Stále používáte SMS? Měli byste přestat: Zde je důvod

Služba krátkých zpráv (SMS) je základem mobilní komunikace od 90. let 20. století, kdy byla komerčně zavedena do mobilních sítí po celém světě.

S příchodem chytrých telefonů se služby zasílání zpráv založené na internetovém protokolu staly populárnějšími, ale SMS jsou stále široce používány – a to není nutně dobré.

Proč SMS nejsou bezpečné: 5 důvodů

SMS je pohodlná a snadno použitelná. Je přítomen téměř v každém mobilním telefonu a k jeho používání nepotřebujete ani internet. To je přesvědčivý důvod, proč jsou SMS stále oblíbené. Pokud však chcete zůstat v bezpečí a chránit své soukromí, neměli byste jej používat. Tady je pět důvodů proč.

1. Nedostatek end-to-end šifrování

SMS nejsou end-to-end šifrovány. Ve skutečnosti jsou zprávy SMS obvykle odesílány jako prostý text. To znamená, že neexistují žádné ochrany a že téměř kdokoli s dostatečným know-how může zachytit SMS. Pokud váš mobilní operátor používá nějaký typ šifrování, s největší pravděpodobností používá slabý a zastaralý algoritmus a používá se pouze během přenosu.

2. SMS spoléhá na zastaralou technologii

Technologie SMS se opírá o sadu signalizačních protokolů s názvem Signalizační systém č. 7 (SS7), který byl vyvinut v 70. letech minulého století. Je zastaralý a vysoce nezabezpečený, takže je zranitelný vůči různým typům kybernetických útoků. V roce 2017, as Ars Technica tehdy oznámila, že hackerská skupina zneužila bezpečnostní chybu v SS7, aby obešla dvoufaktorovou autentizaci, aby odčerpala bankovní účty lidí. Podobné útoky byly v průběhu let zaznamenány mnohokrát.

3. Vláda může číst vaše texty SMS

Proč nebyly bezpečnostní díry v SS7 opraveny? Jedním z možných vysvětlení je, že regulační orgány se o to nijak zvlášť nezajímají, protože vlády po celém světě odposlouchávají své občany. Ať už je to skutečný důvod nebo ne, je nesporné, že by vaše vláda mohla číst vaše SMS zprávy, pokud by chtěla. Ve Spojených státech donucovací orgány ani nepotřebují povolení k přístupu ke zprávám starším než 180 dní. Zástupce Kongresu Ted Lieu představil návrh zákona to by to zastavilo v roce 2022, ale bezvýsledně.

4. Váš operátor ukládá vaše zprávy

SMS zprávy jsou u dopravců uloženy po určitou dobu (délka závisí na přepravci). Metadata, která se týkají informací o samotných datech, jsou uložena ještě déle. Pokud se nebojíte toho, že by orgány činné v trestním řízení četly vaše zprávy, možná budete chtít vědět, že k nim má přístup i váš mobilní operátor. I když je samozřejmě pravda, že zákony, předpisy a interní zásady brání mobilním operátorům ve špehování uživatelů, stále dochází k neoprávněnému přístupu a narušení.

5. Odeslání SMS zprávy nelze zrušit

Odeslání SMS zprávy není možné zrušit. Jakmile jej příjemce obdrží, zůstane v jeho telefonu po neomezenou dobu, pokud jej ručně neodstraní. Odeslání politováníhodné a trapné SMS je jedna věc, ale co když je telefon příjemce hacknutý nebo nějakým způsobem kompromitován? A co když jste v SMS prozradili nějaké osobní údaje, které jste prozradit neměli? To je pravděpodobně scénář, o kterém byste raději neuvažovali.

Jaká je nejlepší alternativa k SMS?

Zde je výhoda: existuje spousta alternativ k SMS a jsou mnohem bezpečnější. Zde jsou tři šifrované aplikace pro zasílání zpráv, které byste měli zvážit, místo abyste svá data dávali do rukou zastaralé technologie SMS.

1. Signál

Signal je pravděpodobně nejlepší zabezpečená aplikace pro zasílání zpráv, která je dnes k dispozici. Pro začátek využívá šifrování typu end-to-end, což znamená, že zprávy, které si vyměňujete, můžete číst pouze vy a odsazení příjemci. Obsah zprávy nemůže být zachycen, načten nebo zpřístupněn nikým jiným – a to včetně Signálu.

Aplikace, kterou vyvinuly neziskové organizace Signal Foundation a Signal Messenger LLC, neshromažďuje žádná data. Nic o vás neví a nevyžaduje žádný přístup k vašemu fotoaparátu, kontaktům a podobně.

Navíc je 100% zdarma. Jediné, co musíte jako uživatel udělat, je stáhnout si ji a zadat své telefonní číslo.

Ke stažení: Signál pro iOS | Android | Okna | Operační Systém Mac

2. Telegram

Telegram je pravděpodobně další nejlepší možností, pokud hledáte dobrou alternativu k SMS. Zprávy odeslané prostřednictvím telegramu nejsou ve výchozím nastavení šifrovány end-to-end, ale uživatel může šifrování zapnout zapnutím tajných chatů. Zprávy z tajných chatů nemůže nikdo přeposílat ani k nim mít přístup. To zahrnuje fotografie, videa a dokumenty, které lze také nastavit tak, aby se po určité době samy zničily.

Zatímco Signal se v mnoha ohledech neliší od běžných aplikací pro zasílání zpráv, Telegram je spíše jedinečný. Je to také sociální síť, kterou se můžete zapojit do diskusí s ostatními lidmi, vyměňovat si informace, připojovat se ke skupinám a tak dále. Společnost za Telegramem často přidává do aplikace nové sociální funkce, díky čemuž je v posledních letech populárnější.

Ke stažení: Telegram pro iOS | Android | Okna | Operační Systém Mac

3. WhatsApp

WhatsApp je další dobrá alternativa. Ano, vlastní ho Meta, stejná společnost, která vlastní Facebook a Instagram, a nikdo si nedělá iluze, že je to dobrá věc. Oproti jiným aplikacím pro zasílání zpráv má ale jednu zásadní výhodu: WhatsApp má pár miliard aktivních uživatelů, takže je více než pravděpodobné, že většina vašich kontaktů jej má nainstalovaný v telefonu.

Navzdory problematickému spojení Meta nic nenaznačuje, že WhatsApp není bezpečný. Všechny zprávy odeslané prostřednictvím chatu jsou šifrovány end-to-end, což znamená, že k nim nikdo nemá přístup ani je nemůže číst. V každém případě je WhatsApp mnohem bezpečnější než SMS a nelze ignorovat skutečnost, že je nesmírně populární. Je také zdarma a je k dispozici na všech hlavních platformách.

Stáhnout: WhatsApp pro iOS | Android | Okna | Operační Systém Mac

Odstraňte SMS pro zabezpečenou aplikaci pro zasílání zpráv

SMS by neměla být možností pro nikoho, kdo se stará o svou osobní kybernetickou bezpečnost a chce si zachovat své soukromí. Problém je v tom, že nabízí úroveň pohodlí, které se alternativy prostě nemohou rovnat, alespoň ne prozatím. Ale to ve většině případů není dost dobrý důvod ji používat.

Bezpečné aplikace pro zasílání zpráv se šifrováním end-to-end jsou téměř ve všech ostatních ohledech lepší než SMS. A v situacích, kdy nemáte jinou možnost, používejte SMS moudře. Nesdílejte informace, ke kterým nechcete, aby měla přístup třetí strana, a nezapomeňte přijmout další bezpečnostní opatření.