Tor vs. Chrome: Který prohlížeč je nejlepší?

Mnoho z nás má tendenci používat výchozí prohlížeče nabízené našimi operačními systémy, ale prohlížeče nejsou všechny stejné. Přestože Google Chrome denně používají miliardy lidí, možná stojí za to zvážit Tor jako alternativu, zvláště pokud se velmi zaměřujete na soukromí.

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi Tor a Chrome a co je pro vás lepší?

Tor vs. Chrome: Rychlé srovnání

Než podrobně probereme Chrome a Tor, pojďme si projít rychlou srovnávací tabulku, abychom porozuměli klíčovým funkcím každé nabídky.

Podporované platformy

Bezpečnostní funkce

Výkon

Nevýhody

Chrome

 • Okna
 • Operační Systém Mac
 • Linux
 • Android
 • iOS
 • Izolace webu
 • Sandboxing
 • Ochrana proti malwaru
 • Ochrana proti phishingu

Poměrně rychlý výkon, i když to ovlivňuje váš poskytovatel internetových služeb.

 • IP adresa a aktivita jsou viditelné pro ISP, vládu a třetí strany bez aktivní VPN.
 • Nelze získat přístup k temnému webu.

Tor

 • Okna
 • Operační Systém Mac
 • Linux
 • Android
 • iOS
 • Cibulové směrování (IP a maskování aktivity)
 • Přizpůsobitelné soukromí
 • Blokování HTTP

Šifrovací kola v cibulovém směrování mohou způsobit pomalé rychlosti, zvláště když je síť zaneprázdněná.

 • IP a aktivita jsou odhaleny, když data zasáhnou vstupní uzel.
 • Rychlosti připojení mohou být pomalé kvůli cibulovému směrování.

Nyní známe základy, pojďme si probrat Tor a Chrome podrobněji.

1. Přístupnost

Přestože je Google Chrome nativní pro ChromeOS, můžete si jej zdarma stáhnout pro téměř jakýkoli operační systém, včetně:

 • Operační Systém Mac
 • Okna
 • Linux
 • Android

Aplikaci Chrome si také můžete stáhnout do svého smartphonu, i když by tam měla být ve výchozím nastavení, pokud používáte zařízení Android.

Prohlížeč Tor je k dispozici v následujících operačních systémech:

 • Operační Systém Mac
 • Okna
 • Linux
 • Android

Chcete-li používat Tor na cestách, můžete si zdarma stáhnout aplikaci pro chytré telefony prohlížeče, i když je k dispozici pouze pro Android, bez možnosti pro iOS.

Stáhnout: Google Chrome pro Android | iOS (Volný, uvolnit)

Stáhnout: Tor Browser pro Android (Volný, uvolnit)

  Jak získat přístup a změnit nastavení Microsoft Teams

2. Snadné použití

Prohlížeče Tor i Chrome jsou neuvěřitelně uživatelsky přívětivé a k jejich používání nepotřebujete mnoho technických znalostí. Po instalaci a otevření prohlížeče Chrome můžete okamžitě vyhledávat na webu, přičemž výchozím vyhledávačem je Google.

Můžete však kliknout na ikonu Yahoo na pravé straně stránky a přepnout na vyhledávač Yahoo (i když tuto funkci lze také odebrat). V nastavení Chromu můžete také nastavit libovolný vyhledávač jako výchozí.

Tor bude vyžadovat, abyste před procházením vytvořili zabezpečené připojení přes onion routing. Stačí kliknout na Připojit a můžete začít.

Jakmile to uděláte, budete přesměrováni na vyhledávač DuckDuckGo, výchozí vyhledávač Tor. Jednoduše zadejte požadavek na vyhledávání do textového řádku a můžete procházet web.

Přístup k nastavení obou prohlížečů je také velmi snadný. V prohlížeči Chrome jednoduše klikněte na tři svislé tečky v pravém horním rohu obrazovky a přejděte na Nastavení v rozevíracím seznamu. Na Tor klikněte na tři svislé čáry v pravém horním rohu stránky a ještě jednou klikněte na možnost Nastavení v rozevíracím seznamu.

3. Zabezpečení

Ať už hledáte téma, streamujete obsah, chatujete s přáteli nebo nakupujete zboží, chcete mít jistotu, že vás váš internetový prohlížeč chrání. To je důvod, proč je důležité zvážit bezpečnostní funkce Tor a Chrome.

Pokud jde o soukromí, Tor přebírá dort nad většinou ostatních prohlížečů. To je způsobeno směrováním cibule, což je proces, který Tor používá k tomu, aby uživatelská data držela mimo dosah poskytovatelů internetových služeb, vlád a zlomyslných aktérů.

Směrování cibule zahrnuje odesílání vašich dat přes tři uzly: vstupní uzel, přenosový uzel a výstupní uzel. Pokaždé, když jsou data odeslána přes jeden z těchto uzlů, jsou zašifrována. Tor využívá dobrovolníky k usnadnění šifrování uzlů, i když nikdo nevidí, že jsou data šifrována.

Tento systém uzlů má však chybu. Jakákoli data přicházející do vstupního uzlu ještě nebyla zašifrována, a proto je lze zobrazit v prostém textu. K překonání této překážky můžete použít VPN, ale mějte to na paměti, pokud chcete používat Tor z důvodů ochrany osobních údajů.

Protože Tor používá onion routing, je to neuvěřitelně oblíbená možnost prohlížeče pro přístup k temnému webu, který se většinou skládá z webových stránek s doménami „.onion“. Chrome neumožňuje přístup na temný web.

  Je Babbel dobrý pro začátečníky?

