USB-RF vs. Bluetooth pro myši a klávesnice: Co je lepší?

Když si koupíte bezdrátovou myš nebo klávesnici, můžete si vybrat buď Bluetooth, nebo bezdrátové periferie, které komunikují přes USB dongle přes rádiové frekvence (RF). USB-RF má podle našich zkušeností menší latenci, ale Bluetooth má své výhody.

Který je rychlejší?

U jakékoli klávesnice nebo myši je kritická latence. Chcete, aby se váš vstup projevil na obrazovce co nejrychleji – zvláště pokud hrajete hry závislé na škubavých reflexech, jako jsou střílečky z pohledu první osoby.

Podle Razeru nabízí USB-RF nižší latenci. Společnost nám řekla, že zatímco zařízení Bluetooth Low Energy (BLE) mohou dosáhnout latence pouhých 1,3 ms, USB-RF to porazí rovnou 1 ms. Mluvčí Razeru nám dokonce řekl, že rozdíl v rychlosti je důvod, proč nabízejí pouze zařízení USB-RF. Společnost se zaměřuje na hry, takže dává smysl, že zvolí nejrychlejší možnost.

Logitech slibuje podobnou rychlost bezdrátového připojení 1 ms Světelné myši, ale používá proprietární formu 2,4 GHz komunikace. Podle The Verge, to znamenalo méně problémů s rušením než u jiných bezdrátových myší (jako Razer), které používají standardní formu 2,4 GHz komunikace.

Která je kompatibilnější?

Apple u své bezdrátové klávesnice a myši preferuje Bluetooth.

Latence není všechno. Myši USB-RF vyžadují hardwarový klíč USB a ne všechna zařízení mají tyto tradiční porty USB plné velikosti (nazývané také USB-A).

Bluetooth je kompatibilnější s více zařízeními, protože jeho periferie můžete používat se zařízeními, která nemají porty USB-A. Jak USB-C stále roste, vlastnictví bezdrátové RF myši nebo klávesnice bude složitější. Můžete si koupit a USB-C myš, ale co uděláte, když váš notebook má pouze porty USB-C a váš počítač žádné nemá? Můžete buď získat adaptér (což je další část ke ztrátě) nebo myš, která je součástí dodávky jak USB-C, tak USB-A.

Pokud jde o klávesnice, nenašli jsme žádné možnosti bezdrátového USB-C od žádných známých výrobců.

Periferní zařízení Bluetooth tento problém nemá; je to zcela bezdrátové. I když váš počítač nemá Bluetooth, můžete tento problém vyřešit pomocí a Bluetooth dongle. A protože zůstane připojený k vaší ploše, nemusíte se bát, že o něj přijdete.

Některá zařízení, jako je iPad Pro, nemají tradiční USB porty vůbec a buď mají, nebo začínají přijímat, podporu myši. Pokud chcete na tabletu používat myš, bude pravděpodobně nejlépe fungovat model Bluetooth. Dokonce i tablety s porty USB, jako je Surface Pro, obvykle pracují s periferiemi Bluetooth.

Co je snazší nastavit?

Pokud jde o jednoduché nastavení, jednoznačně vítězí periferní zařízení, která používají bezdrátový dongle. Připojíte hardwarový klíč a operační systém by měl detekovat nové zařízení a automaticky přidat ovladač. Obvykle jste v provozu během několika sekund. Jeden dongle může také připojit klávesnici i myš, pokud jsou zakoupeny společně nebo v některých případech od stejného výrobce.

Na druhou stranu Bluetooth myš nebo klávesnice vyžaduje více kroků. Nejprve vše přepnete do režimu párování a poté počkáte, až váš notebook nebo tablet bude mluvit s myší nebo klávesnicí. Pokud máte oboje, budete muset myš a klávesnici spárovat jednotlivě. A když přejdete na další zařízení, budete muset celý proces absolvovat znovu.

Po počátečním nastavení si však Bluetooth vezme korunu za nepřetržitý snadný přístup. Jste připraveni přejít z počítače do tabletu na cestách? Stačí vzít tablet a klávesnici nebo myš dostatečně daleko od počítače, abyste ztratili spojení. Klávesnice nebo myš by se měly automaticky spárovat s vaším tabletem. Případně můžete vypnout Bluetooth na vašem PC a proces vynutit.

U periferie USB-RF musíte klíč vyjmout z počítače a připojit jej k dalšímu zařízení, které chcete použít. Pokud cestujete, je snadné ztratit. Někdy se v myši najde místo pro uložení hardwarového klíče, ale není tomu tak vždy. A některé kombinace klávesnice a myši, jako např Sada Ergonomické klávesnice a myši Microsoft Sculpt, jsou trvale spojeny s jedním donglem. Pokud jej ztratíte nebo selže, musíte vyměnit celou sadu.

Vyberte Obojí

Myš Logitech M720 Triathalon lze připojit přes RF nebo Bluetooth.

Pokud si nejste jisti, co potřebujete nyní nebo co byste mohli potřebovat v budoucnu, můžete si vybrat obojí! Logitech nabízí klávesnice a myši, jako např Klávesnice K375s a Myš M720 Triathalon, které jsou schopné Bluetooth i RF. Některé myši mají dokonce vyhrazené tlačítko pro snadnější přepínání mezi spárovanými zařízeními.

Podobně se můžete připojit RBezdrátová myš Atheris od společnosti azer buď přes USB dongle nebo Bluetooth.

Myš nebo klávesnice s podporou RF i Bluetooth znamená, že můžete periferní zařízení používat se všemi zařízeními, aniž byste museli odpojovat hardwarový klíč. Zapojte dongle do jednoho zařízení (nejlépe takového, které nepodporuje Bluetooth) a spárujte myš nebo klávesnici přes Bluetooth se zbytkem.

Jen mějte na paměti, že když používáte připojení Bluetooth, nedosáhnete nižších rychlostí latence než USB-RF. Podobně, když se připojíte přes USB-RF, ztratíte výhody Bluetooth.