypínat světla je těžké, zvláště když ve stejném domě žije více lidí. Vypořádat se s tímto problémem je nezbytné, abyste ze svých chytrých světel vytěžili maximum a máte několik možností.

Místo chytrých žárovek můžete použít chytré spínače, které nahrazují váš standardní vypínač světel. Inteligentní spínače připomínají pádlové spínače, ale spíše než zamykání v horní nebo dolní poloze; resetují na neutrál. Elektronika zabudovaná ve spínači určuje, zda jím prochází elektřina (tedy zapíná a vypíná světlo).

Ať už světlo zapnete – hlasem, aplikací nebo vypínačem – vše zůstane synchronizované. Existuje však několik nevýhod. Budete muset zapojit spínač a většina chytrých spínačů vyžaduje neutrální vodič ve spínací skříňce, který nemají všechny domácnosti. A přijdete o možnosti barev, které jsou součástí inteligentních žárovek.

Pokud chcete barvy chytrých žárovek nebo nemůžete či nechcete vyměnit vypínače světel, pak je vaším cílem zabránit používání tohoto vypínače. Pokud máte chytré žárovky Philips Hue, Lutron nabízí Spínač Aurora. Namísto kabeláže v novém spínači se Aurora nasune přes váš stávající spínač. Funguje pak jako stmívač.

Pokud nemáte Philips Hue, můžete zvážit zakrytí hloupého spínače, abyste zabránili komukoli v jeho používání. Pokud vaše chytré žárovky nabízejí zařízení na dálkové ovládání, zvažte jeho montáž vedle hloupých spínačů.

Mnoho značek zařízení s mnoha různými aplikacemi

Mám nainstalovaných 17 smarthome aplikací, což je pravděpodobně příliš mnoho.

Smarthome gadgets jsou v módě. Zdá se, že každý den se objeví nový výrobce se svým pojetím nejnovějších chytrých widgetů. Pokud si nedáte pozor, zanedlouho ano Žárovky Wyze, Kasa Wi-Fi zástrčky an Ecobee termostata domovskou stránku Google.

Každé z těchto zařízení je dodáváno s vlastní aplikací a najednou zjistíte, že přeskakujete mezi aplikacemi a snažíte se zapamatovat si, kterou aplikaci kdy použít.

Chcete-li tento problém omezit, používejte stejnou značku na všech zařízeních co nejčastěji. Pokud výrobce vaší chytré žárovky vyrábí i chytré zástrčky, zkuste je použít. Pokud jste spokojeni se svými žárovkami, je pravděpodobné, že budete spokojeni i se zástrčkami stejného výrobce.

Když vše selže, použijte jednu aplikaci k ovládání všech. Pravděpodobně to bude vaše aplikace hlasového asistenta – Alexa nebo Google Assistant. Pokud máte chytrý hub jako SmartThings nebo Hubitat, můžete k ovládání použít jeho aplikaci.

Ostatní aplikace budete samozřejmě stále instalovat. Po dokončení instalace a procesu párování však můžete tyto aplikace z větší části skrýt.

Myslíte si, že potřebujete hodně hardwaru

První den si můžete koupit spoustu zařízení, ale neměli byste.

Někdy problém začíná ještě předtím, než si koupíte úplně první vychytávku pro chytrý dům. Pokud jste chytrý dům odkládali, protože znělo příliš draho, nebo se děsíte myšlenky na výměnu každé žárovky, vypínače a spotřebiče v domě, můžete se přestat bát.

Není nutné vyměnit vše najednou. I kdybyste mohli, neměli byste. Koupit tolik zařízení a snažit se je nastavit tak, aby je mohla používat celá rodina, by bylo zdrcující.

Místo toho začněte v malém s několika zařízeními. Pár chytrých žárovek, chytrá zástrčka a videozvonek jsou pro startovací chytrý dům víc než dost. Začít může být levnější, než si možná myslíte.

Pro začátek zvažte výběr pouze jedné místnosti. Chytrá ložnice nebo chytrá kuchyně jsou dobrými místy pro začátek a poskytnou vám nápady, jak rozšířit do dalších částí domova.

Chytré domy nemusí být složité a neměly by být frustrující. Pokud nejste spokojeni s tím, jak váš chytrý dům funguje, udělejte krok zpět a prozkoumejte, proč nefunguje dobře. Řešení může být jednodušší, než si myslíte, a s pár změnami můžete mít chytrý dům, který se mnohem snadněji a pohodlněji používá.