Tor také nabízí tři přizpůsobitelné úrovně soukromí:

 • Standardní: všechny funkce prohlížeče a webových stránek povoleny.
 • Bezpečnější: funkce nebezpečných webových stránek (jako je JavaScript a HTTP) jsou zakázány.
 • Nejbezpečnější: povoleny pouze funkce požadované pro statické a základní funkce.

V závislosti na vašich obavách o soukromí se na vás může vztahovat kterákoli z těchto tří úrovní. Nezapomínejte ale, že vyšší soukromí přináší další omezení.

Ačkoli je Tor velmi zaměřený na bezpečnost, Chrome v žádném případě nepostrádá integritu zabezpečení. Tento prohlížeč nabízí uživatelům řadu bezpečnostních funkcí, jako je izolace stránek, prediktivní ochrana proti phishingu, generování silných hesel a automatické aktualizace zabezpečení.

Chrome má také různé úrovně bezpečnosti pro uživatele, včetně:

 • Bez ochrany: nejsou aktivovány žádné bezpečnostní funkce.
 • Standardní ochrana: skenování adres URL a varování před riziky.
 • Vylepšená ochrana: skenování adres URL, upozornění na narušení dat a varování před riziky.

Ani nejvyšší úroveň ochrany, kterou Chrome nabízí, nepovede k přísným omezením funkcí, ale je to proto, že není tak všezahrnující jako nejbezpečnější úroveň Tor.

4. Výkon

Nikdo nechce používat prohlížeč, kterému načtení jedné webové stránky trvá půl minuty. Naším cílem je bezproblémové prohlížení, co tedy Tor a Chrome v tomto ohledu nabízejí?

Prohlížeč Chrome nabízí poměrně rychlé prohlížení, i když se to bude lišit v závislosti na kvalitě vašeho internetového připojení. V dubnu 2023 Google oznámil v a Příspěvek na blogu Chromium že Chrome byl díky řadě aktualizací rychlejší pro zařízení Mac a Android. Rychlost je také jedním ze čtyř základních principů Chrome spolu s bezpečností, stabilitou a jednoduchostí.

Tor, na druhé straně, má tendenci být pomalejší než mnoho jiných prohlížečů, většinou kvůli své funkci směrování cibule. Podobně jako při použití VPN, provozování vašeho provozu prostřednictvím šifrovacích kol přidává nějaký čas navíc na požadavek na vyhledávání, což může být velmi frustrující.

Pár sekund navíc se může zdát málo, ale když jste zvyklí na to, že se webové stránky načítají téměř okamžitě, může tento čas navíc znamenat velký rozdíl. Naštěstí existují tipy a triky, které můžete použít k urychlení prohlížeče Tor.

  6 Workplace Chat Software, který můžete použít k rozhovoru se svým týmem

Pokud však používáte VPN a Tor současně, můžete zaznamenat ještě delší zpoždění kvůli dalším kolům šifrování. Se zvýšeným soukromím často dochází ke snížení rychlosti, a to je obecně kompromis, který děláte při šifrování dat online.

5. Rozšíření

Rozšíření a pluginy mohou být pro váš prohlížeč velmi přínosné. Dnes můžete používat rozšíření ke kontrole pravopisu a gramatiky, poskytovat funkce VPN, poskytovat vám rychlý přístup k online peněženkám a srazit peníze z vašich nákupů pomocí automatických slevových kódů.

Chrome je známý pro svou obrovskou škálu rozšíření prohlížeče. Rozšíření najdete přímo v obchodě Chrome nebo přejděte na vyhrazený web společnosti a stáhněte si požadovanou verzi rozšíření pro Chrome. Na stránce rozšíření pro Chrome můžete povolit, zakázat a odstranit rozšíření, kdykoli budete chtít.

Většina rozšíření pro Chrome je neškodná, ale v minulosti se vyskytlo mnoho případů, kdy kyberzločinci používali škodlivá rozšíření Chrome ke zneužití uživatelů. Ujistěte se, že instalujete pouze rozšíření, která byla důkladně zkontrolována a otestována ostatními.

Tor také nabízí rozšíření, která jsou dostupná ve Firefoxu, protože Tor je založen na prohlížeči Firefox. Rozšíření budou stále fungovat s procesem směrování cibule, ale Tor zdůraznil, že v prohlížeči Tor byla testována pouze výchozí rozšíření Tor, jako je NoScript.

Tor vs. Google Chrome: Jaký je verdikt?

Pokud se velmi obáváte o své online soukromí, Tor je pro vás pravděpodobně lepší volbou prohlížeče. Kromě toho, pokud hledáte přístup k temnému webu, Chrome je nepřístupný, zatímco Tor podporuje obrovskou škálu domén .onion, které tvoří většinu této tajnější webové vrstvy.

Google Chrome však nabízí kvalitní výkon a zároveň zajišťuje ochranu uživatelů. Ale vzhledem k tomu, že Chrome nepoužívá protokol jako onion routing, je důležité si uvědomit, že vaši IP adresu a online provoz mohou zobrazit různé strany, pokud nepoužíváte VPN. Chrome nemá vestavěnou síť VPN, takže pokud chcete, aby byla vaše data zcela soukromá, budete si muset nainstalovat samostatného klienta nebo zásuvný modul VPN.

Tor i Chrome vám mohou vyhovovat v závislosti na vašich obavách o soukromí a na tom, co chcete dělat online. Možná chcete oba tyto prohlížeče používat pro různé účely a rozhodně na tom není nic špatného! Pokud jste si vědomi nevýhod a rizik jednotlivých prohlížečů, neměli byste se setkat s žádnými nepříjemnými překvapeními, pokud jde o funkce a rozhraní.